Niemcy – paszport czy dowód osobisty?

10 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Masz zamiar spędzić udany weekend w Berlinie? Chcesz napić się dobrego piwa oraz zjeść tradycyjnego currywursta? Koniecznie sprawdź ważność swojego dowodu osobistego! Musisz pamiętać, że turyści z Polski są zobowiązani do posiadania aktualnego paszportu lub dowodu osobistego.

Niemcy – informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Republika Federalna Niemiec.

Kontynent: Europa.

Stolica: Berlin.

Powierzchnia: 357 386 km².

Ludność: 82,79 miliona (2017).

Ustrój polityczny: demokratyczna republika federalna o systemie kanclersko-parlamentarnym.

Język urzędowy: niemiecki.

Waluta: Euro (EUR), które dzieli się na 100 centów.

Data przystąpienia do Unii Europejskiej: 1. stycznia 1958 r.

Międzynarodowy numer kierunkowy: +49.

Numer alarmowy: 112.

Klimat: umiarkowany z chłodnymi, pochmurnymi oraz mokrymi zimami i latami.

Większe miasta: Hamburg – drugie pod względem liczby ludności miasto w Niemczech, Frankfurt nad Menem, Monachium – trzecie pod względem liczby ludności miasto w kraju, Kolonia – czwarte co do wielkości miasto Niemiec, Düsseldorf, Dortmund.

Największe atrakcje turystyczne: Brama Brandenburska, Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, Katedra w Kolonii, Miniatur Wunderland (w Hamburgu), Zamek Neuschwanstein, Jezioro Bodeńskie, miasto Rothenburg ob der Tauber, zabytki Drezna, zamek w Heidelbergu, Dolina Mozeli.

Niemcy – praktyczne informacje dla turystów

– Republika Federalna Niemiec stanowi jeden z najbezpieczniejszych krajów Unii Europejskiej – śmiało można wybrać się tam na weekend z rodziną.

– Duże sklepy i markety zlokalizowane na terenie kraju są zazwyczaj czynne od godz. 7:00 lub 8:00 do godz. 20:00 lub 21:00. W soboty pracują do godz. 14:00, natomiast w niedziele są zamknięte.

– W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieje zwyczaj zostawiania napiwków w restauracjach. Napiwek z reguły wynosi od 5% do 10%.

– Jako że Niemcy mają świetnie rozwiniętą sieć autostrad, nie powinno być większych problemów z poruszaniem się po kraju.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments