Pora deszczowa w Turcji

1 stycznia 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Turcja od wieków fascynuje bogatą kulturą, różnorodnością smaków, a także ciekawym położeniem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą do elektryzującego „Kraju Czterech Mórz”, koniecznie sprawdźcie, kiedy najlepiej zaplanować swój urlop.

Deszcz w Turcji – kiedy należy spodziewać się opadów?

Późna jesień jest czasem obfitującym w opady – największej ilości deszczu należy spodziewać się w północnej części kraju. Osoby, które zamierzają spędzić święta w Turcji, powinny wiedzieć, że najwilgotniejszym okresem w roku jest okres od października do grudnia. Pogoda w Turcji nie jest pewna. Nawet w sezonie, w środku lata możesz trafić na ulewę, ale wtedy, przy upałach ona Cię wręcz ucieszy. W 2021 roku doszło do takiej ulewy w sytuacji, gdy w Turcji panowały ogromne upały – uznano to za cud.

Tak naprawdę na opady można natrafić w każdym miesiącu, ale największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia pojawia się na jesieni i zimą. Zerknij na poniższy wykres, który dotyczy opadów w miejscowości Alanya.

pora deszczowa w Turcji

Źródło: meteoblue.com

Jedne miesiące z zerowymi opadami to czerwiec i sierpień. Największe ryzyko deszczu istnieje od grudnia do kwietnia. Później jest już niewielkie. Natomiast miesiące zimowe nie są okresem, w którym Turcja zapewnia idealne warunki pogodowe. To raczej czas na zwiedzanie. Pamiętaj, że Alanya jest jedną z najcieplejszych miejscowości. Inaczej to wygląda choćby w regionie Bodrum, gdzie opadów może być więcej.

Dodatkowe informacje, które przydadzą się, zanim zdecydujesz, kiedy jechać do Turcji:

– Najzimniejszym miesiącem w Turcji jest styczeń.

– Klimat na wybrzeżach kraju jest łagodniejszy niż w głębi lądu.

– Najbardziej deszczowym miesiącem we wschodniej Anatolii jest maj.

– Suma rocznych opadów deszczu w Turcji wynosi około 1 200 mm.

– Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec.

– Najlepszym czasem na zwiedzanie Turcji jest okres od kwietnia do czerwca lub okres od września do października.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments