Pielgrzymki za granicę godne polecenia

25 listopada 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Europa jest znana jako kolebka cywilizacji zachodniej, ale i miejsce, gdzie jako pierwsze rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo, które to zostało zalegalizowane jeszcze w czasach rzymskich. Nic dziwnego, że kontynent ten słynie z dużej liczby kościołów, zabytkowych monasterów i cerkwi. Wybierając miejsce na urlop, zwykle nie wylatujemy poza basen Morza Śródziemnego. Nic dziwnego, bo kierunki te są często o wiele tańsze niż sam lot na drugi kraniec świata. Stary Kontynent pełen jest zabytkowych miejsc – są one uznawane za pomniki historii. Wiele z nich stanowią budynki sakralne, które stały się celem pielgrzymek, mimo że w dawnych czasach słowo to wiązało się ściśle z wyprawą do Ziemi Świętej.

W Polsce najpopularniejszymi pielgrzymkami są te do Częstochowy. Wycieczki zagraniczne również cieszą się jednak dużym zainteresowaniem. Tyczy się to szczególnie Rzymu, Fatimy czy Medjugorie. Włochy są wybierane ze względu na Watykan, a pozostałe dwa kierunki zyskały na popularności dzięki tamtejszym objawieniom. Wierni kierują się też do wielu innych krajów, które wiążą się z kultem świętych np. Cypr i działalność św. Pawła, Litwa i szlak śladami św. Faustyny czy Malta i kult św. Agaty. Oprócz tego często wybierane są też państwa Kaukazu Południowego. Gruzja i Armenia jako jedne z pierwszych przyjęły chrześcijaństwo. Mieści się tam wiele zabytkowych klasztorów i monasterów.

Wycieczki za granicę – pielgrzymki poza Europę

Chrześcijaństwo już dawno dotarło do najdalszych zakątków świata. Pielgrzymki poza Europę to wycieczki zagraniczne, które prowadzą do krajów, gdzie znajdują się zabytki kultury chrześcijańskiej. Są to bardzo ciekawe wyprawy, które poprowadzą wiernych śladami obecności chrześcijan, misjonarzy i świętych Kościoła katolickiego. Wycieczki za granicę obejmują niemal każdy region świata. Pielgrzymki odbywają się między innymi do Ameryki Południowej, Afryki, Japonii, Korei Południowej, Chin, Wietnamu czy na Filipiny – wszędzie tam chrześcijanie pozostawili swoje ślady. Ludność z Ameryki Łacińskiej cechuje silna wiara i lojalnością wobec głowy kościoła rzymskokatolickiego. Jak wiemy, sam papież Franciszek pochodzi z Argentyny.

Gdzie szukać ofert pielgrzymek zagranicznych?

Pielgrzymki to dość specyficzny rodzaj wycieczek zagranicznych. Wyróżnia je przede wszystkim to, że podczas ich trwania kładzie się nacisk na sferę duchową. Szlaki, którymi poruszają się uczestnicy, prowadzą zwykle od jednego do drugiego świętego miejsca, którym może być obiekt, w którym doszło do objawień, dom świętego czy zabytkowa świątynia. Nic więc dziwnego, że z czasem powstało wiele biur pielgrzymkowych, oferujących swoim klientom tylko taki rodzaj wycieczek.

Takie biuro pielgrzymkowe bierze zwykle na siebie organizację wyjazdu. Na ich stronach internetowych możemy znaleźć różne kierunki do pielgrzymowania. Zdarza się, że oferty te są atrakcyjniejsze od tych, które znajdziemy w klasycznych biurach podróży.

Biura pielgrzymkowe – różne rodzaje ofert. Dlaczego warto polecieć na pielgrzymkę?

Wyjazdy zagraniczne oferowane przez chrześcijańskie biura podróży nie zawsze są tym samym, co typowa pielgrzymka, bo łączą się także z wycieczką. Biuro pielgrzymkowe załatwia za nas lot, formalności i miejsce w hotelu, skąd można udać się również na spacer po okolicy. Same plany wycieczek obejmują głównie miejsca sakralne, choć czasem robi się od tego wyjątki – jeżeli w danym miejscu znajdują się inne rzeczy godne odwiedzenia, np. pomniki natury czy inne charakterystyczne budowle. W przypadku Peru będzie to na przykład Machu Picchu – znane na całym świecie inkaskie miasto, a z kolei w Uzbekistanie dane nam będzie zobaczyć słynną pustynię Kara-kum. Pielgrzymki nie tylko odkrywają tajemnice żywotu świętych lub początków chrześcijaństwa na danych terenach, ale również uczą i pozwalają poznać inne ciekawe miejsca, których zobaczenia nie można pominąć. Takie widoki pozostają w pamięci do końca życia. Same pielgrzymki stwarzają również doskonałą okazję do nawiązania długotrwałych przyjaźni i kontaktów – także z osobami z odległych zakątków świata.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments