Seszele – raj na Oceanie Indyjskim obfitujący w nieziemskie wręcz widoki i wspaniałe cuda natury. Ci, co mieli szczęście zobaczyć to wszystko na własne oczy, zgodni są co do tego, że warte jest to każdych pieniędzy. Niemniej do przygotowań do wyjazdu trzeba podejść rozsądnie, nie pomijając ważnych kwestii takich jak np. zdrowie.
Seszele – szczepionki i informacje zdrowotne
Wybierając się na Seszele, należy pamiętać o paru istotnych sprawach. Przede wszystkim możliwości w zakresie korzystania z opieki medycznej są tutaj ograniczone, zwłaszcza na odległych wyspach archipelagu. Gdy jednak zdarzy nam się wylądować u lekarza lub w szpitalu, słono za to zapłacimy – dlatego wcześniej lepiej wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Co się zaś tyczy czyhających na nas zagrożeń, to istnieje spore ryzyko wystąpienia biegunki – w naszej apteczce powinny znaleźć się leki łagodzące jej objawy. W ramach profilaktyki zaleca się dużą ostrożność przy spożywaniu lokalnych potraw. Ponadto na Seszelach może dojść do zarażenia malarią, wścieklizną, tyfusem lub polio. Stąd pytanie: czy potrzebne są szczepienia na Seszele?
Seszele – wymagane szczepienia
Podczas podróży na Seszele książeczka szczepień może się nam przydać, aczkolwiek jej posiadanie nie jest obligatoryjne – nie mamy bowiem obowiązku wykonywać szczepień. Jest tylko jeden wyjątek dla osób wybierających się na Seszele – szczepienia obowiązkowe są wymagane tylko od podróżnych w wieku powyżej 1 roku, którzy w okresie 6 dni przed przylotem na wyspy przebywali w strefie występowania żółtej febry.
Seszele – zalecane szczepienia
Nie oznacza to wcale, że trzeba całkowicie rezygnować ze szczepień przed wyjazdem na Seszele. Jakie szczepienia warto wykonać? Standardowo zalecane są szczepienia przeciw:
– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),
– tężcowi i błonicy,
– durowi brzusznemu,
– chorobie Heinego i Medina (polio),
– tyfusowi,
– wściekliźnie.
Uwaga: decyzję o doborze szczepień podejmuje lekarz w oparciu o wywiad medyczny i indywidualne przesłanki. Powyższe informacje mają charakter przewodnikowy – jeśli chcemy stosownie się zabezpieczyć na wypadek wspomnianych chorób, wybierzmy się do lekarza medycyny tropikalnej na kilka tygodni przed planowanym terminem wyjazdu.