Samochodem za granicę – o czym należy pamiętać?

27 lutego 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Mimo popularności transportu samolotowego to jednak samochód jest najczęściej wybieranym pojazdem, gdy chcemy udać się w trasę, czy to służbowo, czy też prywatnie. Brak ograniczeń w postaci konkretnego rozkładu jazdy, możliwość zatrzymywania się kiedy mamy taką potrzebę oraz bagaż wyznaczony tylko przez przestrzeń naszego bagażnika to zdecydowane plusy jazdy własnym samochodem. Zwolennicy tej formy podróży są do niej przywiązani i nie myślą o szukaniu alternatyw.

Wyjazd samochodem poza Polskę – co trzeba załatwić?

Każdy kraj ma własne obwarowania i przepisy odnośnie poruszania się po ich terenie samochodów osobowych i ciężarowych przyjeżdżających z innych państw. Na szczęście takie informacje można znaleźć w internecie. Ważne jest, tylko aby nie polegać na uniwersalnych zasadach i za każdym razem sprawdzić, jakie są lokalne wymagania. Mogą one znacznie różnić się między poszczególnymi krajami. Najczęściej dotyczą one tego, jakie jest wymagane ubezpieczenie samochodu, czy wymagane jest posiadanie zielonej karty

Podróż własnym samochodem – czego wymagają poszczególne państwa?

Udając się samochodem za granicę, musimy sprawdzić zarówno ubezpieczenia, jak i kwestię wymaganego wyposażenia. Rzetelność w tej kwestii pozwoli uniknąć mandatu i sprawi, że wakacje samochodem lub podróż służbowa będą przebiegać bezproblemowo. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym państwom, do których wyjeżdżają Polacy i temu jak się do takiego wyjazdu przygotować.

Wymagania w Austrii

Podróż autem do Austrii, z uwagi na niewielką odległość od Polski jest często wybierana przez naszych rodaków. Na co zwrócić uwagę jadąc w tamte strony. W zakresie wyposażenia samochodu trzeba zadbać o najmłodszych. Gdy podróżują z nami dzieci, które nie mają jeszcze 14 lat lub są niższe niż 150 cm, to koniecznie musimy zapewnić im fotelik samochodowy. Wyjazd samochodem do Austrii, wiąże się też z koniecznością sezonowej wymiany opon. Zamiana ogumienia to wymóg regulowany przepisami. Brak posiadania odpowiednich opon może więc skończyć się mandatem. Wyposażenie, które musimy posiadać, udając się w zagraniczną podróż, której celem jest Austria, nie jest bardzo zaskakujące. Musimy mieć kamizelki odblaskowe, gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Samochody wjeżdżające do Austrii muszą również obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Wymagane kwestie to jedno, jednak warto rozszerzyć tę opcję również o ochronę w postaci polisy AC oraz assistance. W ten sposób przekraczając granicę samochodem, mamy pewność, że nawet w przypadku nieprzewidzianych sytuacji poradzimy sobie w prosty sposób.

Wymagania we Francji

Polacy często udają się też samochodem do Francji. Czy wystarczy jedynie posiadanie dowodu rejestracyjnego, aby wjechać na teren tego państwa? O szczegółach dowiesz się na stronie https://kalkulator-ubezpieczen.pl/samochodem-do-francji-wyposazenie-auta-przepisy-informacje-dla-kierowcow/, a my w skrócie przybliżymy najważniejsze kwestie. Poza standardami takimi jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, kierowcy muszą mieć też komplet zapasowych żarówek, zabezpieczenia antywłamaniowe oraz alkomat. Trzeba pamiętać, że większość francuskich autostrad jest płatna, należy więc zadbać o zainstalowanie specjalnego systemu do obsługi płatności za poruszanie się po nich. Podobnie jak w przypadku innych państw, ważna jest kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wyjazd za granicę to dobry pomysł pod warunkiem, że wcześniej się do niego przygotujemy. Warto za każdym razem sprawdzić, co nas czeka i co powinniśmy przygotować, zanim ruszymy w drogę.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments