Wybierasz się na narty, ale nie możesz zdecydować, dokąd? Świetne miejsca na sporty zimowe znajdziesz zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce? Lepiej postawić na narty w Polsce czy zupełnie inne państwo? Sprawdź.
Gdzie na narty w Polsce? Jest, w czym wybierać!
Jeśli lubisz sporty zimowe, wyjazd na narty w naszym kraju może być fantastycznym pomysłem. Ogromnym plusem wypadu na polskie stoki jest stosunkowo niewielka odległość do pokonania. W wielu miejscach można zastać świetnie zmodernizowaną infrastrukturę, która sprzyja początkującym narciarzom. Zanim postawisz na kierunek, dowiedz się więcej o różnych możliwościach. Najpierw warto sprawdzić Top 10 stoków dla początkujących Polsce i za granicą, aby porównać i ocenić różne miejsca wedle własnych oczekiwań. Jeśli nie miałeś styczności z jazdą na nartach, sugerujemy zostać w Polsce i poćwiczyć przed wyjazdem za granicę. Oto kilka polecanych ośrodków narciarskich i miast, gdzie są do tego świetne warunki:
- Duszniki-Zdrój – w tej miejscowości świetnym ośrodkiem jest Zieleniec. To jeden z największych kurortów narciarskich nie tylko w Kotlinie Kłodzkiej, ale i w całej Polsce. Narciarze mają do dyspozycji aż 31 wyciągów i ponad 32 km tras. Początkujący będą mieć tu świetny teren do trenowania jazdy na nartach, ponieważ 72% tras oznaczonych jest kolorem niebieskim.
- Sienna – znajduje się tu ośrodek Czarna Góra, który jest jednym z najbardziej nowoczesnych w naszym kraju. Do dyspozycji jest 9 wyciągów i ok. 15 km tras. Trasy zielone zajmują 27%.
- Szklarska Poręba – na terenie tego miasta znajduje się ośrodek Ski Arena Szrenica. Karkonoski ośrodek narciarski składa się z 11 km tras oraz 8 wyciągów. Przeważają trasy zielone – niebieskich jest 24%.
- Beskid Żywiecki – pasmo górskie słynie z ośrodka Korbielów w masywie Pilska. Znajduje się on ok. 25 km od Żywca. Trasy zjazdowe liczą prawie 20 km i wyróżniają się dużą różnicą wzniesień. Na miejscu jest też 8 wyciągów. Większość tras oznaczona jest kolorem czerwonym. W tym miejscu niebieskich tras zjazdowych jest zaledwie 18% – te najlepiej nadają się dla początkujących.
Jakie stoki dla początkujących za granicą?
Jeśli marzysz o nartach za granicą, istnieje mnóstwo takich, w których możesz się sprawdzić i szlifować swoje umiejętności oraz nauczyć się nowych technik. Wolisz bardziej egzotyczne kierunki? Zobacz na tej stronie, które z nich warto wybrać. Początkującym polecamy jednak wybrać się w niedalekie miejsca na mapie Europy – mamy tu naprawdę wiele tras i stoków do zobaczenia. Oto kilka z nich, na które warto się udać:
- Austria – w tym kraju zwykle spotykają się bardziej doświadczeni narciarze. Są też oczywiście kurorty, w których można śmiało rozpocząć szlifowanie umiejętności, np. Dachstein West. Znajdują się tam wioski narciarskie, m.in. Annaberg, Russbach czy Gosau. Do miejsca przyciągają 152 km trasy oraz świetnie przygotowane wyciągi w ilości 25 sztuk. 29% tras to niebieskie, które polecane są początkującym narciarzom.
- Włochy – świetnym wyborem będzie region Val Gardena, gdzie znajduje się aż 210 wyciągów i 175 km tras. Dla początkujących doskonała będzie miejscowość Selva, która zasłynęła m.in. ze sporej ilości szkółek narciarskich i wypożyczalni. Właśnie tam aż 85% tras polecanych jest początkującym i średniozaawansowanym narciarzom.
- Francja – zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze mogą sprawdzić się w ośrodku Chamonix Mont Blanc. Tak, właśnie tutaj znajduje się Mont Blanc – najwyższy szczyt Alp. Do dyspozycji narciarzy jest 67 wyciągów i 120 km tras. W Chamonix znajduje się 36% tras oznaczonych kolorem niebieskim.
- Czechy – u naszych sąsiadów znajduje się jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich, mianowicie Szpindlerowy Młyn. Korzystać można tam z blisko 24 km tras narciarskich, z których 30% jest niebieska.
- Słowacja – największą stacją narciarską w tym kraju jest Jasna Chopok. Ośrodek znajduje się w sercu Parku Narodowego Tatry Niskie. Narciarze mają tam do użytku 50 km tras i 21 wyciągów. Aż 53% tras zajmują niebieskie, dlatego miejsce jest szczególnie polecane początkującym w jeździe na nartach.
Czy konieczne jest ubezpieczenie na narty?
Tak, wykupienie polisy turystycznej jest wręcz obowiązkowe przed wyruszeniem na narty. W przypadku takiego sportu karta EKUZ, z której korzystać można w Europie, może okazać się niewystarczająca. Nie refunduje ona m.in. transportu medycznego do Polski czy leczenia w prywatnych ośrodkach. Właśnie dlatego lepiej wykupić polisę turystyczną rozszerzoną o sporty ekstremalne albo specjalną polisę narciarską. Takie ubezpieczenie powinno zawierać:
- Koszty leczenia – w polisie narciarskiej to najważniejszy element. Dzięki kosztom leczenia pokryć można te związane z m.in. transportem medycznym, leczeniem i hospitalizacją. Suma gwarantowana nie powinna być mniejsza niż 30 tys. euro.
- NNW – w razie uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaci stosowną rekompensatę, zgodnie z umową.
- Koszty ratownictwa – zagwarantowanie zwrotu kosztów akcji ratowniczych.
- Assistance – kompleksowe wsparcie za granicą, m.in. informacyjne i prawne.
- OC w życiu prywatnym/OC sportowe – konsekwencje spowodowania wypadku przez osobę ubezpieczoną przejmuje na siebie ubezpieczyciel.
Artykuł Sponsorowany