Tajlandia – szczepienia przed wakacjami

16 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.5]

Położona  w południowo-wschodniej Azji Tajlandia należy do grona krajów cieszących się ogromną popularnością wśród polskich turystów. O atrakcyjności tego kierunki decydują rozmaite przesłanki, lecz bez względu na to, dlaczego decydujemy się na wyjazd, powinniśmy zatroszczyć się o kwestie zdrowotne.

Tajlandia – choroby, szczepienia

W Tajlandii panuje gorący klimat. Większość kraju znajduje się pod wpływem  klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej cyrkulacji powietrza, w pozostałych rejonach panuje klimat równikowy wilgotny i suchy zwrotnikowy. To zaś oznacza ryzyko wystąpienia chorób tropikalnych, choć – jak informuje MSZ – nie ma w Tajlandii zagrożenia epidemiologicznego. Podróżni są narażeni w największym stopniu na malarię i dengę – obie te choroby są przenoszone przez komary. W przypadku malarii zagrożenie dotyczy głównie obszarów rolnych i zalesionych w okolicy granic z Kambodżą, Laosem i Myanmar, co się zaś tyczy dengi, to zagrożenie występuje w całym kraju. O jednej ważnej rzeczy musimy pamiętać, jeśli interesuje nas Tajlandia – szczepienia ochronne przeciw wspomnianym powyżej chorobom nie istnieją, dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć się przed ugryzieniami komarów i innych insektów.

Wakacje w Tajlandii – szczepienia

Ponadto zalecane jest przestrzeganie zasad higieny, ponieważ z uwagi na panujący w Tajlandii klimat spore jest prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby przenoszone przez żywność i wodę, np. biegunkę bakteryjną, leptospirozę czy żółtaczkę pokarmową. Nie bez powodu więc wśród osób, u których na turystycznym celowniku znajduje się Tajlandia: szczepić się czy nie?

Tajlandia – szczepienia obowiązkowe

Czy możliwa jest Tajlandia bez szczepień? Jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe, to nie są one wymagane, aczkolwiek to nie oznacza, że należy całkowicie rezygnować ze szczepień. To istotny element profilaktyki zdrowotnej, która przy podróżach do tropikalnych krajów odgrywa niebagatelną rolę.

Tajlandia – jakie szczepienia są zalecane?

Gdy na miejsce urlopu została przez nas wybrana Tajlandia, szczepienia przed wyjazdem standardowo zalecane przez lekarzy to szczepienia przeciw:

-wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio).

Dodatkowo niektórym osobom zaleca się wykonanie szczepień przeciw  japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie oraz cholerze – wszystko zależy w tym momencie zarówno od stanu zdrowia podróżnego, jak i celu wyprawy i miejsca pobytu.

Uwaga: zawarte w artykule informacje mają charakter poradnikowy. Przed wyjazdem do Tajlandii każdy powinien skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments