Organizowanie wycieczki samochodowej – 10 rzeczy, które warto wiedzieć

14 sierpnia 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Mała wycieczka samochodowa? Szybki wypad na weekend z rodziną lub przyjaciółmi, by zwiedzić atrakcję turystyczną lub znane miasto? To doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że podróż ta minie bez większych komplikacji. O czym pamiętać, organizując wycieczkę samochodową? Sprawdź te 10 rzeczy.

Dopasuj bagaż do wolnego miejsca

Jeśli na wycieczkę samochodową wybieramy się w dwójkę, nie ma problemu z miejscem w samochodzie. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy chcemy spakować nie tylko siebie, ale też dwójkę dzieci, co wzbogaca nasz bagaż o wózki dziecięce, dodatkowe torby i zabawki. A zatem pakowanie na wycieczkę powinno odbyć się w sposób zdroworozsądkowy, z uwzględnieniem różnych warunków pogodowych, ale także miejsca w samochodzie.

Stan techniczny samochodu to podstawa

Wycieczka samochodowa to dla wielu z nas kilkaset kilometrów intensywnej jazdy w krótkim odstępie czasowym. By taka odległość nie stanowiła problemu, warto upewnić się, że nasz samochód jest w takim stanie, który zapewni niezawodną jazdę. Dlatego też przed wyjazdem upewnijmy się, że wszystko jest sprawne. Oleje uzupełnione, silnik działa prawidłowo, akumulator naładowany – to sprawi, że wycieczka będzie skupiała się jedynie na przyjemnościach. W artykule związanym z przygotowaniem do podróży znajdziemy dodatkowe wskazówki, jak technicznie przygotować samochód do jazdy.

Pamiętaj o dokumentach

Coraz większe innowacje w zakresie administracji publicznej sprawiają, że dzisiaj większość dokumentów możemy już zostawić w domu. Wybierając się jednak na dłuższą wycieczkę, upewnijmy się, że mamy spakowany portfel z dowodem osobistym, prawem jazdy, a także dokumenty rejestracyjne, które mogą okazać się potrzebne podczas kontroli.

Pamiętaj o zmianie opon

Okresy przejściowe w Polsce są o tyle zdradliwe, że późną wiosną lub wczesną jesienią na pewnych terenach już mogą pojawić się pierwsze oznaki zimy. By nie spotkały nas jakieś przykre niespodzianki na drogach, sprawdźmy, jakie opony do samochodu będą idealne na tak daleką trasę.

Sprawdź trasę przed wyjazdem

Jazda samochodem w nieznane może być ekscytująca, ale także o tyle ryzykowna, że ciężko nam będzie odnaleźć się bez odpowiedniej aplikacji. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w drogę na spokojnie przeanalizujmy trasę, sprawdźmy niebezpieczne momenty i oszacujmy, ile zajmie nam droga – to zmniejszy ryzyko stresu całej rodziny.

Dopasuj jazdę pod lokalizację stacji benzynowych

Jeżdżąc po naszej najbliższej okolicy, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że co kilka chwil napotykamy na kolejną stację benzynową. Niestety ten stan rzeczy nie jest identyczny wszędzie. Wystarczy wspomnieć o odcinku autostrady A1, gdzie stacji nie uświadczymy przez około 200 kilometrów.

Warto przed wyjazdem napełnić bak pełna i już rozglądać się za stacją, gdy połowa zawartości zostanie wykorzystana – oszczędzimy sobie stresującego poszukiwania stacji lub skrajnych okoliczności, jakimi jest wzywanie pomocy drogowej.

Czy będę mieć gdzie zaparkować?

Każdy kierowca doskonale wie, że jednym z największych wyzwań jest poszukiwanie miejsca parkingowego w bezpośrednim sąsiedztwie największych atrakcji turystycznych. Niektórzy liczą na ślepy traf, ale nie zostawiajmy tego przypadkowi.

Przed wyjazdem sprawdźmy, jak wygląda infrastruktura parkingowa i które miejsce okaże się najlepsze pod względem dostępności, lokalizacji oraz ceny.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu? Jest taka możliwość

Coraz częściej słyszy się o krótkoterminowych ubezpieczeniach samochodu, które zwiększają zakres ochrony jedynie na czas naszej wycieczki samochodowej. To bardzo atrakcyjna forma zwiększenia bezpieczeństwa nas i naszego samochodu podczas intensywnych wycieczek.

Jeśli nie posiadamy stałego ubezpieczenia Assistance, warto sprawdzić oferty krótkoterminowej polisy i zapewnić sobie dodatkowe wsparcie we wszystkich losowych sytuacjach na drodze.

Przestrzegaj przepisów drogowych

To, co pozostanie nam po naszej wycieczce za rok, czy dwa to przede wszystkim wspomnienia. Te miłe, ale także te przykre, jeśli doszło do jakichkolwiek niefortunnych sytuacji. Jedną z powszechnie występujących ewentualności jest kontrola drogowa zainicjowana wskutek naszej nieprzepisowej jazdy.

Wymiar mandatu karnego jest obecnie tak wysoki, że nie warto psuć sobie wycieczki dodatkowymi kosztami – zdejmijmy nogę z gazu e cieszmy się wolnym weekendem, bez zbędnych komplikacji.

Pamiętaj o regularnych przerwach w trasie

Ze zmęczeniem nigdy nie wygramy, podobnie jak z glodem. Jeśli planujemy długą trasę, nie zapominajmy o robieniu kilkuminutowych przerw co jakiś czas, uwzględniając także dłuższą przerwę na lunch. Per zapewni dodatkowe siły do ​​​​jazdy e pozwoli nieco rozprostować nogi.

Szybko przekonamy you, że nawet 5 minutes postoju polepszy nasze samopoczucie i da więcej energii na resztę podróży.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments