Tanzania – co warto zobaczyć?

29 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Tanzania, oficjalnie Zjednoczona Republika Tanzanii, stanowi jeden z najbardziej fascynujących krajów Czarnej Afryki. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ten magiczny zakątek globu pozwala przenieść się w inny, niecodzienny wymiar. Może zatem sprawdzimy, jakie atrakcje czekają na turystów w tej części gorącej Afryki?

Tanzania – ciekawe miejsca

– Kilimandżaro – nr 1 na mapie zwiedzania Tanzanii

Majestatyczna, wyniosła, pełna tajemnic – tak w kilku słowach można opisać najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro. Kilimanjaro Mountain spoczywa na granicy z Kenią i stanowi spełnienie marzeń każdego prawdziwego obieżyświata.

Jeśli zamierzacie Państwo zdobyć ten imponujący, afrykański szczyt, mamy dla Was wspaniałą wiadomość: wejście na górę nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Kolejną dobrą informacją jest to, że po drodze na „Dach Afryki” będzie można zobaczyć zarówno pastwiska, tropikalny las deszczowy, malownicze (alpejskie) wioski, jak i tajemnicze, księżycowe krajobrazy. Jest co podziwiać!

Z ciekawostek warto jeszcze dodać, że u stóp najwyższej góry Afryki tworzył i polował Ernest Miller Hemingway – amerykański prozaik oraz dziennikarz.

– Park Narodowy Serengeti (Serengeti National Park) – rozległy park, zajmujący powierzchnię 14,8 tys. km²

Serengeti National Park to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Tanzanii. Nie będzie chyba nadużyciem, jeśli stwierdzimy, że ten rozległy teren stanowi prawdziwe królestwo zwierząt. Lwy, lamparty, hipopotamy, zebry, hieny, antylopy gnu – można wymieniać bez końca. Właśnie takie okazy fauny spotkamy w tej części Afryki. Na koniec trzeba jeszcze dodać, że najlepszym czasem na odwiedzenie Parku Narodowego Serengeti jest okres od lipca do sierpnia. To moment, w którym antylopy gnu oraz zebry wyruszają do Masai Mara National Reserve (MMNR). W jakim celu? Oczywiście w celu zdobycia pożywienia.

Lokalizacja: Park Narodowy Serengeti (Serengeti National Park) znajduje się w północno – zachodniej części Tanzanii.

– Lake Manyara National Park – niewielki park, położony między jeziorem Manyara a zboczami Rowu Afrykańskiego

Manyara National Park to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników dzikiej fauny i flory. W tym niewielkim zakątku Afryki znajdziemy m.in. liczne gatunki ptaków, żyrafy w pełnej krasie, hipopotamy, słonie i pawiany. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że miejsce to zamieszkują lwy.

– Ngorongoro (Ngorongoro Conservation Area) – największa na świecie kaldera

Ngorongoro jest największą na świecie kalderą, czyli zagłębieniem w szczytowej części wulkanu. Tym, co jednak najbardziej rzuca się w oczy, są bajecznie piękne łąki, zlokalizowane na dnie krateru. Łąki? Tak, łąki! Jeśli wydawało się Państwu, że Ngorongoro to miejsce pełne surowych, księżycowych krajobrazów, musimy wyprowadzić Was z błędu.

Malownicze pastwiska, lwy, zebry oraz flamingi – tak w skrócie wygląda dno tanzańskiego krateru. Nie będzie zatem nadużyciem, jeśli stwierdzimy, że Ngorongoro to najlepsze miejsce, aby nasycić się wspaniałą, afrykańską atmosferą.

– Dar es Salaam – największe miasto Zjednoczonej Republiki Tanzanii

Dar es Salaam („Dar”) stanowi fascynującą mieszankę europejskiej oraz arabskiej architektury – w tej części Tanzanii elementy przeszłości płynnie mieszają się z teraźniejszością. Jeśli zamierzacie Państwo zobaczyć najciekawsze atrakcje miasta, koniecznie zarezerwujcie sobie kilka godzin.

A oto TOP 4 najciekawszych miejsc w Dar es Salaam:

• Muzeum Narodowe oraz Dom Kultury – miejsca, w których można zaznajomić się z historią Zjednoczonej Republiki Tanzanii.
• Ogrody Botaniczne – prawdziwa oaza spokoju w betonowej dżungli.
• Muzeum Wsi – malowniczy skansen, na terenie którego znajduje się około stu chat zbudowanych z gliny, błota oraz słomy.
• Centrum Tinga Tinga – prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników sztuki.

Zanzibar – malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim

Zanzibar, nazywany „Wyspą Przypraw”, magnetyzuje bogatą paletą barw i zapachów. Cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, goździki – te, a także inne afrykańskie wspaniałości, co rusz unoszą się w powietrzu. Na największe podkreślenie zasługuje jednak fakt, że białe, zanzibarskie plaże, stanowią jedne z najpiękniejszych tego typu miejsc na świecie. Co tu dużo opowiadać, „Wyspa Przypraw” to kwintesencja „Czarnej Afryki”.

– Stone Town (Kamienne Miasto) – stolica Zanzibaru, a także stara część miasta

W Stone Town można zakochać się bez reszty… Wąskie uliczki miasta, targ pachnący przyprawami, a także gościnni, uśmiechnięci mieszkańcy, to zaledwie część zalet Kamiennego Miasta. Koleją atrakcją jest oczywiście słynny Dom Cudów, znany z tego, że był pierwszym budynkiem na Zanzibarze, do którego doprowadzono prąd elektryczny oraz bieżącą wodę.

Dobra rada! Jeśli lubicie Państwo odkrywać tajemnice, a także zgłębiać historię danego miejsca, koniecznie odwiedźcie Stary Fort, czyli najstarszy budynek w mieście.

8 pozostałych rzeczy, które powinniście zrobić będąc na Zanzibarze

1). Odwiedźcie dom, w którym urodził się Freddie Mercury – jeden z najznamienitszych muzyków naszych czasów.

2). Wybierzcie się na niezapomniane „Safari Blue” i zanurzcie głowę w krystalicznie czystej wodzie Oceanu Indyjskiego (oczywiście z maską i rurką!).

3). Zajrzyjcie na jedną z plantacji przypraw i zobaczcie, w jakich warunkach rosną dobrze znane Wam składniki potraw.

4). Wyruszcie na elektryzujące „Kizimkazi – Delfin Tours” i pamiętajcie, że pływanie z delfinami przypadnie do gustu nawet pływackim laikom.

5). Popłyńcie w rejs drewnianą łodzią Dhow, charakteryzującą się wydłużoną linią.

6). Stańcie „oko w oko” z ogromnymi żółwiami, sprowadzonymi tu aż z Seszeli.

7). Wybierzcie się do tanzańskiego lasu tropikalnego i na własnej skórze poczujcie prawdziwie afrykańską atmosferę.

8). Zobaczcie, w jaki sposób wytwarza się tradycyjne drewniane łodzie Dhow.

Uwaga! Ze Zjednoczonej Republiki Tanzanii nie wolno wywozić skór dzikich zwierząt, kości słoniowej (figurek, biżuterii itp.), korali oraz muszli. Niezastosowanie się do tychże przepisów może skutkować surowymi karami.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments