Republika Portugalska jest niedużym europejskim krajem, z ogromnym potencjałem. Kraina ta słynie zarówno z przepięknych miasteczek, produkcji win, jak i niezliczonej ilości pubów, kafejek, dyskotek oraz restauracji. Jeśli zamierzacie Państwo spędzić urlop w magicznej Portugalii, koniecznie sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu.
Napiwki w Portugalii
Napiwki są zazwyczaj wliczone do rachunku. Jeśli jednak uznamy, że obsługa zasługuje na gratyfikację, możemy zostawić symboliczny napiwek.
Alkohole w Portugalii
Najbardziej znanym portugalskim alkoholem jest porto – wino wzmacniane spirytusem, produkowane z wielu gatunków winogron. Porto zazwyczaj przybiera kolor czerwony (jest słodkie), ale są także odmiany wytrawne i półwytrawne oraz białe.
Komunikacja miejska w Portugalii
Komunikacja miejska w stolicy Portugalii (a także w innych miastach kraju) jest bardzo dobrze rozwinięta. Do dyspozycji mieszkańców oraz turystów są m.in. nowoczesne metro, autobusy, tramwaje, oraz kolejka linowa.
Portugalia – pozostałe porady
1). Jeżeli słoneczna Portugalia jest celem Twojej wakacyjnej podróży, koniecznie zabierz ze sobą najważniejsze rzeczy.
Oto, co powinieneś włożyć do swojej walizki:
– dokumenty tożsamości (paszport lub dowód osobisty);
– Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
– bilety lotnicze – jeśli wybierasz się w podróż samolotem;
– apteczkę podręczną (wypełnioną lekami stosowanymi w chorobach przewlekłych, lekami przeciwwymiotnymi oraz przeciwbiegunkowymi, tabletkami przeciwbólowymi, materiałami opatrunkowymi, wodą utlenioną, węglem, wapnem, witaminą C, preparatami na oparzenia oraz ukąszenia);
– środki do pielęgnacji twarzy oraz ciała (m.in. szampon i odżywkę do włosów, żel pod prysznic, szczoteczkę oraz pastę do zębów, przybory do golenia – dla panów, zestaw do makijażu – dla pań, tonik do twarzy, krem nawilżający, małe nożyczki, szczotkę lub/oraz grzebień o włosów);
– zestaw plażowy (w skład zestawu plażowicza powinny wchodzić: okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy – dla pani lub pana, krem z mocnym filtrem, parasol oraz ręcznik plażowy, nakrycie głowy – kapelusz, czapka z daszkiem bądź chusta, olejek do opalania, „coś” do… poczytania);
– odzież na każdą pogodę (przewiewne koszulki w jasnych kolorach, krótkie spodenki, długie, przewiewne spodnie, lekki kardigan lub bluzę, wygodną bieliznę);
– sprzęty elektroniczne (m.in. telefon komórkowy z aparatem, aparat fotograficzny, karty pamięci, ładowarki, przejściówki itp.);
– dodatkowe akcesoria (igłę i nitkę, zapalniczkę, latarkę, przewodniki po kraju, rozmówki polsko – portugalskie, woreczki foliowe, sznurek do wieszania bielizny oraz spinacze).
2). Pamiętaj, że dokumentami podróży, które uprawniają Cię do przekroczenia granicy, a także pobytu na terytorium Republiki Portugalskiej są ważny paszport lub dowód osobisty.
3). Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
112 – numer alarmowy (jeden na policję/pogotowie oraz straż pożarną) – koniecznie zapisz go w swoim telefonie.
4). Najlepszymi miesiącami na wyjazd do Portugalii są miesiące wiosenne (koniec wiosny) oraz jesienne (początek jesieni). Ważną informacją może być fakt, że roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 500 – 800 mm na południu oraz do 900 mm na północy kraju. W górach suma opadów dochodzi nawet do 2 000 mm.
5). Pamiętaj, aby przed wyborem miejsca zakwaterowania, koniecznie sprawdzić opinie innych gości (np. w Internecie).
6). Korzystaj z kart turystycznych.
W Lizbonie oraz Porto można dokonać zakupu kart turystycznych, które umożliwiają darmowe wejścia do największych atrakcji miast. Powinieneś również wiedzieć, że jednorazowy zakup karty turystycznej jest bardziej opłacalny niż kupowanie pojedynczych wejściówek.
7). Ciesz się swobodą kupowania.
Duże supermarkety, a także centra handlowe w Portugalii są otwarte siedem dni w tygodniu. W dni powszednie pracują do godz. 21:00 lub 22:00, natomiast w weekendy – do 19:00 lub 20:00. Małe sklepy są zazwyczaj otwarte krócej – w dni powszednie od 9:00 lub 10:00 do 18:00 lub 19:00, natomiast w soboty są zamknięte lub pracują krócej (np. do 16:00). W niedziele z reguły są nieczynne.
8). Przygotuj się na przerwę w… pracy.
Portugalczycy nie pielęgnują sjesty, udają się natomiast na półtoragodzinną przerwę. Od godz. 13:00 do 14:30 wszystkie placówki (oprócz sklepów) mają przerwę na lunch. Trzeba mieć również świadomość tego, że Portugalczycy nie należą do osób punktualnych.
9). Korzystaj z kart kredytowych oraz płatniczych.
Na terenie Republiki Portugalskiej są honorowane karty Visa oraz MasterCard. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze i nie wszędzie będziemy mogli zapłacić kartą.
Uwaga! Trudności przy płatnościach kartą możemy napotkać m.in. w lokalnych sklepikach, małych hotelach, hostelach lub kwaterach w mniejszych miejscowościach. Pieniądze można natomiast wymienić w bankach oraz kantorach zlokalizowanych w centrach dużych miast oraz na lotniskach.
10). W każdym większym mieście można znaleźć darmowe kafejki internetowe, tzw. Espaço Internet. Po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego, istnieje możliwość darmowego surfowania po sieci (przez 30 minut w ciągu dnia). Godzina spędzona w zwykłej kafejce internetowej to natomiast wydatek rzędu około 1,50 euro.
11). Zwiedzaj Portugalię z perspektywy samochodu.
Na wstępie należy zaznaczyć, że kierowca powinien mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy przynajmniej od roku. Dzieci do 3. lat powinny być przewożone w fotelikach, natomiast dzieci do 12. lat – na tylnych siedzeniach samochodu. Koleją ważną informacją jest fakt, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby, która prowadzi samochód wynosi 0,5 promila. Koszt wypożyczenia samochodu to około 30,00 – 40,00 euro za dzień.
Lista wypożyczalni samochodów w Portugalii:
– Aluguer de Carros,
– Aluguer de Automóveis,
– Rent-a-Car.
Ograniczenia prędkości:
– autostrady – 120 km/godz.,
– drogi szybkiego ruchu – 100 km/godz.,
– obszary niezabudowane – 90 km/godz.,
– obszary zabudowane – 50 km/godz.
12). Delektuj się najpiękniejszymi momentami.
Poniżej znajdziesz listę 11. miejsc, które powinieneś odwiedzić w trakcie podróży po Portugalii.
Oto i one:
• Lizbona – stolica, a także największe miasto Portugalii.
• Fatima − jedno z najważniejszych centrów kultu Maryjnego w świecie katolickim.
• Évora – historyczna stolica regionu Alentejo.
• Sintra – niezwykle malownicze miasteczko, położone wśród porośniętych sosnami wzgórz Serra de Sintra.
• Porto – druga pod względem wielkości metropolia w Portugalii.
• Algarve – najsłynniejszy region turystyczny kraju.
• Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej.
• Aveiro – miejsce przywodzące na myśl słynną Wenecję.
• Guimarães – pierwsza stolica Portugalii.
• Alcobaça – miasto położone w dolinie dwóch rzek Alcoa oraz Baça (od których wzięło swoja nazwę).
• Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii.
13). Językiem urzędowym w Portugalii jest portugalski. Trzeba jednak wiedzieć, że turyści mogą porozumiewać się z mieszkańcami także w języku angielskim.
14). Na terenie państwa nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Nie wymaga się także specjalnych szczepień od przyjezdnych.
15). Lot z Warszawy do Lizbony wynosi średnio 4,5 godziny.
16). W miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów.
Ważne! Zakaz ten obowiązuje w restauracjach, nie dotyczy jednak barów oraz dyskotek.