Rowerowe wycieczki z małym dzieckiem – jak to pogodzić?

10 sierpnia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Uwielbiasz długie rowerowe wycieczki? Nie wyobrażasz sobie weekendu bez przejażdżki na dwóch kółkach? Czy narodziny dziecka oznaczają koniec rowerowych eskapad? Absolutnie nie. Przyczepka rowerowa doposażona w specjalny hamak pozwoli na bezpieczne i wygodne podróżowanie już z 3-miesięcznym dzieckiem. Jak wybrać odpowiednią przyczepkę do roweru, by spełniła oczekiwania zarówno rodziców, jak i przewożonych nią pociech? Oto kilka wskazówek, które pozwolą mądrze dopasować odpowiedni model.

Przyczepka do roweru – kupić czy wypożyczyć?

Zakup przyczepki rowerowej to niemały wydatek. Przyczepka, które zapewni komfort podróżującemu w niej dziecku, a nie odbierze radości z jazdy na dwóch kółkach pedałującemu rodzicowi, to wydatek minimum rzędu 1000 PLN, na mniej więcej 5000 PLN kończąc. Oczywiście na rynku znajdziemy sporo znacznie tańszych odpowiedników, jednak warto pamiętać, że przyczepka do roweru, powinna zapewnić naszemu dziecku nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto zatem zastanowić się i dobrze przekalkulować czy na jeden wakacyjny wyjazd lepszym rozwiązaniem nie okaże się wynajem przyczepki niż jej zakup. Wiele rodzin, które dziś aktywnie korzystają z przyczepki, swoją przygodę rozpoczęło właśnie od jej wypożyczenia.

Dla kogo przyczepka rowerowa?

Przyczepka rowerowa to zdecydowanie doskonała opcja dla aktywnych rodziców, którzy tę miłość do sportu pragną zaszczepić w swoich pociechach. Z przyczepki rowerowej możesz korzystać nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią czy zimą. Dobra amortyzacja sprawia, że przyczepce do roweru niestraszne są bezdroża i wyboje. Warto mieć na uwadze, że przyczepki rowerowe z powodzeniem posłużą także jako wózek. Z takiego rozwiązania zwykle rodzice korzystają podczas spacerów po lesie, parku, w trakcie joggingu czy podczas wakacji, gdy zamiast tradycyjnego wózka do bagażnika pakują przyczepkę rowerową. Przyczepka do roweru to świetne rozwiązanie także na piesze, długie wycieczki dla rodziców dwójki dzieci.

Przyczepka rowerowa dla dzieci w jakim wieku? To rozwiązanie, które sprawdzi się już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dzięki dodatkowemu wyposażaniu – hamaczkowi dla niemowląt bądź specjalnej wkładce – fotelikowi – możliwe jest bezpieczne i komfortowe przewożenie już 3-miesięcznych dzieci. Osłonki na pasy czy specjalny zagłówek umożliwią wygodne podróżowanie nieco starszym dzieciom (nim osiągną wzrost, który pozwoli korzystać z przyczepki bez dodatkowych gadżetów). Jak długo można używać przyczepki? Zwykle z powodzeniem w przyczepce można przewozić nawet 6-letnie dzieci – do wzrostu 116 – 120 cm. Maksymalna ładowność przyczepki wynosi około 50 kg (każdy producent i model ma oczywiście indywidualnie wyznaczone graniczne dane).

Przyczepki rowerowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Gdy mamy już określony budżet i wiemy, jak często i w jakich sytuacjach będziemy korzystać z przyczepki, pora zastanowić się, jakie parametry sprawią, że będziemy podróżować bezpiecznie i komfortowo – a chodzi tu zarówno o wygodę podróżujących przyczepką dzieci, jak i rodziców. Z pewnością kluczową rolę ogrywa amortyzacja – tylko porządny system wytłumi drgania i sprawi, że dzieci będą chętnie jeździły w przyczepce. Nie bez znaczenia jest rozmiar – zarówno szerokość, jak i wysokość, a także to, pod jakim kątem ułożone jest oparcie przyczepki i czy rozkłada się do pozycji leżącej. Jeśli o rozmiarze mowa – warto sprawdzić szerokość przyczepki i drzwi, które będziemy pokonywać. Przyczepka zwykle jest szersza niż klasyczny wózek, zatem standardowe 90 cm może nie wystarczyć. Ważny jest także sposób składnia przyczepki – taki, który pozwoli ja łatwo złożyć i przetransportować bądź schować do bagażnika. Waga przyczepki może przeważyć szalę na korzyść konkretnego modelu – tu waga waha się od 8 do niemal 18 kg, czyli rozpiętość jest dość duża. Przy wyborze przyczepki warto dobrze oszacować naszą kondycję, by podróżowanie z dziećmi nie odebrało nam całej przyjemności z jazdy.

Co jeszcze poprawi komfort użytkowania i jazdy? System wentylacji, który sprawia, że w przyczepce nie jest zbyt gorąco. Ważne są także osłonki przeciwsłoneczne, a także przeciwdeszczowe, które sprawią, że podróżowanie w każdych warunkach pogodowych będzie przyjemne. Zdecydowanie przyda się pojemny bagażnik, który pozwoli zapakować prowiant na drogę i ubranka na zmianę. Z ważnych kwestii, które warto mieć na względzie podczas zakupu przyczepki do roweru to system hamulcowy oraz sposób mocowania przyczepki do ramy roweru.

Niezależnie od modelu, który wybierzecie – przyczepka do roweru sprawia, że przed Wami jako rodziną otwierają się nowe możliwości – rowerowe rodzinne eskapady i eksploracja dotąd niedostępnych miejsc. Ahoj przygodo!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments