Mikropodróżowanie to trend, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Polacy coraz częściej deklarują chęć podróżowania właśnie w taki sposób. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mikropodóże wymagają niewielkiego nakładu czasu i pieniędzy, a pozwalają spędzić czas wolny w sposób niezwykle atrakcyjny. Sprawdź, czym właściwie są mikropodróże oraz jakie są ich wady i zalety. Zainspiruj się i wykorzystaj produktywnie swój wolny czas.
Czym właściwie jest mikropodróż?
Mikropodróż to krótki weekendowy wyjazd lub jednodniowa wycieczka bez noclegu. Taka forma wyjazdu eliminuje potrzebę wykorzystywania dni wolnych w pracy. Dzięki temu podróżować w ten sposób można niezmiennie przez cały rok. Wystarczą tylko wygodne buty, odrobina chęci, wolne popołudnie oraz otwartość na nowe i nieznane doświadczenia. Nie trzeba dzięki temu czekać na upragniony urlop i odpoczywać wyłącznie w ciągu wakacyjnych wyjazdów oraz podczas zorganizowanych wakacji all inclusive. Mikropodróż to każda mała wycieczka i krótki wypad za miasto, które pozwalają odkrywać nowe miejsca zarówno we własnym mieście, jak i w pobliskich miejscowościach. W istocie tego rodzaju podróże to forma oderwania się od rzeczywistości chociaż na krótką chwilę, która pozwala naładować akumulatory na kolejny dzień lub cały kolejny tydzień. Gwarantujemy, że nie będziesz mógł uwierzyć ile fantastycznych miejsc i zakamarków kryje w sobie Twoje rodzinne miasto. Wyjdź poza utarte schematy i nie bój się poznawać!
Rodzaje mikropodróży
Mikropodróżować można na wiele różnorodnych sposobów. Wszystko zależy bowiem od intencji i chęci podróżującego. Rekomendujemy rozpocząć przygodę z mikropodróżami poprzez organizację krótkich wycieczek, których celem będzie zwiedzanie i poznawanie własnego miasta. W obecnych czasach bycie lokalnym patriotą niekwestionowanie jest wartością dodaną. Umiejętność opowiadania o swoim mieście, a co za tym idzie przytaczanie ciekawych historii, legend i anegdot jest czymś naprawdę fascynującym. Poznawanie własnej kultury, nie tylko w rozumieniu szerokim – ogólnopolskim, ale także lokalnym jest bardzo ważną wartością.
Mikropodróże to również wszelkiego rodzaju wyprawy rowerowe, które mogą zakładać bliższe lub dalsze odległości. W ten sposób możesz np. zwiedzać swoje miasto, przemieszczając się właśnie takim środkiem komunikacji. Możesz też wybrać się nad pobliskie jezioro lub do pobliskiego lasu i odpocząć w otoczeniu przyrody i natury. Podróże rowerem mogą także zakładać wyjazd do sąsiadującej miejscowości, gdzie będziesz odkrywał uroki nieznanego dotąd miasta lub wsi.
Mikropodróżowanie to oczywiście również trekking. Jeśli tylko lubisz piesze wędrówki, taka forma podróżowania będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Zwiedzaj w ten sposób najbliższą okolicę, zdobywaj szczyty i szlaki zlokalizowane w niedalekiej odległości od Twojego miejsca zamieszkania.
Krótkie wypady za miasto to również świetna alternatywa. Zaplanuj wyjazd już w piątek po pracy, dzięki czemu cały weekend będziesz mógł spędzić w fantastycznych, nieznanych dotąd miejscach. Ciekawym rozwiązaniem dla mikropodróżników jest np. agroturystyka. Pobyt na terenach wiejskich pozwoli odpocząć od codziennego miejskiego gwaru. Agroturystyka to barwne, zachwycające krajobrazy oraz możliwość zdobywania nowych umiejętności i poznania nieco innego życia poprzez uczestniczenie w pracach gospodarczych, rzemiośle artystycznym i obrzędach ludowych oraz poprzez przygotowywanie regionalnych potraw i wyrobów. Pobyt w takich miejscach to niezapomniana przygoda pełna nowych doświadczeń, które są niezwykle cenne dla każdego podróżnika.
Zalety i wady mikropodróżowania
Mikropodróżowanie ma niekwestionowanie wiele zalet. Przede wszystkim tego rodzaju podróże są dostępne dla każdego, kto tylko lubi aktywnie spędzać wolny czas. Mikropodróże to oczywiście oszczędność czasu i pieniędzy. Jednodniowe wycieczki eliminują konieczność organizowania noclegu, a weekendowe wypady mogą odbywać się po kosztach. Taki rodzaj podróży eliminuje również konieczność wykorzystywania urlopu w pracy, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z wakacyjnych wyjazdów z uwagi na ograniczoną liczbę dni wolnych. Mikropodróże można organizować właściwie każdego dnia, ogranicza nas tutaj wyłącznie własna wyobraźnia lub brak odpowiedniej ilości chęci i motywacji. Wszystkie osoby ciekawe świata mogą dzięki temu odkrywać przyrodę, architekturę i historię rodzimego miasta. Mikropodróże to świetny pomysł na randkę czy organizację czasu wolnego dla dzieci. Znalezienie wad mikropodróżowania przychodzi nam z ogromną trudnością. To co jednak należy w tym miejscu podkreślić, to fakt, iż jest to nieodpowiednia forma podróżowania dla osób stroniących od aktywności fizycznej i lubiących odpoczynek wyłącznie w oparciu o wysokie standardy.