Rumunia – co warto zobaczyć?

10 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 4.3]

Rumunia, pomimo wielu wspaniałych miejsc, a także atrakcji turystycznych, należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie. Warto to zmienić.

Położenie Rumunii

Państwo leży w południowo – wschodniej części Europy i graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą oraz Mołdawią. Dodajmy jeszcze, że kraj ma dostęp do Morza Czarnego.

Rumunia – ciekawe miejsca

– Bukareszt – stolica Rumunii.

Bukareszt stanowi największe miasto Rumunii – niegdyś szczycił się mianem „Paryża Wschodu”. Warto podkreślić, że stolica kraju Drakuli fascynuje nie tylko przepięknymi zabytkami, ale także różnorodnością kultur. W celu zapoznania się z historią miasta, należy udać się do Narodowego Muzeum Historycznego, Narodowego Muzeum Sztuki, Muzeum Rumuńskiego Chłopa, a także do Muzeum Wsi (skansenu). Jeśli wystarczy nam czasu, odwiedźmy także prawosławną Cerkiew Kretzulescu (Crețulescu), aleję Calea Victoriei (Aleję Zwycięstwa), cerkiew Stavropoleos – jedną z najpiękniejszych świątyń Bukaresztu, Curtea Veche (rum. Stary Dwór) – dawną siedzibę książąt Wołoszczyzny oraz restauracyjki przy deptaku Strada Lipscani.

Ceny w Bukareszcie są bardzo zróżnicowane.

– Zamek w Branie – znany jako siedziba wampira Drakuli.

Zamek w Branie (Biały Zamek pod miasteczkiem Bran) jest miejscem kojarzonym z hrabią Drakulą – bohaterem powieści B. Stokera. Warto dodać, że biała, monumentalna warownia stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Rumunii.

– Karpaty Rumuńskie.

Rumuńskie Karpaty zachwycają nieprzebranym pięknem, a także różnorodnością krajobrazów. Wędrując po bezkresnych ścieżkach gór, można podziwiać m.in. olbrzymie wąwozy, jaskinie lodowe, głazowiska, ponory, urwiska, skalne bramy, a także czynne wulkany błotne. Decydując się na ekstremalną wyprawę w Karpaty, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

– Kluż-Napoka – stolica Transylwanii.
Kluż-Napoka jest miejscowością położoną w samym sercu Rumunii, w przepięknej krainie nazywanej Siedmiogrodem. Czyż nie brzmi baśniowo? Przebywając na wakacjach w tej części świata, warto odwiedzić m.in. imponującą farę św. Michała, okazały kościół kalwiński, a także ogród botaniczny – jeden z najpiękniejszych w Europie.
– „Wesoły Cmentarz” w miejscowości Săpânța.
Choć jego nazwa brzmi dość niespotykanie, cmentarz stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Rumunii. Kolorowa nekropolia jest położona w miejscowości Săpânța, a dokładniej rzecz ujmując – w małej wsi w okręgu Marmarosz, blisko granicy z Ukrainą. Na „Wesołym Cmentarzu” można zobaczyć ponad 800 rzeźbionych, a także bogato przystrojonych krzyży nagrobnych, które przykuwają wzrok niezwykłą kolorystyką (dominują tu odcienie niebieskiego). Ciekawostką dla zwiedzających może być fakt, że na drewnianych nagrobkach znajdują się wyrzeźbione, a następnie pomalowane obrazki, które podpowiadają, kim był i w jaki sposób umarł pochowany.
„Wesoły Cmentarz” wraz z cerkwią znajdującą się w jego pobliżu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rumunia to przede wszystkim barwna paleta kultur, różnorodność atrakcji turystycznych, a także wspaniałe miejsce na mapie świata. Warto przyjechać tu z całą rodziną.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments