Outdoorowe sporty miejskie

29 lipca 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Czy życie w mieście musi oznaczać brak aktywności, lenistwo i ospały tryb życia? Outdoorowe sporty miejskie to dowód, że nie ma nic bardziej mylnego! Miłośnicy górskich wędrówek zazwyczaj czekają na weekend, żeby spakować plecaki, wyjechać z miasta i ruszyć w góry. Podobnie kolarze – ścieżkami rowerowymi opuszczają betonowe centrum i udają się w stronę przedmieść, bliżej naturalnego krajobrazu. Co jednak z tymi, którzy lubią spędzać czas aktywnie, ale nie mają możliwości częstych wyjazdów poza miasto? Sporty takie jak street workout, frisbee czy slackline to tylko kilka z wielu dyscyplin sportu, które codziennie można uprawiać, mieszkając w mieście. Trochę czasu i chęć wystarczą – gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić.

Wyjdźmy na zewnątrz!

Pojęcie outdooru zakłada aktywność na świeżym powietrzu, na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że mieszkając w mieście i nie będąc w stanie często wyjeżdżać poza jego teren, wcale nie jesteśmy pozbawieni możliwości regularnego uprawiania różnorodnych dyscyplin sportu. Outdoor w mieście to przede wszystkim eksplorowanie przestrzeni miejskiej. To okazja, by doświadczyć jej z nowej perspektywy – nie zza szyby samochodu czy autobusu, ale naocznie poznać miejsca, które dotychczas pozostawały nieznane. To także okazja, by odkryć nowe zakamarki miasta. Do uprawiania wielu dziedzin sportu potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, a nierzadko także dostępu do odpowiednio przygotowanych pomieszczeń. W przypadku outdoorowych sportów miejskich poza podstawowym wyposażeniem najczęściej nie potrzebujemy nic więcej. Poza odkrywaniem nowych miejsc, za sprawą aktywności na świeżym powietrzu mamy wpływ na dotlenienie organizmu i w efekcie jego wzmocnienie, gromadzimy również zapas witaminy D i wreszcie – oszczędzamy! By pójść pobiegać, pograć we frisbee czy też pojeździć na longboardzie czy hulajnodze nie potrzebujemy w końcu żadnych karnetów i biletów wstępu.

Na czym polega street workout?

Ta dyscyplina sportu to nic innego jak ogólny trening siłowy z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych parków ćwiczeń na świeżym powietrzu. Miejsca takie dostępne są bezpłatnie w większości miast. Do tego rodzaju aktywności potrzebować będziemy sportowej odzieży i wygodnego, sportowego obuwia. Dla kogo street workout jest dedykowany? Dla wszystkich, którzy lubią siłowe ćwiczenia, ale zamiast spędzać kilka godzin, podnosząc ciężary na siłowni, wolą trening na świeżym powietrzu z wykorzystaniem własnej masy ciała. Plan takiego treningu możemy stworzyć samodzielne, w oparciu o własną wiedzę lub doświadczenia lub też skorzystać z jednego z wielu planów treningowych dostępnych w Internecie. Regularne treningi na siłowni „w plenerze” pozwolą zwiększyć masę mięśniową przy równoczesnym obniżeniu tkanki tłuszczowej. Ponadto dzięki takiej aktywności wzmocnimy swoją sylwetkę i poprawimy koordynację ruchów oraz stabilizację ciała. W dodatku to wszystko za darmo!

Longboard – co to jest?

Jest to dłuższa wersja normalnej deskorolki, która umożliwia jednak osiąganie znacznie większych prędkości. Sport ten został wynaleziony przez amerykańskich surferów, którzy nie mogli pływać w bezwietrzne dni. Połączyli więc deskorolkę z deską surfingową i nazwali ją longboard. Czy warto spróbować swoich sił w tym sporcie? Zdecydowanie.

Czy longboard jest trudny?

Zanim zaczniemy naukę jazdy na longboardzie, warto skupić się na ćwiczeniach, które poprawią balansowanie ciałem i utrzymywanie równowagi. Następnie należy przyswoić podstawy, czyli stanie na desce, dynamiczne odpychanie się od podłoża, skręcanie i techniki hamowania. Kiedy je opanujemy, może okazać się, że to wymarzona alternatywa nie tylko dla komunikacji miejskiej czy poruszania się po mieście samochodem, ale także dla roweru – niewielka, lekka, dużo tańsza, cicha i ekologiczna! Longboard dla początkujących, zwłaszcza dla tych, którzy nigdy nie jeździli na deskorolce, może być sporym wyzwaniem. Jeśli jednak opanujecie już sztukę jazdy na takiej desce, gwarantujemy, że zadowolenie z siebie przerośnie Wasze oczekiwania!

Co daje jazda na hulajnodze?

Innym prostym i ekologicznym środkiem poruszania się po mieście może być hulajnoga. Jazda na niej nie wymaga tak dokładnego przygotowania fizycznego, co jazda na longboardzie, a może sprawić tak samo dużo frajdy. Może wydawać się, że ten sport to nic poza staniem na podeście hulajnogi i odepchnięciem się od podłoża od czasu do czasu. To jednak tylko pozory. Jeżdżąc na hulajnodze, pobudzamy do działania nie tylko mięśnie nóg, ale także mięśnie brzucha, grzbietu, pleców i pośladków. Ponadto sport ten wymaga od nas ciągłego utrzymywania równowagi, a więc pozytywnie wpływa na koncentrację oraz pracę mięśni ramion i przedramion, nie wspominając już o tym, ile kalorii spala jazda na hulajnodze. W zależności od intensywności wysiłku, podczas godzinnej jazda na hulajnodze, jesteśmy w stanie spalić nawet 500 kcal! Hulajnoga jest tak samo wygodnym środkiem transportu co longboard – często można spotkać się ze składanymi hulajnogami, które po złożeniu zajmują niewiele więcej miejsca niż deska. Podczas jazdy na hulajnodze nie osiągniemy raczej tak dużej prędkości, co w przypadku jazdy na longboardzie, co czyni ten sport bezpieczniejszym.

Frisbee – gra zespołowa

Pojęcie frisbee oznacza zarówno dyscyplinę sportu, jak i sam dysk, którym się rzuca. Uprawianie tej dyscypliny to świetna okazja, by razem z przyjaciółmi spotkać się na świeżym powietrzu. Najlepiej sprawdzą się tutaj miejskie przestrzenie zielone, czyli parki oraz łąki. Sam dysk należy dobrać odpowiednio pod względem wagi i wielkości oraz twardości materiału, z którego jest wykonany. Gra we frisbee z psem to tylko jedna z wielu odmian tej dyscypliny. Poza nią oraz zwyczajnego rzucania do siebie krążka, co samo w sobie wymaga praktyki, wyróżnia się freestyle frisbee oraz ultimate frisbee.

  • Freestyle frisbee polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików z użyciem dysku przez jednego z graczy.
  • Ultimate frisbee to gra zespołowa. Na boisku o określonych wymiarach dwie drużyny przekazują sobie frisbee, starając się przedostać do odpowiedniej strefy punktowej.

Poza dbaniem o relacje ze znajomymi poprzez wspólną aktywność oraz ogólnym wzmacnianiem kondycji organizmu, grając regularnie we frisbee, poprawiamy refleks i koordynację psychoruchową.

Czym jest slackline?

Ta dyscyplina sportu została z kolei wynaleziona przez wspinaczy, którzy szukali zajęcia w deszczowe dni. U swoich początków polegała na chodzeniu po łańcuchach rozwieszonych na parkingu samochodowym. Łańcuchy wkrótce zostały zastąpione linami wspinaczkowymi, by wreszcie ustąpić miejsca specjalnym taśmom. Slackline w dzisiejszej postaci to sport polegający na utrzymywaniu równowagi i chodzeniu po taśmie naprężonej pomiędzy dwoma punktami. Poza swobodnym balansowaniem na taśmie wyróżnia się trzy podstawowe odmiany tego sportu:

  • trickline – taśma o długości od kilku do kilkunastu metrów; poza balansowaniem i chodzeniem po taśmie chodzi o wykonywanie różnorodnych trików, m.in.: podskoków, obrotów, salt i różnych ich kombinacji; najbardziej dynamiczna i efektowna forma slackliningu,
  • longline – taśma o długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów; polega na statycznym pokonywaniu jak najdłuższych odległości na taśmie,
  • highline – taśma rozwieszana na dużych wysokościach, np. pomiędzy punktami w skałach lub pomiędzy dachami budynków; polega na balansowaniu na taśmie na większej wysokości; najczęściej stosuje się asekurację przy użyciu uprzęży i lin wspinaczkowych.

Slackline – jak zacząć?

By stawiać pierwsze kroki na taśmie, wystarczy zaopatrzyć się w taśmę o długości kilkunastu metrów oraz prosty system napinający. Najprościej zamontować taśmę pomiędzy dwoma drzewami, nie wyżej niż metr nad ziemią. Zwłaszcza na początku pomocne będą ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg. Sport ten znacząco poprawia wyczucie równowagi i umiejętność balansowania ciałem. Oprócz mięśni nóg, chodząc po taśmie, intensywnie ćwiczymy również mięśnie brzucha, pleców oraz ramion.

Jogging w mieście

Nie zapominajmy również o tak powszechnym sporcie jak bieganie! Na szybką przebieżkę możemy w końcu wybrać się, zarówno mieszkając w samym centrum miasta, jak i w pobliżu parku. Potrzebujemy tylko wygodnego obuwia do biegania. Warto wyposażyć się również w komplet bielizny termoaktywnej, zwłaszcza, jeśli planujemy biegać jesienią lub w zimie. Regularne bieganie pozytywnie wpłynie na ogólną wytrzymałość naszego organizmu, a przede wszystkim na działanie układu krążeniowo-oddechowego.

Miejski outdoor – odpowiednie wyposażenie

Pamiętajmy, że uprawianie każdego sportu outdoorowego w mieście będzie dużo bardziej komfortowe, jeśli odpowiednio się wyposażymy. Dla pań, poza sportowym obuwiem, podstawowymi elementami sportowej garderoby będą topy damskie oraz bluza damska. Z kolei czapka z daszkiem damska uchroni przed negatywnymi skutkami przegrzania podczas treningów w upalne dni. Longsleeve męski sprawdzi się podczas siłowych treningów przy niższych temperaturach, a proste koszulki męskie przydadzą się przy aktywnym eksplorowaniu miejskich przestrzeni o każdej porze roku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments