Rodzaje kursów narciarskich. Jak sprawdzić, na jaki kurs narciarski warto się wybrać?

18 listopada 2020
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Chcesz rozpocząć naukę jazdy na nartach? A może masz już to opanowane do perfekcji i szukasz nowych wrażeń? W jednym i w drugim przypadku odpowiedzią na twoje potrzeby będzie profesjonalny kurs narciarski. Tylko… jaki? To zaraz podpowiemy.

Szkoła narciarska – co warto wiedzieć, zanim wybierzesz kurs?

Kursy narciarskie organizowane są przez szkoły narciarskie (ale to żadne zaskoczenie), a także przez SITN PZN – Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Ta druga instytucja szkoli instruktorów. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ wybierając szkółkę narciarską, musisz sprawdzić, czy posiada licencję SITN PZN. To jedno z najważniejszych kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę.

Takie szkoły działają przy ośrodkach narciarskich. W najbardziej popularnych miejscach, jak Zakopane, Szczyrk, Wisła znajdziesz ich kilka – przykładowo, kursy narciarskie w Szczyrku organizuje m.in. beskidsportarena.pl. A co masz do wyboru, jeśli chodzi o ofertę?

Kursy narciarskie – rodzaje

Kursy narciarskie można podzielić na kilka różnych rodzajów, w zależności od wieku uczestników, a także techniki jazdy. Ze względu na styl, narciarstwo dzieli się na takie kategorie jak: alpejskie, klasyczne, ekstremalne, biegowe i kursy mogą być dostosowane do każdego z tych rodzajów.

Następnie wyróżnia się kursy dla instruktorów oraz amatorów jazdy na nartach. Jak już wspominaliśmy, kursy dla instruktorów organizuje SITN PZN i są one podzielone według stopnia (m.in. na demonstratora, kwalifikanta, pomocnika instruktora, instruktora), bądź specjalizacji (kursy ski-turowe, kursy ustawiania slalomów czy kursy lawinowe).

Jednak najliczniejszą grupę stanowią kursy dla amatorów narciarstwa, którzy chcą zdobyć lub poprawić swoje umiejętności, niekoniecznie na polu zawodowym. I tutaj podstawowym kryterium jest wiek uczestników, czyli szkolenia organizowane są dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Najmłodsi (zwykle do 5 lat), mogą wziąć udział w przedszkolu narciarskim. Podczas zajęć nie tylko uczą się techniki jazdy, ale przede wszystkim dobrze się bawią. Maluchy, które ukończyły 6-7 lat mogą wziąć udział w kursach narciarskich oraz snowboardowych dla dzieci i młodzieży. Podobny program mają zajęcia dla początkujących dla dorosłych (przy czym, jeśli chcesz całą rodzinę rozpocząć naukę jazdy, nie powinno to być problemem).

Natomiast kursy narciarskie pozwalające na opanowanie specyficznych technik jazdy, zwykle organizowane są już wedle zapotrzebowania. To najczęściej zajęcia indywidualne, a nie grupowe.

Jak wybrać kurs narciarski?

Skąd wiedzieć, na jaki kurs się zapisać? Tu już sporo zależy od tego, czy jesteś początkujący, czy nie – najlepiej skonsultować to z instruktorami, przedstawić swoje umiejętności i oczekiwania co do samego szkolenia. W końcu może się okazać, że zachęcająco wyglądający kurs po prostu cię znudzi, bo już to wszystko umiesz.

Dlatego kluczowe będzie tu wybranie szkoły narciarskiej. Czym się kierować? Tak jak pisaliśmy wcześniej, licencją SITN PZN. Oprócz tego sprawdź zakres oferty, a także dopytaj, jakie kwalifikacje mają instruktorzy. Na końcu poczytaj opinie w internecie, ponieważ ważne są nie tylko kompetencje, ale również sposób podejścia do uczestników.

Niektóre szkoły zapewniają też wejście na wyciągi bez kolejki oraz wideoanalizę, dzięki czemu szkolenie przebiega sprawniej, jest bardziej efektywne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments