Sri Lanka – szczepienia przed wakacjami

11 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 3.9]

Sri Lanka to państwo leżące w Azji Południowej, na wyspie Cejlon. Kraj ten chętnie odwiedzają turyści z różnych stron świata – jeśli planujemy wyprawę w te strony, zorientujmy się czy konieczne jest wykonanie szczepień.

Sri Lanka – szczepienia ochronne, informacje zdrowotne

Wybierając się do Sri Lanki, musimy pamiętać o tym, iż jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń w postaci chorób tropikalnych jak np. malaria czy japońskie zapalenie mózgu – zwłaszcza jeśli zamierzamy przebywać w rejonach wiejskich i zalesionych, gdzie ryzyko jest największe. Dlatego też koniecznie trzeba ze sobą zabrać repelenty na komary, moskity i inne insekty oraz leki malaryczne. Nie wolno bowiem zapomnieć o jednej rzeczy: gdy naszym celem jest Sri Lanka, szczepienia przeciw malarii nie wykonamy – z prostego powodu, takiej szczepionki do tej pory nie wynaleziono.

Sri Lanka – wymagane szczepienia

Najważniejsza informacja dla osób, przez których na miejsce urlopu została wybrana Sri Lanka – szczepienia obowiązkowe nie są wymagane. Posiadanie przez turystów wybierających się do tego kraju międzynarodowej karty szczepień nie jest obligatoryjne, choć naturalnie można pokusić się o jej wyrobienie.

Sri Lanka – zalecane szczepienia

Brak obowiązkowych szczepień nie oznacza wcale, że temat szczepienia przed Sri Lanka należy pominąć. Warto porozmawiać o tym z lekarzem i mieć na uwadze jego wskazówki udzielane każdemu pacjentowi indywidualnie – w zależności od przesłanek takich jak wiek, płeć, stan zdrowia czy cel podróży etc. Standardowo zalecane przed Sri Lanka szczepienia ochronne to te przeciw:

–  wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– japońskiemu zapaleniu mózgu.

W niektórych przypadkach podróżni są zachęcani też do wykonania szczepień przeciw wściekliźnie i gruźlicy.

Uwaga: powyższy artykuł zawiera jedynie informacje przewodnikowe, przed wyjazdem na Sri Lankę trzeba skonsultować się z lekarzem! Szczepienia wykonuje się z parotygodniowym wyprzedzeniem – szczepionki nie są podawane wszystkie jednocześnie, a organizm potrzebuje czasu na uodpornienie się na daną chorobę.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments