Odwołany wyjazd – czy należy mi się odszkodowanie?

17 kwietnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Odwołanie planowanej podróży wiąże się z kosztami. Jak możesz uniknąć związanych z tym wydatków i odzyskać środki, które już poniosłeś w związku z tym, że nie doszło do wyjazdu? Sprawdź, w jakich sytuacjach działa ubezpieczenie turystyczne.

Jak odzyskać pieniądze za odwołany wyjazd?

Podróże zagraniczne planujesz z wyprzedzeniem, rezerwujesz bilety lotnicze lub wykupujesz wycieczkę w biurze podróży. W sytuacji gdy to przewoźnik lub biuro podróży nie wywiąże się z umowy, sprawa jest prosta – należy Ci się zwrot pieniędzy. Jednak w życiu zdarzają się sytuacje, w których to podróżny musi odwołać wyjazd z przyczyn od niego niezależnych. Większość osób w takiej sytuacji próbuje sprzedać wycieczkę lub bilety, ale z reguły wiąże się to z utratą części środków, które już zostały zainwestowane.

W mediach społecznościowych funkcjonują grupy, w których możesz zamieścić ogłoszenie sprzedaży wyjazdu. Niestety, nawet jeśli uda Ci się znaleźć nabywcę w ostatniej chwili, to odsprzedaż z pewnością odbędzie się po cenie niższej niż pierwotna. Jest to dobry sposób na odzyskanie choć części wydanych pieniędzy. Zdecydowanie lepszą opcją jest jednak ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia zwrot wszystkich udokumentowanych wydatków, jeśli podróż zostanie odwołana z określonych w umowie przyczyn.

Odwołany wyjazd – kiedy zadziała polisa turystyczna?

Planując wyjazd zagraniczny, powinieneś wykupić solidne ubezpieczenie turystyczne. W katalogu ryzyk takiej polisy znajdują się m.in.: zwrot kosztów za świadczenia medyczne, ubezpieczenie od kradzieży lub zagubienia bagażu, pakiet assistance, OC dla podróżnych oraz ubezpieczenie na wypadek odwołania wyjazdu.

Wybierając polisę turystyczną, zwróć uwagę na to, w jakich sytuacjach możesz liczyć na zwrot kosztów poniesionych na wyjazd, który zmuszony jesteś odwołać. Dobre ubezpieczenie ma szeroki zakres ochrony i uwzględnia wiele zdarzeń losowych. Wycieczkę może uniemożliwić nie tylko poważne zachorowanie lub wypadek Twój czy członka rodziny. Sytuacja zawodowa również może być powodem do odwołania wyjazdu – gdy stracisz pracę lub Twój nowy szef wyznaczy Ci pierwszy dzień pracy na czas zaplanowanej wycieczki.

Kradzież dokumentów czy wezwanie do sądu – takie zdarzenia także powinny znaleźć się w katalogu ryzyk polisy turystycznej, ponieważ uniemożliwiają opuszczenie kraju. Warto, abyś wybrał taką, która poza tak oczywistymi powodami uwzględnia również sytuacje, w których doszło do szkody w Twoim mieszkaniu. Trudno bowiem pozostawić np. zalane mieszkanie i wyjechać na dwutygodniowy urlop. Spokojny wypoczynek w takiej sytuacji jest przecież niemożliwy, więc trzeba rezygnować z wyjazdu, aby zająć się remontem.

Pamiętaj, że każda umowa ubezpieczeniowa obejmuje tzw. wykluczenia. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie mógł wypłacić Ci odszkodowania. Koniecznie zapoznaj się z nimi, aby swoim zachowaniem nie sprowokować sytuacji, w której nie będziesz mógł wyjechać na urlop i nie odzyskasz pieniędzy wydanych na wyjazd.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments