Podróż samochodem z Austrii do Słowenii: wszystko, co musisz wiedzieć

13 czerwca 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Podróż autem po Austrii może okazać się idealnym pretekstem do zwiedzenia wielu miejsc. Błędem byłoby tego nie zrobić, jednak zawczasu warto poznać przepisy drogowe w Austrii i informacje o przejściach granicznych.

Co zwiedzić w Austrii po drodze do Słowenii?

Jest naprawdę wiele atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć po drodze. Postanowiłem wybrać dla Ciebie tej najlepsze.

Przystań na chwilę we Wiedniu i zobacz kilka atrakcji

Nie bez powodu Wiedeń jest pierwszy na liście. Każdy miłośnik podróży powinien odkryć jego atmosferę. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę UNESCO w 2001 roku.

Poza centrum warto odwiedzić Operę, katedrę św. Szczepana, ratusz, pałac Schönbrunn,  Burgtheater oraz Pałac Hofburg. Każde z miejsc zdecydowanie ma do przedstawienia własną historię.

Salzburg, potocznie “Miasto Wolfganga Amadeusza Mozarta”

Jeśli jesteś wielbicielem podróży, koniecznie wpisz Salzburg na swoją listę. Spotkasz tu ogrom staromodnej i eleganckiej zabudowy. 

Wśród najstarszych zabytków w Salzburgu jest twierdza Hohensalzburg. W mieście są liczne katedry czy klasztory np. św. Piotra i Nonnberga. Wśród ciekawszych atrakcji można zwiedzić dom rodzinny Mozarta.

Wycieczkę warto zakończyć na punkcie widokowym nad rzeką Salzach. Właśnie z tego miejsca zobaczysz panoramę Starego Miasta. Salzburg to idealne miasto na jeden dzień.

Drugie pod względem wielkości miasto Graz

Spacerowanie po centrum miasta jest bardzo przyjemne, jednak sercem miasta jest Kunsthaus, nietypowa galeria sztuki. Miasto słynie z licznych zabytków sakralnych, w tym katedry św. Idziego. 

Warto odwiedzić Wzgórze Zamkowe, są na nim dwie wieże, które oznaczają pozostałości po budowli. 

Graz zdecydowanie zasługuje na odkrycie, nie jest tak urokliwy jak, Wiedeń czy Salzburg, ale może uwieść urokiem, który przyciąga podróżników z całego świata.

Linz, miasto nad Dunajem

Miasto Lizn można określić oczywistą perełką. Centrum miasta to mieszanka zabytkowych budynków i nowoczesnej architektury. Jednym z obiektów bardziej rozpoznawalnych jest Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos, które stoi nad brzegiem Dunaju.

W sercu miasta stoi największy kościół w Austrii, dodatkowo jest jeden z najstarszych – kościół św. Marcina. Data powstania sięga 799 roku! 

To jeszcze nie koniec atrakcji, miasto ma w swoich granicach ogród zoologiczny, salę koncertową Brucknerhaus czy Muzeum Dentystyczne. 

Przepisy drogowe w Austrii

Niestety, ale przepisy drogowe czasem nie są tak oczywiste, jak się wydaje. Przede wszystkim warto poznać ograniczenia prędkości. Na autostradzie i na drogach samochody osobowe i motocykle mogą poruszać się z prędkością:

  • drogi krajowe 100 km/h
  • autostrady 130 km/h
  • tereny zabudowane 50 km/h
  • drogi z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h (w Grazu: ogólnie 30 km/h, na drogach z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h)

Inne przepisy obowiązują pojazdy z przyczepą do 750 kg:

  • teren zabudowany 50 km/h
  • autostrady i drogi krajowe 100 km/h

Podróżując po Austrii, musisz pamiętać, że w sytuacji korku kierowcy są zobowiązani do utworzenia korytarza ratunkowego, u nas znany pod nazwą korytarz życia

Zapewne pomyślałeś o dokumentach. W Austrii wymagane jest posiadanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty z ważnością minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące), prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem, ubezpieczenie OC i karta NFZ.

Podczas podróży można używać telefonu z zestawem głośnomówiącym. Dzieci ze wzrostem 150 cm i 14 rokiem życia nie mogą podróżować bez specjalnego zabezpieczenia na przednim siedzeniu. 

Przejście graniczne Austria – Słowenia

Będąc na końcu podróży przez Austrię warto wiedzieć, jak wjechać do Słowenii. Poznaj najlepsze przejścia graniczne Słowenia – Austria:

  • Alpy Lavanttal – w tym miejscu znajduje się aż 8 przejść granicznych. Najpopularniejsze to miejscowość Spielfeld przez A9, autostrada Pyhrn lub Grazer Straße do Šentil.
  • Austriacki trójkąt graniczny – w tym miejscu najbardziej znanym jest przełęcz Wurzenpass Dreiländereck/Monte Forno/Peč Grenzstein, która prowadzi do wsi Podkoren przez przełęcz Wurzenpass Straße E109.

Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas podróży i ostrożności!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments