Podkarpacie – piękne miejsce, które warto odwiedzić na weekend!

6 maja 2024
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nadal zastanawiasz się, gdzie spędzić tych kilka wolnych, weekendowych dni? Mamy dla Ciebie wskazówkę idealną – zdecyduj się na Podkarpacie! To region, który może Cię zaskoczyć – odnajdziesz tu zarówno spokój w otoczeniu dzikiej przyrody, jak i mnóstwo atrakcji turystycznych, jeśli wolisz bardziej aktywny wypoczynek.

Zabytki Podkarpacia – zwiedzaj i poznawaj historię

Aktywna majówka? Zabytki Podkarpacia nie pozwolą Ci się nudzić! Ten region słynie, przede wszystkim, z zamków oraz pałacyków, które stanowią wyjątkowe świadectwo polskiej myśli architektonicznej poprzednich wieków.

Zamków na Podkarpaciu jest naprawdę wiele i nawet najdłuższa majówka może nie wystarczyć do tego, by zobaczyć je wszystkie. Co zatem warto wpisać na swoją listę? Na pierwszy plan wysuwa się Łańcut, z zamkiem przekształconym w muzeum oraz odrestaurowaną powozownią. Znajduje się tutaj również magiczna wręcz Storczykarnia, będącą do pewnego stopnia pozostałością po Palmiarni wzniesionej jeszcze pod koniec XIX wieku.

Zamek Królewski w Sanoku to kolejny obiekt, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Obok samego budynku można tu poznać szereg interesujących wystaw – galerię Zdzisława Beksińskiego, zbrojownię czy sztukę cerkiewną.

Obok zamków Podkarpacie oferuje także szereg wyjątkowych dowodów na swoją wielokulturowość – mówimy tu, przede wszystkim, o osadach Łemków, ale też starych cerkwiach.

Podkarpacka przyroda

Nie tylko zabytkami stoi Podkarpacie. Wyjątkowe warunki naturalne pozwalają wybrać się tutaj na majówkę także miłośnikom spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu – a to jest tutaj naprawdę czyste.

Kochasz góry? Bieszczady ukażą Ci uroki górskich pejzaży, których próżno szukać w innych miejscach. To dzikie, niemal dziewicze miejsce – zachwycające zielenią, będącą pozostałością po sadach owocowych uprawianych tam jeszcze do II wojny światowej. Połoniny bieszczadzkie, będące niegdyś polami do wypasania bydła, do dzisiaj przyciągają zwierzęta – chociaż teraz te dzikie, jak sarny, żubry.

A i zwierzęta są na Podkarpaciu wyjątkowe. Wspomniane już żubry właśnie tutaj znalazły bezpieczne miejsce, by możliwe było odrodzenie się krajowej populacji. Obecnie te niezwykle majestatyczne stworzenia można podziwiać również w kontrolowanych warunkach – na przykład w Zagrodzie Pokazowej w Mucznem. To idealne miejsce do odwiedzenia, gdy przyjeżdżasz tutaj na majówkę!

Wiklina i flisacy

Nadal wahasz się, czy Podkarpacie to dobre miejsce na weekend? Ten punkt powinien ostatecznie Cię przekonać, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem oryginalnego spędzania czasu i poznawania sekretów nieco zapomnianych już zawodów.

Rudnik nad Sanem to prawdziwe, podkarpackie Centrum Wikliniarstwa – tutaj poznasz tajniki tej profesji, a nawet weźmiesz udział w zajęciach praktycznych. Warto, przed przyjazdem na majówkę, sprawdzić terminarz warsztatów!

Niedaleko Rudnika nad Sanem, w miejscowości Ulanów, poznać możesz natomiast flisaków – zajmujących się z pokolenia na pokolenie spławem drewna czy zboża. Chociaż obecnie flisacy nie pracują zawodowo, to kultywują pamięć o tej profesji. Osoby, które żywo interesują się tym zagadnieniem, mogą nie tylko zobaczyć na żywo pracę flisaków, ale też odwiedzić Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie. A jak już tam będziesz, czy to w trakcie majówki na Podkarpaciu, czy też podczas urlopu, możesz odwiedzić Szlak Architektury Drewnianej – w tej okolicy znajdują się aż dwa drewniane kościoły, których grzechem byłoby nie zobaczyć!

Bacówka Radawa & SPA

Na wyróżnienie zasługuje SPA podkarpackie – hotel Bacówka Radawa & SPA, który mieści się wśród malowniczych lasów i tras spacerowych. Na terenie ośrodka znajdują się przytulne pokoje i urokliwe domki, których wyposażenie odpowiada na potrzeby dzieci i dorosłych. Wszystko to uzupełnia restauracja, serwująca przepyszne, lokalne dania oraz Strefa Relaksu, w której znaleźć można m.in. masaże tajskie, jacuzzi, basen oraz grotę solną. Hotel jest wręcz idealnym miejscem dla rodzin — głównie dzięki dedykowanym atrakcjom (np. Sali Kinowej, dmuchańcom, mini-zoo), które doskonale sprawdzą się na niepogodę. W końcu jak spędzać wakacje, to tylko z najbliższymi!

Zarezerwuj swój nocleg już teraz na stronie: https://www.bacowkaradawa.pl/

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments