Turystyka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Chcemy zwiedzać świat i poznawać nowe miejsca. Swoje drzwi szeroko otwiera turystyka hotelowa, narciarska i przede wszystkim turystyka kulturowa. Zachwyca nas lokalna Polska, kraje Europejskie, coraz częściej swoją uwagę kierujemy w stronę dalekich destynacji. Na przestrzeni lat nastąpił ogromny rozwój infrastruktury turystycznej. Ważne stały się walory przyrodnicze, które pozytywnie wpływają na rosnący ruch turystyczny. Wytchnienia szukamy na obszarach wiejskich i miejskich. Ciekawą alternatywą jest również rozwój turystyki kulinarnej, która kusi niesamowitymi smakami.
Turystyka kulinarna – coraz bardziej popularna
Podczas planowania podróży rodzi się wiele pytań. Biuro podróży czy podróż na własną rękę? Jaką wybrać destynację i jakie potrawy jeść? W Internecie można znaleźć wiele poradników i ciekawych artykułów. Podróżnicy dzielą się swoimi radami, opisują wspaniałe miejsca i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem. Jednak prawie zawsze zachęcają do próbowania potraw. Warto próbować tego, co lokalne. Właśnie po to istnieje turystyka kulinarna.
Choć czasem może przerażać nas i budzić obrzydzenie, to miejscowe menu zawsze warto skosztować. Wiele ograniczeń jest po prostu w naszych głowach. Ślimaki, mięso żaby, czy strusia, wydają się nam niejadalne i obrzydliwe. Niemniej jednak, w innych miejscach na świecie, jest to normalne i codzienne jedzenie. Tutaj świetnie sprawdzi się dobrze znane przysłowie: jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one.
Walory kulturowe odwiedzanych miejsc
Miejsca na całym świecie kuszą walorami kulturowymi. Odwiedzamy je ze względów historycznych i artystycznych. Są to wyjazdy na międzynarodowe targi, festiwale muzyczne a nawet wystawy. Jadąc w celach wypoczynkowych możemy poznawać świat, cieszyć się codziennym otoczeniem i doceniać otaczającą nas kulturę. Co kraj to obyczaj i warto to dostrzegać.
Turystyka kulturalna przybiera różne formy. Może dotyczyć dziedzictwa kulturowego, a więc wszelkiego rodzaju zabytków historycznych objętych ochroną. Turystyka kultury współczesnej dotyczy odwiedzania parków tematycznych, obiektów architektury współczesnej oraz imprez i wydarzeń kulturalnych.
Cel podróży zależy od ciebie
Najczęstszym powodem naszych zagranicznych wyjazdów jest wypoczynek. Warto jednak pamiętać, że nawet służbowa podróż nie musi wykluczać wypoczynku. Zawsze można odwiedzić znajomych i przyjaciół. Po wykonaniu obowiązków służbowych można docenić zagospodarowanie turystyczne, odwiedzić zabytkowe obiekty, czy poszukać innych atrakcji. Światowa Organizacja Turystyki, wśród najczęściej odwiedzanych miejsc, wymienia Europę. Nieco rzadziej podróżujemy do Azji i Ameryki Południowej lub Północnej.
Turystyka zdrowotna coraz bardziej popularna
Dużą popularnością cieszą się obecnie wyjazdy mające na celu względy zdrowotne i lecznicze. Poszukujemy miejsc, które za sprawą wykwalifikowanego personelu i prowadzonych zajęć, polepszą nasz stan zdrowia. Wszelkiego rodzaju obiekty spa, placówki praktykujące medycynę chińską oraz nowoczesne uzdrowiska, nie mogą narzekać na brak klientów. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wyjazdowe kursy jogi i warsztaty służące poznaniu samego siebie.
Podróżuj świadomie
Turystyka to również sieć powiązań i zależności, nie wszystko jest łatwe i przyjemne. Na świecie powstają monokultury turystyczne i warto mieć tego świadomość. Są to sytuacje, w których gospodarki są uzależnione od turystycznego ruchu. Za przykład mogą tu posłużyć Malediwy, Seszele, Aruba czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. W tych miejscach udział turystyki w tworzeniu PKB przekracza nawet 20%. Głównym i jedynym źródłem utrzymania mieszkańców jest praca w sektorze turystyki. Wpływ turystyki jest determinujący, a ryzyko niestety spore bowiem niespodziewane wydarzenia mogą prowadzić do kryzysu i załamania gospodarki.