Szwajcaria – paszport czy dowód osobisty?

27 czerwca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terenie Szwajcarii do 90. dni, nie potrzebujecie wiz turystycznych. Jedynymi dokumentami podróży, które uprawniają Was do bezwizowego wjazdu i pobytu w kraju są aktualny paszport lub dowód osobisty.

Informacje ogólne o kraju

Oficjalna nazwa: Konfederacja Szwajcarska.

Kontynent: Europa.

Siedziba rządu: Berno.

Powierzchnia: 41 285 km².

Ludność: 8,42 miliona (dane pochodzą z 2017 roku).

Ustrój polityczny: system parlamentarno-komitetowy.

Języki oficjalne: niemiecki, francuski, włoski oraz retoromański (językiem dominującym jest niemiecki).

Waluta: frank szwajcarski, oznaczony międzynarodowym kodem CHF.

Duże miasta: Zurych – stanowiący największy kompleks urbanistyczny Szwajcarii, Genewa – drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w kraju, Bazylea, Lozanna (stolica kantonu Vaud), Berno – czwarte pod względem wielkości oraz ludności miasto w Konfederacji Szwajcarskiej, Winterthur, Lucerna, Lugano.

Numer alarmowy: 112.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +41.

Kod domeny krajowej: ch.
Największe atrakcje turystyczne: Matterhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, region Jungfrau – kraina rekomendowana dla osób kochających sporty zimowe, Muzeum Czerwonego Krzyża w Genewie – najbardziej poruszające miejsce na mapie Szwajcarii, Montreux – miasto i kurort w kantonie Vaud, Szwajcarski Park Narodowy – imponujący rezerwat przyrody, Dolina Zegarów, Aletschgletscher (Grosser Aletschgletscher) – największy lodowiec alpejski, Sankt Moritz (St. Moritz) – kurort i ośrodek sportów zimowych, Jezioro Genewskie – jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, Rheinfall – największy pod względem przepływu wody wodospad Europy, mosty w Lucernie.

Ciekawostka! Konfederacja Szwajcarska stanowi jeden z najbardziej górzystych krajów świata.

Najciekawsze pamiątki: szwajcarskie sery, słodycze (m.in. czekolada), ziołowe cukierki Ricola, dzwonki pasterskie, zegarki, magnesy na lodówkę.

Szwajcaria – praktyczne porady dla obcokrajowców

– Osoby, które wybierają się do Konfederacji Szwajcarskiej w celach turystycznych (do 90. dni), nie są objęte obowiązkiem meldunkowym.

– Na terenie kraju nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne.

– Woda z kranu jest w pełni zdatna do picia.

– Kierowcy, którzy zamierzają poruszać się autem (własnym lub wypożyczonym), powinni pamiętać, że mandaty za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie.

– Szwajcaria może pochwalić się najszybszym Internetem w Europie.

– Sklepy spożywcze zlokalizowane na terenie kraju są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 lub 9:00 do około 18:00 lub 20:00. W soboty zazwyczaj pracują do godz. 15:00 lub 16:00.

Ważna informacja dla turystów! W niedziele sklepy są nieczynne.

– Szwajcarska komunikacja miejska jest nowoczesna, punktualna i niezawodna. Obcokrajowcy mogą podróżować zarówno autobusami, jak i tramwajami.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments