Męska kurtka softshell: czy skutecznie ochroni nas zarówno przed deszczem, jak i przed wiatrem?

3 marca 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wyprawa w góry lub do lasu niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zakupu specjalistycznego sprzętu oraz zestawu ubrań. Jednym z elementów turystycznego must have jest męska kurtka softshell. Znaleźć ją można w sklepach sportowych i punktach ze sprzętem outdoorowym. Czy takie ubranie zapewnia dostateczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Sprawdźmy!

Charakterystyka kurtek softshellowych

Ubrania przeznaczone do sportów ekstremalnych zazwyczaj wykonane są z tkanin, zapewniających odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Tego typu zestaw obejmuje bieliznę termoaktywną, warstwę ocieplającą oraz membranowe okrycie wierzchnie o dużej odporności mechanicznej. Komplet określa się mianem hardshell.

Kurtki męskie softshell charakteryzują się natomiast o wiele lepszą oddychalnością. Wiatroodporne męskie kurtki softshell zakładane są w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Wyróżnia się modele grube i cienkie. Pierwszy typ to głównie kurtki w góry, które znakomicie sprawdzą się podczas uprawiania wszelkich aktywności na wysokościach lub podczas chłodnych dni. Cienkie modele wykazują podobną specyfikę do ubrań membranowych i zapewniają komfort cieplny w czasie joggingu czy jazdy na rowerze.

Odpowiedni wybór

Sprzedawcy oferują  m.in. softshell męski bez kaptura, produkty z dodatkowym zabezpieczeniem głowy, okrycia z regulowanymi mankietami, itp. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na jego wiatroszczelność, oddychalność i stopień izolacji termicznej. Duże znaczenie ma też krój kurtki. W przypadku intensywnej aktywności zaleca się zakup modelu dobrze dopasowanego do kształtu sylwetki. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę rodzaj swojej aktywności oraz jakość produktu. Zarówno wysokogatunkowy, cienki softshell męski bez kaptura, jak i grubsze, wyposażone w okrycie głowy kurtki softshellowe idealnie nadające się do aktywności górskiej znajdziemy w sklepie Outdoorzy.

Kurtka softshellowa męska

Konstrukcja — co warto wiedzieć?

Sportowe kurtki softshell stanowią połączenie zewnętrznego poliestru i krótko strzyżonego polaru. Pomiędzy nimi znajduje się membrana. Wewnętrzny materiał zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, co korzystnie wpływa na komfort termiczny użytkownika. Co ciekawe, odzież tego typu zwykle jest też odporna na wodę. Wynika to z tego, że zwykle jest zabezpieczona dodatkowym impregnatem.

Softshell męski w góry

Kiedy odzież tego typu sprawdzi się najlepiej?

Kurtki softshellowe zostały stworzone z myślą o osobach, uprawiających sport na świeżym powietrzu. Należy pod nie zakładać bieliznę termoaktywną i T-shirt. Jeśli mowa o sportach uprawianych jesienią lub zimą, to warto pamiętać, by poza kurtką ubrać też polar lub sweter. Zimowa kurtka softshell w góry, mimo że jest gruba, może okazać się niewystarczającym źródłem ciepła, zwłaszcza podczas odpoczynku na dużych wysokościach.

Kurtka softshellowa

Jak prać softshell?

Przede wszystkim musimy stosować się do wytycznych umieszczonych przez producenta na metce. W przypadku nowoczesnych pralek mechanicznych istnieje możliwość ustawienia odpowiedniego programu. Warto pamiętać, by nie prać tej odzieży w standardowym proszku. Może on źle oddziaływać na tkaniny, z jakich składa się softshell. Warto przemyśleć zakup specjalistycznych preparatów — nie są one zbyt drogie, a dobrze zabezpieczą naszą kurtkę, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się z niej przez dłuższy czas.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments