Perełki turystyczne Majorki: 10 kameralnych miasteczek, które warto odwiedzić

24 sierpnia 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Majorka to miejsce, które co roku przyciąga tłumy turystów. Wyspa słynie z malowniczego krajobrazu, przepięknych plaż i doskonałej pogody, nie dziwi więc, że wiele gwiazd sportu i ekranu posiada swoje domy właśnie na Majorce. Hiszpańska wyspa wielu osobom kojarzy się z szaloną zabawą i całonocnym imprezowaniem, na szczęście Majorka to nie tylko popularne, zatłoczone przez cały sezon kurorty, ale i kameralne miejscówki, idealne dla gości pragnących spokojnego relaksu. Gdzie jednak szukać takich ustronnych miejsc?

Wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych Holidu postanowiła pójść innym tropem i skoncentrowała się na tym, co interesowało tylko mieszkańców Hiszpanii. Do analizy trafiły dane z ostatniego roku, i na ich podstawie udało się stworzyć ranking miejsc najchętniej odwiedzanych przez lokalną ludność. Jak poczuć klimat prawdziwej Majorki? To lista najbardziej urokliwych miasteczek na wyspie, jeszcze nieodkrytych przez turystów, ale docenionych przez samych Hiszpanów.

  1. Petra

Najczęściej wyszukiwanym przez Hiszpanów miasteczkiem na Majorce okazała się Petra. Leży ona w samym sercu wyspy i zamieszkuje ją niecałe trzy tysiące osób. Choć mała i oddalona od plaży, Petra kusi efektowną architekturą i jest idealną miejscówką na długie spacery. Jest też pełna barów i restauracji, w których można zakosztować autentycznej, lokalnej kuchni. Swoją sławę Petra zawdzięcza również temu, że urodził się w niej Juniper Sierra, jeden z pierwszych misjonarzy w Kalifornii.

  1. Sóller

Zaraz za Petrą na liście znajduje się Sóller. To, co w największym stopniu przyciąga hiszpańskich turystów do Sóller, to tradycyjna architektura i unikalny klimat małego, wyspiarskiego miasteczka. Leży ono w „Dolinie Pomarańczy” – właśnie uprawa cytrusów zapewniła owej miejscowości bogactwo, dlatego też często nazywa się ten region „Doliną Złota”. Sóller jest otoczone górami Tramuntana, które podziwiać można podczas wycieczki zabytkową kolejką łączącą miasteczko ze stolicą wyspy Palma de Mallorca. W samym Sóller warte zwiedzenia są przede wszystkim Gran Via oraz Plaza Constitución. Do plaży jest stąd niedaleko, ponadto w Sóller znajduje się port z przystanią dla jachtów.

  1. Campos

Turystów, którzy na Majorkę przyjeżdżają głównie ze względu na bajeczne plaże, powinno zainteresować Campos, miasteczko na południu wyspy – to w tym regionie leżą Es Trenc oraz Sa Rapita, zaliczane do najlepszych plaż na Majorce. Campos jest malowniczym miasteczkiem z piękną architekturą w tradycyjnym stylu, skąd blisko nie tylko do samych plaż, ale i popularnych ośrodków turystycznych, łatwo więc połączyć spokojny wypoczynek z dobrą zabawą. Dużą atrakcją Campos są targi żywności, gdzie można kupić wiele lokalnych smakołyków.

  1. Artà

Artà leży z dala od głównych szlaków turystycznych i niewiele osób odwiedzających Majorkę zagląda do tego miasteczka. Tymczasem jest ono niezwykle atrakcyjne, a przy tym ciche i niezatłoczone – można w nim poczuć, jak naprawdę żyje się i mieszka na Majorce. To kolejne miasteczko, w którym zachowało się wiele zabytkowych budowli, by wspomnieć tylko Kościół Przemienienia Pańskiego czy Sanktuarium San Salvador. Artà jest znana w Hiszpanii także ze swoich tradycji rękodzielniczych, a lokalne wyroby można kupować na cotygodniowych targach. Do plaży nie jest daleko, warto też zajrzeć do pobliskich jaskiń: Caves d’Arta i Coves del Drac.

  1. Valldemossa

Valldemossa leży wysoko w górach Tramuntana. Jest bardzo małą miejscowością, zamieszkiwaną przez niecałe dwa tysiące osób, a choć w sezonie wakacyjnym ta liczba widocznie się powiększa, to wciąż jest tu znacznie spokojniej niż w innych kurortach Majorki. Kręte uliczki Valldemossy zachęcają do spacerów, do tego jest tu mnóstwo kameralnych kawiarni i restauracji z lokalnym jedzeniem. Główną atrakcją jest stary klasztor kartuzów oraz pałac króla Sancha, ogrody, lokalne muzeum, galeria sztuki współczesnej z ciekawą kolekcją dzieł znanych artystów. Do pobliskich plaż można dojść na piechotę.

 

Pełen ranking 10 najciekawszych miejscowości na Majorce można sprawdzić tutaj: https://www.holidu.pl/mieszkania-wakacyjne/hiszpania/majorka#male-miasta

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments