Nie wiesz, gdzie wybrać się na krótki wypad za granicę? Zajrzyj do czeskiego Ołomuńca, położonego w samym sercu Moraw. Piękna architektura, malownicze uliczki i szereg atrakcji dla smakoszy kuchni sprawiają, że to czeskie miasto zdecydowanie warto odwiedzić. Szczególnie, jeśli dotychczas na Morawach nie byliśmy. I choć Ołomuniec można zwiedzić i w weekend, to polecamy poświęcić temu wyjątkowemu miastu większą ilość czasu – mnogość lokalnych atrakcji z pewnością nas zaskoczy.
Śladami czeskich przysmaków
Ołomuniec to z jednej strony wielość wydarzeń i atrakcji kulturalnych, z drugiej: znakomita regionalna kuchnia. Mamy tutaj na myśli nie tylko takie specjały czeskiej kuchni jak knedle, polędwicę wołową w sosie śmietanowym czy popularny stek z pieprzem. Ołomuniec słynie z lokalnych wyrobów, jakich nie spróbujemy w żadnym innym miejscu. Miłośnicy regionalnych przysmaków poczują się tutaj jak w raju: wszystko za sprawą pysznych serów wyrabianych w okolicy, zupy czosnkowej i lokalnego browaru. Smakosze piwa mogą nie tylko odwiedzić muzeum browarnictwa, ale i zobaczyć wiele rodzinnych minibrowarów produkujących piwo na potrzeby miejscowej społeczności. Zwolennicy sera mogą dowiedzieć się więcej o procesie jego wytwarzania i oczywiście spróbować lokalnych odmian.
Miejsca warte zobaczenia
Przed wyjazdem do Ołomuńca warto zaplanować szczegółowy plan zwiedzania. Dobrym źródłem wiedzy na temat lokalnych atrakcji będą bez wątpienia przewodniki oraz blogi podróżnicze, na których nie brakuje relacji i praktycznych wskazówek. Jedno jest pewne: będąc w Ołomuńcu musimy zobaczyć:
- Górny Rynek – na przepięknym Rynku Górnym znajduje się Kolumna Trójcy Przenajświętszej o wysokości 32 metrów. Ponadto zwiedzimy tu renesansowy ratusz z zegarem astronomicznym oraz bogato rzeźbione fontanny Ariona, Cezara, Herkulesa i Merkurego.
- Dolny Rynek – położony nieco bardziej na uboczu, przez co może sprawiać wrażenie bardziej kameralnego. Znajdziemy tutaj rzeźbione fontanny przedstawiające Neptuna i Jowisza oraz Kolumnę Mariacką.
- Zamek w Ołomuńcu – historyczny zespół budynków, w skład których wchodzi katedra św. Wacława, romański Pałac Biskupi, Dom Kapituły oraz kaplice św. Anny i św. Barbary. Z najwyższej wieży zamku można oglądać malowniczą panoramę Moraw.
- katedra św. Wacława – budowa tej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1104 roku z inicjatywy księcia Świętopełka i została zakończona dopiero 140 lat później. Od tamtej pory posiada status katedry, czyli kościoła biskupiego. Tuż obok znajduje się Pałac Biskupi, który pełni obecnie funkcję Muzeum Archidiecezjalnego.
- Muzeum Serków Ołomunieckich – w którym dowiemy się więcej o regionalnej produkcji sera. Tutejszym specjałem jest dojrzewający przez okres około 4 tygodni serek ołomuniecki. Ten gatunek sera produkowany jest w 30 odmianach i cechuje się silnym zapachem i słonawym smakiem – jego degustacja to obowiązkowy punkt wycieczki!
Jak dojechać?
Ołomuniec leży nieopodal polsko-czeskiej granicy, dzięki czemu możemy odwiedzić go nawet podczas weekendu. W jaki sposób dotrzeć do tej historycznej stolicy Moraw? Najlepiej pociągiem! Obecnie PKP Intercity oferuje nam dogodne połączenia kolejowe do Ołomuńca. Z racji tego, że przewoźnik oddał do naszej dyspozycji połączenia w dzień i w nocy, każdy z nas będzie mógł wybrać najbardziej komfortowy dla siebie rodzaj podróży. Dodatkowo połączenia odjeżdżają codzienne, co pozwoli wybrać się na wycieczkę do stolicy Moraw nie tylko w weekend, ale także w tygodniu. PKP Intercity oferuje nam trzy (dwie dzienne i jedna nocna) relacje z Warszawy, dwie (jedna dzienna i jedna nocna) z Krakowa oraz dwie (dzienne) z Katowic. Połączenia nocne obsługiwane są przez pociągi wyposażone w miejsca do siedzenia oraz wygodne kuszetki i miejsca sypialnianie, dzięki którym odpoczniemy w podróży i rano będziemy mogli rozpocząć zwiedzanie.
Jesteś zainteresowany połączeniem Ołomuniec PKP Intercity? Odwiedź stronę internetową przewoźnika i zarezerwuj bilety na podróż do Ołomuńca!