A więc klamka zapadła – kupujemy laptopa. Pierwsze pytanie, jakie się w tym momencie pojawia, to cóż to ma być za sprzęt. Na co musimy zwrócić uwagę, jakie parametry są ważne? Podpowiadamy.
Laptop, podobnie jak przysłowiowy pecet, posiada szereg podzespołów, bez których nie ma szansy sprawnie działać. Jednak ich parametry różnią się znaczne pomiędzy poszczególnymi modelami. Poniżej wskazaliśmy, na jakie parametry warto położyć szczególny nacisk, wybierając dla siebie sprzęt idealny.
Przekątna ekranu
Najczęściej spotykane modele mają od 10 do 12 cali i wykorzystywane w laptopach hybrydowych. Takie urządzenia są idealne do surfowania po sieci. Świetnie zastępują również czytnik e-booków.
13 – 14 cali sprawdzi się doskonale, jeśli laptop ma być często transportowany. Taka rozdzielczość gwarantuje niewielką wagę sprzętu.
15,6 cala wzwyż – taka przekątna będzie praktyczna, gdy komputer ma być wykorzystywany do obróbki grafiki, oglądania filmów, grania czy wymagającej pracy.
Rozdzielczość
najpopularniejsze rozdzielczości to HD – 1366 x 768, HD+ – 1600 x 900, Full HD – 1920 x 1080 oraz 4K – 3840 x 2160.
Matryca
Błyszcząca charakteryzuje się żywymi, nasyconymi kolorami, jednak działa niemal jak lustro, przez co praktycznie uniemożliwia korzystanie ze sprzętu w pełnym słońcu.
Matowa matryca wprawdzie eliminuje odblaski i refleksy, jednak dzieje się to kosztem nasycenia i jakości wyświetlania kolorów.
Z kolei matryca z powłoką antyrefleksyjną umożliwia pracę bez odblasków, zachowując jednocześnie wysoką jakość obrazu.
Dotykowa umożliwia natomiast wykorzystywanie ekranu jak w tablecie. Warto jednak mieć na uwadze, że obniża jakość pracy poprzez odblaski oraz widoczne ślady palców pozostałe na ekranie.
Procesor
Najczęściej wykorzystywane są procesory Intel oraz AMD. Warto tutaj zwrócić uwagę na ilość rdzeni oraz taktowanie CPU.
Pamięć
Wiadomo – im więcej, tym lepiej dla działania gier i aplikacji. Absolutne minimum to 4 GB RAM.
Karta graficzna
Na rynku funkcjonują dwa rodzaje kart w laptopach: zintegrowane i zewnętrzne. Te pierwsze, najczęściej Intel HD i AMD, z powodzeniem zdają egzamin w przypadku, gdy laptop wykorzystywany jest głównie do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy pracy biurowej.
Karty zewnętrzne, głównie Nvidia Ge Force, są z kolei konieczne, gdy laptop ma służyć jako narzędzie do gier czy wyspecjalizowanej obróbki grafiki.
Dysk twardy
Dyski SSD są szybkie, wytrzymałe, ciche, odporne na różnice temperatur i wstrząsy, ale jednocześnie droższe.
Dyski HDD kosztują mniej, jednak są znacznie wolniejsze, większe oraz głośniejsze od wspomnianych wcześniej SSD.
Dyski hybrydowe SSHD łączą natomiast zalety obu rodzajów dysków.
Wykorzystane złącza i technologie
Złącze USB, gniazdo HDMI, Display port, wejście służące do podłączenia Internetu Ethernet lubRj45 to obecnie minimum. Dobrze jest, żeby laptop był również zaopatrzony w wyjście słuchawkowe, czytnik kart pamięci, 4G LTE, miał modem WiFi, bluetooth, podczerwień, czytnik linii papilarnych oraz osobną klawiaturę numeryczną.
Pod adresem https://www.morele.net/kategoria/laptopy-31/,,,,,92,,,,,/1/ znajdziemy ogromny wybór laptopów renomowanej marki Hp w szerokim przedziale cenowym.