Serbia – paszport czy dowód osobisty?

22 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 35 Average: 4.3]

Obywatele polscy mogą wjechać do Serbii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. A wiza? Ta nie jest wymagana. Należy jednak pamiętać, że bez wizy można przebywać w kraju do 90. dni.

Informacje ogólne o Serbii

Oficjalna nazwa: Republika Serbii.

Kontynent: Europa.

Stolica: Belgrad – największe miasto kraju.

Powierzchnia: 88 361 kilometrów kwadratowych.

Język urzędowy: serbski.

Waluta: dinar serbski (RSD). W obiegu występują monety o nominałach: 1 dinar, 2 dinary, 5 dinarów, 10 dinarów, 20 dinarów oraz banknoty o nominałach: 10 dinarów, 20 dinarów, 50 dinarów, 100 dinarów, 200 dinarów, 500 dinarów, 1 000 dinarów, 2 000 dinarów i 5000 dinarów.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +381.

Policja: 92.

Pogotowie ratunkowe: 94.

Straż pożarna: 93.

Pomoc drogowa: 987.

Duże miasta: Nowy Sad – ważne centrum gospodarcze oraz kulturalne, Nisz – trzecie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Kragujevac, Subotica – piąte co do wielkości miasto kraju, Kraljevo, Pančevo, Zrenjanin.

Największe atrakcje turystyczne: Belgrad, Kalemegdan – fortyfikacje w Belgradzie, Nowy Sad zwany „Serbskimi Atenami”, Park Narodowy Tara – jeden z 5. parków narodowych w Serbii, Park Narodowy Dżerdap (Đerdap National Park) – park położony na granicy serbsko-rumuńskiej, wzdłuż Dunaju, Cele Kula (Wieża Czaszek), Dom na Drinie (Domek na Drinie), Đavolja Varoš – formy skalne o niezwykłych kształtach.

Najciekawsze pamiątki: serbskie wina (np. z jeżyn), sery, rakija, nalewki, miody, kajmak, jogurty, suszone owoce w czekoladzie, magnesiki na lodówkę, zioła i przyprawy, prawosławne gadżety.

Republika Serbii – praktyczne informacje dla turystów

– Po Serbii można poruszać się zarówno komunikacją miejską, samochodem, jak i pociągiem. Warto również uskuteczniać piesze wędrówki.

– Ceny w tej części Europy nie należą do wygórowanych, dlatego śmiało można popróbować lokalnych specjałów.

– Na terenie kraju nie występują żadne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, nie ma również obowiązku szczepień.

– W trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo, należy zrezygnować ze spożywania wody z kranu. Najlepiej korzystać wyłącznie z wody butelkowanej.

– Kartami kredytowymi (typu Visa czy MasterCard) można płacić w hotelach, bankach, restauracjach oraz supermarketach.

I na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Jeśli będziecie w Serbii przejazdem, pamiętajcie, że możecie płacić tam w euro.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments