Thassos – co warto zobaczyć

6 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 42 Average: 4.3]

Thassos (nie bez powodu nazywana „Szmaragdową Wyspą” oraz „Zielonym Diamentem Morza Egejskiego”) jest jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Wysepka leży na Morzu Egejskim w odległości ok. 8 km od wybrzeża Tracji.

Jednostką monetarną, która obowiązuje na terytorium Thassos jest euro (EUR).

Thassos – ciekawe miejsca

– Limenas – stolica wyspy Thassos

Limenas jest głównym miastem Thassos, a także największym ośrodkiem turystycznym, handlowym oraz komunikacyjnym na wyspie. Miejsce charakteryzuje się dużą ilością zabytków oraz przepięknym położeniem, dlatego warto odwiedzić je jako pierwsze. Wśród najciekawszych reliktów przeszłości należy wymienić: ruiny antycznego amfiteatru, z których rozpościera się wspaniały widok na panoramę Limenas, ruiny świątyni Ateny – z fragmentami bogato zdobionych płaskorzeźb, antyczny rynek – z urzekającym kościółkiem św. Mikołaja (z IX wieku) oraz Parmenion, czyli starożytną bramę miejską.

Każdy, kto uwielbia przechadzać się promenadą lub spędzać czas w nadmorskich tawernach, znajdzie tu „coś” odpowiedniego dla siebie.

– Aliki – półwysep oraz wioska w jednym

Aliki jest wioską zlokalizowaną na południowo – wschodnim wybrzeżu Thassos. Warto wiedzieć, że największą atrakcją osady jest starożytny kamieniołom (kamieniołom białego marmuru). Monumentalne, marmurowe klify stanowią naturalną ozdobę nabrzeża, a dodatkowo – wspaniale kontrastują z turkusowym odcieniem Morza Egejskiego.

W wiosce Aliki znajdują się także dwie, nieustannie zatłoczone plaże. Obie są kamieniste.

– Giola – najbardziej rozpoznawalne miejsce na wyspie Thassos

Giola jest naturalnym basenem wyżłobionym w skalistym podłożu, oddzielonym od morza wysokimi skałami. Tym, co najbardziej przykuwa uwagę odwiedzających, jest intensywnie zielona woda.

W jaki sposób można dostać się do zbiornika Giola? Jedynym sposobem na to, aby zobaczyć zielonkawą taflę, a także poczuć przyjemną, morską bryzę na ciele, jest skok do wody. Warto podkreślić, że zainteresowani mogą skakać zarówno z niższych, jak i wyższych półek skalnych.

Ciekawostką dla przyjezdnych może być również fakt, że woda w naturalnym basenie Giola jest dużo cieplejsza niż w morzu.

– Paradise Beach – najpiękniejsza plaża Thassos

Paradise Beach (nazywana także „Rajską plażą”) jest nadbrzeżem zlokalizowanym na wschodnim wybrzeżu Thassos. Dlaczego Paradise Beach jest uznawana za najpiękniejszą plażę wyspy? To wszystko zasługa przyjemnego, drobnego piasku, który stanowi wspaniały masaż dla stóp.

Jedynym minusem Paradise Beach jest droga prowadząca do plaży. Ta jest nieutwardzona, ale przejezdna dla większych aut.

– Wioska Theologos – jedna z najstarszych wiosek na wyspie

Wioska Theologos jest osadą położoną w górach. Swoje imię otrzymała na cześć świętego Jana Ewangelisty, który w odległych czasach (w Grecji) nosił przydomek „Teolog”.

Theologos jest uznawana za najpiękniejszą wioskę Thassos. Jej mieszkańcy słyną z hodowli kóz, a także owiec, natomiast miejscowe restauracje (tawerny) – ze wspaniałych potraw przyrządzanych na bazie koziego oraz baraniego mięsa.

W trakcie sezonu turystycznego, Theologos jest wypełniona śmiechem, a także gwarem przyjezdnych. Warto tu przyjechać z całą rodziną.

– Klasztor Michała Archanioła – obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Thassos

Klasztor Michała Archanioła jest budowlą zlokalizowaną na południowo – wschodnich krańcach wyspy Thassos. Obiekt znajduje się na szczycie skalistego klifu, z którego rozpościera się wspaniała panorama na Morze Egejskie.

Ciekawostką dla odwiedzających może być fakt, że pod Klasztorem Michała Archanioła mieści się niewielka jaskinia obmywana przez wodę. Ta, według lokalnych wierzeń (podań), posiada właściwości uzdrawiające.

Wnętrze klasztoru stanowi połączenie pozazmysłowych refleksji z dużą dozą estetyczno – wizualnych przeżyć. Należy wiedzieć, że w tym miejscu jest przechowywany gwóźdź z krzyża Chrystusa. Każdy, kto w najbliższym czasie zamierza odwiedzić Klasztor Michała Archanioła, powinien pamiętać, że na teren obiektu są wpuszczane jedynie te osoby, które posiadają strój zakrywający kolana oraz ramiona.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments