Szklarska Poręba: alpejskie miasteczko na Dolnym Śląsku

3 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Szklarska Poręba to niewielkie, siedmiotysięczne miasto położone w powiecie jeleniogórskim. Historia osady sięga XIII wieku, a od połowy wieku XIV istniała tu intensywnie rozwijająca się huta szkła. Dziś Szklarska Poręba jest znanym kurortem wypoczynkowym, który co roku przyciąga turystów z całego kraju i z zagranicy.

  1. Historia Szklarskiej Poręby

  2. Klimat, który leczy

  3. Do Szklarskiej Poręby warto przyjechać nie tylko zimą

  4. Noclegi w Szklarskiej Porębie

  5. Najlepsze miejsce dla miłośników sportu

  6. Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach?

Historia Szklarskiej Poręby

Tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby od początku związane są z wydobyciem szlachetnych kamieni i kruszców oraz z hutnictwem szkła. Stąd pochodzi również nazwa miasta, ponieważ

powstawanie kolejnych hut szkła wiązało się z intensywnym wycinaniem lasów. Pod koniec XVI wieku w okolice przybyli czescy uchodźcy, którzy w kraju byli prześladowani ze względu na wyznanie. Założyli oni osadę Marysin, która w późniejszych latach stała się częścią Szklarskiej Poręby. Od XIX wieku miasto stało się celem nie tylko dla poszukiwaczy złota i minerałów, ale również turystów – znaczący wpływ miało na to wybudowanie utwardzonej drogi i linii kolejowej. Zaczęli się tu także osiedlać poeci, malarze i pisarze, tworząc kolonię artystyczną podobną do tej w Zakopanem. Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie w 1959 roku i współcześnie jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Dolnym Śląsku.

Klimat, który leczy

Szczególne położenie miasta i bliskość torfowisk z Gór Izerskich sprawiają, że Szklarska Poręba od wielu lat jest cenionym uzdrowiskiem o warunkach zbliżonych do tych występujących w Alpach. Stanowi również obiekt zainteresowania klimatologów i meteorologów (to największa stacja klimatyczna na Dolnym Śląsku), a sportowcy, turyści oraz osoby z problemami zdrowotnymi przyjeżdżają tutaj, aby skorzystać z niezwykłych właściwości tutejszego klimatu. To doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób borykających się z przewlekłymi chorobami, a także żyjących w silnym stresie.

Do Szklarskiej Poręby warto przyjechać nie tylko zimą

Szklarska Poręba zasłynęła przede wszystkim jako stolica sportów zimowych – co roku zjeżdżają się tu amatorzy takich aktywności, jak jazda na nartach zjazdowych i biegowych, jazda na snowboardzie, kuligi, psie zaprzęgi czy zjazdy snowtube. Zapierające dech w piersiach krajobrazy zachęcają również do spędzenia tutaj Bożego Narodzenia i świętowania Sylwestra oraz Nowego Roku. Jednak Szklarska Poręba to niezwykle atrakcyjne miejsce również wiosną, latem i jesienią: stanowi doskonałą bazę do pieszych i rowerowych wypraw, a także idealny cel zwiedzania i wycieczek edukacyjnych oraz krajoznawczych.

Wczasy i noclegi w Szklarskiej Porębie

Turystyczny charakter miejscowości sprawia, że baza noclegowa w Szklarskiej Porębie jest rozbudowana i bardzo różnorodna. Dostępne są między innymi pokoje do wynajęcia, hotele, apartamenty oraz prywatne kwatery. Rezerwacji miejsc najlepiej jest dokonywać z wyprzedzeniem, ponieważ sezon trwa tu przez cały rok: szeroka oferta miejsc noclegowych Szklarskiej Poręby jest dostępna między innymi online. Ułatwia to wybór idealnego zakwaterowania i zarezerwowanie go w wygodny sposób. Oprócz rozbudowanej bazy noclegowej, w mieście funkcjonuje wiele restauracji, barów, pubów i kawiarni, które oferują smaczne posiłki i atrakcyjne ceny. Szklarska Poręba to doskonały wybór na urlopowy cel dla turystów, którzy nie posiadają samochodu: znajduje się tu aż pięć stacji kolejowych, a także przystanek PKS.

Najlepsze miejsce dla miłośników sportu

W Szklarskiej Porębie co organizowany jest Bieg Piastów – największa masowa impreza narciarska w naszym kraju. Oprócz tego funkcjonuje tu sieć wyciągów i tras zjazdowych oraz biegowych dla narciarzy i snowboardzistów. Można tu uprawiać także inne sporty zimowe, między innymi jazdę psimi zaprzęgami oraz skitouring. W pozostałych porach roku Szklarska Poręba staje się idealnym celem dla miłośników wypraw w góry, a także osób pragnących skorzystać z niesamowitych tras rowerowych lub trenujących nordic walking. Natomiast Rzeka Kamienna to świetne miejsce do uprawiania kajakarstwa górskiego – co roku na wiosnę organizowane są tutaj mistrzostwa w tej dyscyplinie. W Szklarskiej Porębie znajduje się również park linowy Trollandia.

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach?

W Szklarskiej Porębie i okolicach znajduje się niezliczona ilość atrakcji turystycznych. Ich ogromna różnorodność sprawia, że każdy przyjeżdżający tu urlopowicz z pewnością znajdzie coś dla siebie. Najsłynniejsze cuda przyrody to z pewnością wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, a także masyw Szrenicy oraz szczyt Wysoki Kamień. Niezapomniane wrażenia pozostawia również Złoty Widok, który jest skalnym progiem o wysokości niemal 20 metrów. Stanowi on znakomity punkt widokowy na Karkonosze i Śnieżkę, a w jego pobliżu znajdują się głaz Chybotek i Grób Karkonosza, z którymi związane są liczne miejscowe legendy. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni parkiem wodnym Aquapark Blue Mountain Resort, a także Parkiem Rozrywki Esplanada i Wystawą Klocków LEGO. Inne ciekawe atrakcje to między innymi Leśna Huta, Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów, Muzeum Ziemi “Juna” i plenerowa galeria rzeźb Widnokrąg, a także Młyn Świętego Łukasza, Dinopark oraz słynny Zakręt Śmierci.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments