Rumunia – paszport czy dowód osobisty?

3 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Turyści z Polski, którzy zamierzają przejść przez kontrolę graniczną, powinni dysponować ważnym dokumentem paszportowym (paszportem) lub dowodem osobistym. Muszą mieć na uwadze również fakt, że Rumunia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen.

Informacje ogólne o kraju

Kontynent: Europa

Stolica i największe miasto Rumunii: Bukareszt

Powierzchnia: 238 397 kilometrów kwadratowych

Ludność: 19,53 miliona (dane pochodzą z 2018 roku)

Język urzędowy: rumuński

Waluta: lej rumuński, oznaczony międzynarodowym skrótem RON. Jeden RON to w przeliczeniu 0,89 złotego polskiego (kurs z dnia 02. stycznia 2020 roku)

Jaką walutę zabrać do Rumunii? Najlepiej euro (EUR)

Międzynarodowy numer kierunkowy: +40

Klimat: kraj leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego

Duże miasta: Kluż-Napoka (w północno-zachodniej Rumunii), Timișoara (w zachodniej Rumunii), Jassy (w północno-wschodniej Rumunii), Konstanca (nad Morzem Czarnym).

Największe atrakcje turystyczne: rumuńskie zamki (m.in. Zamek Bran – siedziba legendarnego hrabiego Drakuli), Parki Narodowe, parki natury (jest ich 9), Karpaty Południowe, klasztory (np. ten zlokalizowany w wiosce Arbore), Konstanca (nad Morzem Czarnym), Eforie Nord – kurort wypoczynkowy na Riwierze Rumuńskiej.

Najciekawsze pamiątki: rumuńskie wina (m.in. Fetească albă i Fetească regală), lokalne przysmaki (oliwki – czarne lub zielone, pasta z ikry, czuszka – ostre papryczki w zalewie), słodycze, ceramika.

Rumunia – praktyczne informacje dla turystów

– Godziny otwarcia sklepów

Większość sklepów spożywczych zlokalizowanych na terenie Rumunii pracuje w godz. 8.00 -18.00 (w soboty 8.00 -14.00). Inne sklepy są natomiast czynne w godz. 10.00 -19.00 (w dni powszednie) i 10.00 -14.00 (w soboty).

– Bezpieczeństwo

Rumunia jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów, jednak przyjezdnym zaleca się zachowanie ostrożności w dużych miastach (szczególnie w okolicach dworców kolejowych), a także w mało turystycznych miejscach.

– Kiedy jechać?

Zazwyczaj można spotkać się z opinią, że najlepszą porą na wyjazd do kraju Drakuli jest wczesna jesień. To właśnie wtedy oczom turystów ukazuje się niepowtarzalna feeria barw.

– Prowadzenie samochodu

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments