Szczyty w Gorcach – ile jest szczytów i czy są warte uwagi?

5 stycznia 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy z nas od czasu do czasu ma dość miejskiego zgiełku i chce od niego odpocząć. Wypad nad jezioro, piknik nad rzeką czy wycieczka do parku krajobrazowego pozwalają zresetować umysł i podładować nieco baterie. Część osób preferuje jednak bardziej aktywne formy spędzania czasu wolnego. Dobrym pomysłem dla takich osób jest wyjazd w góry, pytanie tylko które pasmo wybrać? Warto odwiedzić Gorce, które znajdują się w południowej części województwa małopolskiego.

Gorce dla aktywnych

Gorce są pasmem górskim zlokalizowanym w Beskidach Zachodnich, w odległości około 70 km od stolicy Małopolski. Rozciągają się od Beskidu Orawsko-Podhalańskiego (na zachodzie), aż do Beskidu Sądeckiego i Kotliny Sądeckiej (na wschodzie), licząc sobie w prostej linii 33 km. Do najwyższych szczytów tego pasma górskiego zaliczamy:

  • Turbacz – 1300 m n.p.m. – najwyższy szczyt;
  • Jaworzyna Kamienicka – 1288 m n.p.m.;
  • Kiczora – 1282 m n.p.m.;
  • Kudłoń – 1276 m n.p.m.;
  • Czoło Turbacza – 1259 m n.p.m.;
  • Mostwonica – 1251 m n.p.m.;
  • Gorc Troszacki – 1235 m n.p.m.;
  • Gorc – 1228 m n.p.m.;
  • Lubań – 1255 m n.p.m..

Poza pierwszym i ostatnim z wymienionych szczytów wszystkie znajdują się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Mamy więc na powierzchni 550 km2  aż 9 szczytów do zdobycia!

Gorce – polecane szlaki

Przed wybraniem trasy do przejścia na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiego typu trasy oczekujemy. Niektóre szlaki będą się cechowały trudnymi podejściami i długim czasem wędrówki, inne zaś łagodnymi wznosami i krótkim dystansem do przejścia. Jeżeli nie lubimy wracać tą samą trasą, którą wchodziliśmy, warto zaplanować sobie jakąś pętlę. Przed rozpoczęciem planowania trasy warto zajrzeć na stronę Goryaktywnie.pl gdzie znajdziemy wiele porad odnośnie wyboru sprzętu do wędrówek górskich czy też informacji o pasmach i szczytach górskich.

Gorce dla początkujących

Osoby mniej zaprawione w górskich wojażach powinny rozważyć trasę na wieżę widokową na najniższy szczyt pasma – Lubań. Na ten niezwykle malowniczy szczyt wiedzie kilka szlaków, jednak najbardziej popularny jest szlak niebieski. Wędrówka rozpoczyna się w Przełęczy Snozka i wiedzie na Lubań przez ruiny bacówki i Organy Hasiora. Trasa nie jest zbyt wymagająca i zajmuje niewiele więcej niż 2 godziny. Dużą zaletą wyboru tego szlaku jest fakt, że na początku jest zlokalizowany duży parking samochodowy, gdzie spokojnie można zaparkować swoje auto i przygotować się do wędrówki.

Gorce dla wymagających

Najpiękniejszą, ale i zarazem jedną z bardziej wymagających tras, którą możemy zaplanować, jest wyprawa ze wsi Lubomierz-Rzeki przez między innymi Gorc Troszacki, Polanę Pustak, Przełęcz Borek czy Halę Turbacz, na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Szacowany czas na przejście trasy wynosi około 6 godzin i liczy sobie 16,6 km. Przed atakiem na sam szczyt możemy odpocząć w schronisku pod Turbaczem, stamtąd droga na sam szczyt zajmie już mniej niż pół godziny. Łącznie w drodze na szczyt czeka nas ponad 1000 metrów podejścia, więc trzeba nastawić się na spory wysiłek fizyczny.

Drugą propozycją na zdobycie Turbacza jest pętla z Łopusznej. Trasa ta wiedzie od wspomnianej miejscowości przez Kiczorę, Halę Długą na Turbacz. W przeciwieństwie jednak do poprzedniej trasy tutaj nie wracamy drogą, którą zdobywaliśmy szczyt, ale udajemy się do Łopusznej niebieskim szlakiem przez Bukowinę Waksmudzką. Cała pętla zajmuje 5 godzin, czyli godzinę mniej niż poprzednia trasa jednak jest równie piękna i malownicza. Szlak również prostszy i ma o prawie 230 metrów mniej podejść.

Artykuł sponsorowany

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments