W Republice Kuby, podobnie jak w innych krajach egzotycznych, istnieje duże ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych. Biegunka, wzdęcia lub nudności zazwyczaj stanowią rezultat zakażenia przewodu pokarmowego. Jak uchronić się przed dolegliwościami żołądkowymi? Gdzie szukać pomocy w kryzysowych sytuacjach? Bardzo ważne jest, aby unikać spożywania wody z kranu – nie należy myć owoców pod bieżącą wodą, a także sączyć drinków z kostkami lodów. Chcąc napić się schłodzonej wody, skorzystajmy z tej butelkowanej. A jedzenie? Pod żadnym pozorem nie należy stołować się w restauracjach lub barach o niskim standardzie (np. w małych miejscowościach), a także spożywać surowych owoców morza.
Wakacje na Kubie – co robić, gdy zatrujemy się jedzeniem?
W podobnej sytuacji najlepiej skorzystać z leków przeciwbiegunkowych lub przeciwwymiotnych – w zależności od rodzaju dolegliwości.
Republika Kuby – cena wizyty lekarskiej
Cena podstawowej wizyty lekarskiej wynosi około 30,00 CUC, natomiast dzień pobytu w szpitalu (z wyżywieniem, ale bez lekarstw oraz zabiegów) to koszt rzędu około 130,00 CUC za pierwszy dzień oraz około 90,00 CUC za każdy następny dzień.
Kuba – lista szpitali oferujących usługi na wysokim poziomie
– Centro de Investigaciones Médico Quirúrgicas (Cimeq),
– Clínica Central Cira García,
– Hospital Hermanos Ameijeiras,
– Hospital Ortopedico Frank Pais,
– Centro Internacional de Retinosis Pigmentaria.
Uwaga! Apteki zlokalizowane na terytorium Republiki Kuby oferują leki w ograniczonym zakresie – ceny farmaceutyków należą do wysokich.