Przewodowy czy bezprzewodowy – jaki kontroler do PS wybrać?

5 maja 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Odpowiednie akcesoria to coś, do czego fani gamingu przywiązują dużą wagę. Szczególnie widać to w przypadku miłośników gier na PC. Grając na komputerze, warto mieć właściwie dobrany fotel gamingowy, odpowiednią myszkę razem z podkładką, klawiaturę, a w przypadku gier wyścigowych – także kierownicę razem z pedałami i drążkiem zmiany biegów. Posiadacze konsol zazwyczaj nie szukają aż tak szerokiej gamy możliwości. Do konsoli niezbędny jest po prostu dobry pad. Ale jaki? Za chwilę zastanowimy się, co będzie odpowiednim wyborem w przypadku konsoli PlayStation.

Pad do PS – przewodowy czy bezprzewodowy?

Generalnie, konsola PlayStation (w skrócie PS) nastawiona jest na granie za pomocą padów bezprzewodowych. To wygodne rozwiązanie, ponieważ przewód krępuje ruchy i zwyczajnie przeszkadza podczas dynamicznych akcji. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdy pad się rozładuje. Do konsoli PlayStation 4 można zatem podłączyć pada do ładowania za pomocą przewodu USB i jednocześnie kontynuować rozgrywkę, uważając, żeby w ferworze walki w jakiejś strzelance albo grze akcji, nie wyrwać przypadkiem przewodu z gniazda do ładowania.

Jaki pad do PS4?

Standardowym padem do PlayStation 4, który sprzedaje się razem z konsolą, jest DualShock 4. Najczęściej sprzedaje się kontroler w kolorze czarnym, niemniej jednak, na rynku występują także inne wersje – biały, granatowy, czerwony czy w wersji z charakterystycznym, wojskowym kamuflażem. Oryginalny produkt od Sony to najbardziej oczywisty i bezpieczny wybór. Pad dobrze leży w dłoni, jest wytrzymały a dodatkowy atut stanowią wibracje.

Nie jest to jednak jedyna dostępna możliwość. Oprócz firmy Sony, pady do PS4 oferują także inni producenci, jak BigBen czy Nacon. Większość ma podobny kształt i analogiczne rozmieszczenie przycisków. Znajdziemy jednak kilka modeli, które oferują dodatkowe możliwości. Zaawansowane modele, tak samo jak pady gamingowe, mogą mieć dodatkowe przyciski, a także wyjmowane ciężarki, aby dopasować wagę pada do indywidualnych preferencji.

Jaki pad do PS5?

W przypadku PlayStation 5 również naturalnym wyborem wydaje się pad wyprodukowany przez Sony. Nowy kontroler DualSense to jeden z największych atutów tej konsoli. Od DualShocka różni się kształtem i wzornictwem (łączy w sobie dwa kolory), ale przede wszystkim funkcjami. Jego największa zaleta to wibracje haptyczne. Dzięki adaptacyjnym triggerom, gracz może poczuć pod placami opór, gdy zatnie się przeładowywana broń albo odczuwać twardą, chropowatą albo niestabilną powierzchnię pod nogami bohatera w grze akcji lub pod kołami prowadzone samochodu. Ciekawostką jest także obecność mikrofonu. Dzięki temu, że jest wbudowany w konstrukcję pada, łatwiej komunikować się z innymi podczas rozgrywki online.

Gdzie w ogóle szukać tego sprzętu? Kontroler PS5 w MediaMarkt kosztuje około 300 zł. Oprócz standardowej, biało-czarnej wersji, można też znaleźć inne warianty kolorystyczne – fioletowy, różowy, czerwony, niebieski.

Wybór pada do konsoli PS jest dość prosty. Sony produkuje bardzo dobre kontrolery, więc nie należy się dziwić, że większość graczy woli przy nich pozostać, zamiast szukać innych opcji, więc często, gdy potrzebujemy dodatkowe pada, wystarczy kupić ten sam, co w zestawie z konsolą – DualShock lub DualSense. Innych opcji warto spróbować, jeśli szukamy czegoś nowego lub zwyczajny pad nie do końca nas satysfakcjonuje.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments