Toaleta turystyczna – jaką wybrać, czym się kierować i dlaczego?

24 maja 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przenośna toaleta turystyczna z pewnością sprawdzi się podczas wyprawy samochodowej, wakacji w kamperze, urlopu na łodzi, na kempingu, a nawet podczas weekendu na działce. To szczególnie wygodne rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości skorzystania ze zwykłej toalety. Nowoczesne modele są tak skonstruowane, by zapewniać higienę i wygodę użytkowania. Dostępnych jest też wiele wersji toalet kempingowych, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy zakupie produktu i spośród czego możemy tak naprawdę wybierać.

Budowa toalety turystycznej

Zanim zdecydujemy się na konkretny model toalety przenośnej, dowiedzmy się, jak jest skonstruowana. Możemy wyróżnić dwie podstawowe wersji tego typu produktów: prostą toaletę turystyczną złożoną z jednego pojemnika na nieczystości, muszli i klapy, a także nowoczesną toaletę chemiczną. Na turystyczną toaletę chemiczną składają się dwa główne zbiorniki, połączone mocnymi zatrzaskami:

  • Górny zbiornik – pełni rolę spłuczki, składa się ze zbiornika na czystą wodę do spłukiwania, deski sedesowej, muszli ustępowej i pompki. Toalety turystyczne mogą być wyposażone w ręczną lub elektryczną pompkę do spłukiwania.
  • Dolny zbiornik – gromadzą się w nim nieczystości, wyposażony w rurę do opróżniania, nakrętkę i przycisk odpowietrzający, który zapobiega chlapaniu. Niektóre modele mają nawet dodatkowe miejsce pozwalające na przechowywanie płynów dezynfekujących oraz papieru toaletowego.

Toalety przenośne różnią się między sobą wielkością zbiorników. W przypadku toalety chemicznej – pojemnością zbiornika na czystą wodę oraz pojemnością zbiornika na nieczystości. Wielkości te decydują o tym, jak długo będzie można korzystać z toalety bez opróżniania zbiornika. Zazwyczaj im większa pojemność danej toalety, tym produkt jest wyższy. A wyższa toaleta turystyczna jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ przypomina tę tradycyjną, domową.

Jaka pojemność toalety turystycznej?

Jak już wyżej wspomniano, chemiczne toalety kempingowe różnią się przede wszystkim pojemnością dwóch zbiorników. Dla przykładu, toaleta kempingowa wyposażona w dolny zbiornik 12-litrowy wystarczy nam na około 30 użyć spłuczki. Z kolei toaleta ze zbiornikiem na nieczystości o pojemności 20 litrów pozwoli na niecałe 60 użyć. Warto wiedzieć, że w toaletach chemicznych dolny zbiornik jest zazwyczaj pojemniejszy od zbiornika górnego. Dlaczego? Ma to zapobiec przepełnieniu się zbiornika dolnego, w którym oprócz nieczystości będzie gromadzić się przecież spłukana woda. Dodatkowym udogodnieniem jest wskaźnik napełnienia, który informuje o konieczności opróżnienia pojemnika na nieczystości. Pojemność toalety turystycznej powinna być dostosowana do długości naszego pobytu na kempingu, działce czy łodzi, ale również uzależniona od liczby osób, która zamierza z toalety korzystać.

Dodatkowe udogodnienia

Wskaźnik napełnienia zbiornika dolnego i wskaźnik poziomu wody to nie jedyne udogodnienia, w które może być wyposażona toaleta przenośna. Niektóre modele można przymocować do specjalnych podstawek, umożliwiających zamontowanie toalety w domku letniskowym, na działce czy w samochodzie kempingowym. Przytwierdzenie toalety na stałe do podłoża zapewnia większą stabilność i znacznie podnosi komfort korzystania z produktu.

Przenośne toalety – przegląd

Znaczna większość nowoczesnych toalet turystycznych to toalety złożone z dwóch zbiorników, które w zależności od ich pojemności opróżniamy dopiero po kilkukrotnym użyciu. Jednak na rynku dostępne są również modele uproszczone, znacznie tańsze, składające się z jednego pojemnika na nieczystości połączonego z deską i wyposażonego w klapę. Nie ma tu żadnej spłuczki – bezpośrednio pod klapą znajduje się jeden pojemnik, dlatego tego typu toaletę powinniśmy opróżniać po każdym użyciu. Pojemnik umieszczony w swego rodzaju obudowie jest wyposażony w uchwyt. Przypomina zatem wiaderko, które z łatwością można wyjąć i opróżnić. Tego typu toalety przenośne, wykonane z dobrej jakości materiałów, to na przykład toalety turystyczne Outwell czy Brunner.

Toaleta chemiczna to bez wątpienia duże udogodnienie podczas wycieczki samochodowej, na kempingu, w kamperze czy na działce, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z tradycyjnego wc. Co więcej, takiej toalety turystycznej nie musimy opróżniać po każdym użyciu. Wszystkie toalety chemiczne składają się z dwóch zbiorników, dolnego na nieczystości i górnego na czystą wodę, ale mogą różnić się pewnymi elementami. Jedną z różnic jest rodzaj pompki, która umożliwia spłukanie nieczystości do dolnego zbiornika i oczyszczenie muszli. Pompka może być mieszkowa, tłokowa lub na baterie. Do wyboru mamy toalety o różnych pojemnościach obu zbiorników, a także o różnych wysokościach. Im wyższa toaleta, tym wygodniejsza, ale też tym więcej miejsca zajmuje. Jeśli wybieramy się na wycieczkę z dziećmi, to warto wybrać jednak niższy model, by maluchy nie miały kłopotów z korzystaniem z produktu. Natomiast jeżeli interesuje nas toaleta chemiczna przeznaczona dla osoby starszej, to postawmy na wyższą wersję. Zainteresować powinny nas toalety chemiczne Waeco, Thetford, Campingaz, Camp4 i Fiamma. Należy pamiętać, że toalety chemicznej należy stosować płyn do toalet turystycznych.

Odpowiednie użytkowanie toalety

Korzystanie z chemicznej toalety turystycznej wymaga stosowania właściwych środków chemicznych. Preparaty przeznaczone do dolnego zbiornika mają za zadanie upłynnić wszelkie nieczystości, by ułatwić opróżnianie toalety. Z kolei zadaniem środków chemicznych przeznaczonych do spłuczki jest zapewnienie czystości i świeżości produktu. Warto wyposażyć się również w specjalny papier do toalet kempingowych, który rozpuszcza się pod wpływem wody, a przez to nie zatyka toalety.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments