O czym musimy pamiętać uwieczniając nasze podróże za pomocą drona?

28 kwietnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Czy kiedykolwiek chciałeś zacząć wykorzystywać drona do tworzenia niesamowitych zdjęć i filmów z podróży? W niniejszym artykule przedstawiamy niezbędne podstawy, aby pokazać że bezzałogowe statki, są o wiele łatwiejsze w użyciu, niż mogłoby się wydawać.

Świat dronów to dynamicznie rozwijający się rynek. Obecnie dostępne są modele na każdą okazję – od małych amatorskich, po duże komercyjne używane m.in. w telewizji i przemyśle filmowym. Istnieją również takie, które przeznaczone są do misji poszukiwawczo-ratowniczych z kamerami na podczerwień i reflektorami o dużej intensywności.

Jeśli jednak chcesz zacząć korzystać z drona w celu fotografii podróżniczej, masz szczęście. Dzięki szybko rozwijającej się konstrukcji i technologii produkcji, tych rodzaju maszyn masz przeogromny wybór. Ponadto nigdy nie były one bardziej przystępne cenowo, ani łatwiejsze w użyciu.

Jak wybrać drona?

Chociaż technologia dronów może wydawać się nieco onieśmielająca, w rzeczywistości jest całkiem przystępna. Mamy do rozważenia mniej aspektów, niż przy wyborze tradycyjnego aparatu lub smartfona. Drony można w dużej mierze podzielić na dwie szerokie kategorie: te z kamerami i bez. Te ostatnie są oczywiście znacznie tańsze, ale pozbawione także możliwości robienia zdjęć i nagrywania materiałów wideo. Istnieje co prawda możliwość dokupienia dedykowanych aparatów, niemniej ich jakość i dopasowanie, nie jest już tak dobre jak przy wyposażeniu fabrycznym.

Praktyka czyni mistrza

Zanim zaczniesz robić zdjęcia i nagrywać filmy, musisz być pewny swoich umiejętności latania. Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w dedykowanym kursie na drona, organizowanym przez pobliski ośrodek szkoleniowy, który zapewni odpowiednie materiały i ćwiczenia dla osób chcących polepszyć swoje umiejętności pilotażu.

Kontrole przed lotem

Każdy dron ma maksymalną prędkość lotu oraz ograniczenia wynikające z instrukcji. Jeśli wiatr zbliża się do tej prędkości lub ją przekracza, to sprzęt nie będzie w stanie unieść się w górę, a co gorsza zwiększy się ryzyko upadku. Zwykle tego typu parametry możesz sprawdzić online, przed wyruszeniem w drogę lub pobrać aplikację do pomiaru, aby zrobić to, gdy jesteś w terenie.

Niemniej warto pamiętać, że współczesne drony mają technologię unikania przeszkód, co oznacza, że w rzeczywistości dość trudno je rozbić. Nawet jeśli twój model leci z silną wichurą, to zrobi wszystko, co w jego mocy, aby nie uderzyć w napotkaną przeszkodę. Nie można jednak do końca ufać tym systemom, bo jak każde bywają zawodne a w sytuacji krytycznej niezbędna będzie wiedza i umiejętności zdobyte na kursie.

Wcześniej żywotność baterii często stanowiła największy problem dla właścicieli dronów, gdyż jej rozładowanie przeważnie oznaczało krytyczne uszkodzenie sprzętu. Dziś jednak, współczesne warianty mają funkcję „powrotu do domu”, co oznacza, że gdy poziom naładowania baterii osiągnie 30%, otrzymasz ostrzeżenie z informacją o konieczności powrotu drona.

Podsumowanie

Optymalne przeszkolenie i wiedza na temat właściwego korzystania z bezzałogowego statku, sprawią że uwiecznianie podróży z jego udziałem stanie się proste i przyjemne. Warto podejść do tej kwestii odpowiedzialnie, gdyż jakość zebranych materiałów w pełni to wynagrodzi, niezależnie od lokalizacji.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments