Sycylia – co warto zobaczyć?

8 listopada 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Sycylia, w starożytności Trinacria, stanowi największą wyspę na Morzu Śródziemnym. O zaletach „Wyspy Słońca” można prawić całymi godzinami, my jednak skupimy się na najciekawszych, choć wciąż nie do końca odkrytych, miejscach Sycylii. Poznajmy je już teraz.

Sycylia – ciekawe miejsca

– Palermo – stolica wyspy, a także piąte największe miasto we Włoszech (zaraz po Rzymie, Mediolanie, Neapolu i Turynie)

Palermo jest miastem pełnym kontrastów – dawne mafijne naleciałości mieszają się tam z architektonicznymi perełkami. Pierwszą z perełek jest oczywiście Capella Pallotinum w Palazzo Reale – przebogata kaplica, będąca arcydziełem kultury normańskiej.

Katakumby w konwencie kapucynów

Kolejnym punktem zwiedzania Palermo powinny być katakumby w konwencie kapucynów – miejsce przesycone grozą, ukazujące kruchość ludzkiego życia. Ciekawostką może być fakt, że w katakumbach zostało pochowanych ponad 8 000 osób – ich ciała zostały zabalsamowane.

Ogród Botaniczny przy via Lincoln

Osoby, które lubią zatracić się w przyrodzie, mogą wybrać się do Ogrodu Botanicznego przy via Lincoln, naszpikowanego egzotycznymi roślinami, a także drzewami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Odwiedziny w ogrodzie pełnym zieleni będą stanowiły wspaniałą odskocznię od zgiełku miasta.

– Etna – wycieczka na szczyt największego czynnego wulkanu w Europie

Etna stanowi największą atrakcję „Wyspy Słońca”– jest obowiązkowym punktem wyprawy na Sycylię. Wulkan, w średniowieczu nazywany Mongibello, daje możliwość podziwiania przepięknych widoków, a także pozwala poczuć się jak na szczycie świata…

Uwaga! Na Etnę można dotrzeć na kilka sposobów: pieszo lub jeepem.

– Syrakuzy – jedno z najpiękniejszych miast na włoskiej Sycylii

Największą atrakcją Syrakuz jest wyspa Ortygia (wł. Isola di Ortigia), czyli stare centrum miasta, naszpikowana klimatycznymi kawiarenkami. Warto pamiętać, że nastrojonym spacerom zawsze będzie towarzyszył charakterystyczny plusk morza…

Syrakuzy – co można zwiedzić?

Przede wszystkim katakumby św. Jana – najstarsze chrześcijańskie katakumby w Europie, a także park archeologiczny z przepiękną jaskinią, zwaną Uchem Dionizosa.

– Cefalù – niewielkie miasteczko zlokalizowane na wschód od Palermo

Cefalù jest klimatycznym, rybackim miasteczkiem, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest średniowieczna pralnia publiczna. Ciekawostką może być fakt, że koryta do prania zostały wykute w skale.

Ciąg dalszy zwiedzania…

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania Cefalù powinna być katedra zbudowana w XII wieku, łącząca w sobie trzy różne style: bizantyjski, arabski oraz normański.

– Taormina – poznaj najważniejsze atrakcje elitarnego kurortu turystycznego

Taormina, często nazywana perełką Sycylii, charakteryzuje się unikalnym położeniem –znajduje się na szczycie wzgórza, nad samym morzem. Przez wzgląd na fakt, że Taormina stanowi bardzo elitarny kurort turystyczny, ceny na miejscu należą do stosunkowo wysokich. Pamiętajmy o tym.

– Agrigento – miasto słynące z przepięknej Doliny Świątyń

Czym jest Dolina Świątyń? To park archeologiczny należący do dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Warto podkreślić, że na terenie parku znajdują się liczne, dobrze zachowane zabytki. Oto i one: świątynie Zeusa, Kastora i Polluksa, świątynie Wulkana, Herkulesa, Concordii oraz Hery, a także sanktuarium Demeter i Kory.

– Ragusa – sycylijskie miasto w pigułce

Ragusa jest miastem, które nie wyróżnia się ciekawymi zabytkami, została niemal doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku, stanowi jednak przykład typowego sycylijskiego miasteczka. Warto zatrzymać się tam na dłużej, a także pospacerować wąskimi średniowiecznymi uliczkami.

Pozostałe atrakcje Sycylii, które warto zobaczyć na własne oczy

– Wąwóz Alcantara – malownicza dolina zlokalizowana w okolicach Taorminy.

– Caltagirone – miasto słynące z przepięknej porcelany.

– Marzamemi – bajeczne miasteczko zlokalizowane nad brzegiem morza.

– Widok z Enny – niecodzienna możliwość podziwiania panoramy Sycylii.

– Scopello – dawna tonara (czyli miejsce przeróbki tuńczyka), a obecnie – miejscowość uwielbiana przez nurków.

– Morgantina – zapomniane starożytne miasto, położone w pobliżu Enny.

– Erice – miasteczko położone na wzgórzu, w bliskiej odległości od Trapani.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments