Serbia – co watro zobaczyć?

20 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Serbia stanowi fascynującą mieszankę przeszłości oraz teraźniejszości – celtyckie budowle mieszają się tu z nowoczesnymi obiektami użytku publicznego. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego wyjątkowego bałkańskiego kraju, zachęcamy Was do zapoznania się z artykułem.

Serbia – ciekawe miejsca

– Belgrad – stolica, a także największe miasto Serbii

Od czego zacząć zwiedzanie Belgradu?

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Belgradu jest najstarsza część miasta – twierdza Kalemegdan. Warto zauważyć, że fortyfikacje zostały wybudowane za czasów celtyckich. Ciekawostką może być również fakt, że Kalemegdan w języku tureckim oznacza „Pole pod Twierdzą”.

Pozostałe atrakcje Belgradu:

– Muzeum Lotnictwa – obiekt położony zaledwie kilkaset metrów od lotniska im. Nikoli Tesli;

– Muzeum Etnografii – miejsce, w którym można znaleźć eksponaty związane z miejskim, a także wiejskim życiem mieszkańców Belgradu;

– Beli Dvor (zwany również Białym Pałacem) – najważniejszy ośrodek kulturalny w całej Serbii. Uwaga! Dwór można zwiedzać jedynie w porze letniej, zimą obiekt jest zamknięty;

– Cerkiew świętego Sawy – jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie;

– Ada Ciganlija (lub po prostu Ada) – półwysep, a także sztucznie utworzony zalew rekreacyjny w Belgradzie. Warto podkreślić, że Ada jest miejscem idealnym dla osób preferujących wypoczynek nad wodą.

Konkludując, Belgrad stanowi mroczno – tajemniczą mieszankę, której nie sposób oprzeć się – trzeba odnaleźć ją na własną rękę…

– Nowy Sad – miasto położone w północnej Serbii

Nowy Sad – miasto nazywane „Serbskimi Atenami”, stanowi stolicę serbskiej kultury. To właśnie w tej części kraju odbywa się Festiwal EXIT – jeden z większych festiwali muzycznych w Europie.

Nowy Sad fascynuje wielokulturowością – w mieście można spotkać zarówno cerkwie prawosławne oraz greckokatolickie, kościoły, synagogę, jak i protestancki zbór. Przechadzając się uliczkami Nowego Sadu, nie da się nie wyczuć powiewu przeszłości…

– Stari Ras (również Ras) – miasto w Serbii, a także pierwsza stolica wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego Raszki

Stari Ras jest miastem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to przykuwa uwagę turystów pięknymi widokami, a także dobrze zachowanymi budowlami. W pierwszej stolicy wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego Raszki można zobaczyć m.in. twierdzę Gradina pochodzącą z IX wieku, cerkiew św. Piotra – również z IX wieku oraz słynny monastyr Sopoćani – ufundowany przez króla Stefana Urosza I, zwanego Wielkim.

Parki narodowe oraz rezerwaty, które warto odwiedzić w Serbii

– Park Narodowy Đerdap (Djerdap) – Żelazne Wrota – miejsce, w którym można spotkać endemiczne gatunki roślin, a także zwierząt, m.in. niedźwiedzie, rysie oraz orły.

– Kanion rzeki Uvac – rezerwat przyrody zlokalizowany w południowo – zachodniej części kraju. Leży pomiędzy górami Zlatibor oraz Zlatar.

Nietypowe miejsca na mapie Serbii

– Dom na Drinie (Kućica na Drini) – jedna z największych atrakcji turystycznych Serbii. Niewielki domek został zbudowany w 1969 roku przez grupę chłopców – przetrwał wiele przeciwności losu, m.in. kilkukrotne porwanie przez wezbrane wody rzeki.

– Wieża Czaszek w mieście Nisz – najbardziej charakterystyczna budowla miasta, po dziś dzień budząca trwogę wśród mieszkańców oraz przyjezdnych. Niegdyś Wieża Czaszek składała się z ponad 900. egzemplarzy, w chwili obecnej można zobaczyć jedynie 58 z nich.

– Đavolja Varoš (Miasto Diabła) – miejsce przypominające swoim wyglądem znaną na całym świecie turecką Kapadocję. Czym jest Đavolja Varoš? To skalna kraina ze strzelistymi wieżami o rozmaitych kształtach, a także wielkościach. Warto wiedzieć, że wysokość wież waha się od 2. do nawet 15. metrów, natomiast szerokość – od 4. do 6 metrów.

Ważne obiekty sakralne w Serbii

– Monaster Studenica – średniowieczny klasztor prawosławny, będący jednym z najstarszych, a także najbogatszych klasztorów w Serbii.

– Synagoga wybudowana w pierwszych latach dwudziestego wieku. Warto wiedzieć, że obiekt ten znajduje się w Suboticy – mieście leżącym na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments