Izrael to miejsce, które zachwyca różnorodnością fauny i flory, oczarowuje bogactwem zabytków, a także urzeka pięknymi plażami. W kraju nie brakuje także ciekawych miast, dzięki którym można przenieść się do innego, nieznanego Nam dotąd świata.
A jak wygląda kwestia opłaty klimatycznej/podatku turystycznego w Izraelu? Czy za podziwianie wspaniałych widoków trzeba będzie dodatkowo zapłacić?
Zanim napiszemy o dodatkowej (nadprogramowej) opłacie, przypomnijmy sobie, czym ona w ogóle jest. Otóż opłata klimatyczna, inaczej nazywana miejscową lub uzdrowiskową, jest podatkiem, który musi zapłacić każda osoba, która zamierza przebywać w miejscowości charakteryzującej się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi lub uzdrowiskowymi.
Pobyt w Izraelu a opłata klimatyczna
W opisach niektórych wycieczek oraz hoteli czytamy, że cena za pobyt nie zawiera opłaty klimatycznej. To oznacza, że przy wjeździe lub wyjeździe z kraju, trzeba będzie zapłacić dodatkowy podatek. Podatek ten – tu przykład – wynosi około 15,00 dolarów amerykańskich (USD) za osobę.
Na sam koniec kilka kwestii związanych z klimatem w Izraelu
– Najlepszym czasem na wyjazd do Izraela jest okres między kwietniem a majem lub między wrześniem a październikiem. W tych miesiącach odnotowuje się bowiem najmniejszą ilość opadów.
– Średnie dzienne temperatury powietrza w lecie kształtują się na poziomie 28. – 35. stopni Celsjusza, natomiast w zimie – na poziomie około 15. stopni Celsjusza.
– Sierpień stanowi doskonały moment na odwiedzenie izraelskich sanatoriów i źródeł leczniczych.
– Osoby, które zamierzają odpocząć nad brzegiem morza, powinny zdecydować się na wyjazd w kwietniu.