Meksyk – szczepienia przed wakacjami

8 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.4]

Meksyk jest krajem położonym w Ameryce Północnej, sąsiaduje m.in. ze Stanami Zjednoczonymi. Dla Polaków to egzotyczne miejsce obfitujące w mnóstwo atrakcji. Planując podróż, trzeba koniecznie zadbać o kwestie związane ze zdrowiem – nie sposób zatem pominąć tematu szczepień.

Meksyk – czy potrzebne szczepienia?

Jeśli planujesz wakacje w Meksyku, szczepienia są zagadnieniem, którym należy zainteresować się na wiele tygodni przed terminem wyjazdu. Dlaczego to takie ważne? Głównie z tego powodu, że w Meksyku istnieje spore ryzyko zarażenia się malarią – zwłaszcza w stanach Chiapas, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco, Chihuaha, Durango, Nayarit, Oaxaca i Sonora, Campeche, Guerrero, Michoacán oraz Jalisco. Gdy bierzemy na turystyczny celownik Meksyk, jakie szczepienia będą dla nas odpowiednie, decyduje lekarz. Trzeba mieć tu bowiem na względzie szereg istotnych czynników jak płeć, wiek, stan zdrowia, a także charakter podróży oraz wybrana trasa.

Meksyk – wymagane szczepienia

Wyjazd do Meksyku nie wiąże się z koniecznością wykonania obowiązkowych szczepień. Taka informacja zamieszczona jest na stronie internetowej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku. Niemniej nie oznacza to wcale, że ze szczepień należy zrezygnować, wybierając jako miejsce urlopu Meksyk – jakie szczepienia przed wyjazdem są zalecane, o tym w dalszej części artykułu.

Meksyk – szczepienia zalecane

Stosowne szczepienia to jeden z czynników gwarantujących, że bezpiecznie zwiedzisz Meksyk. Szczepienia przed wyjazdem, które warto wykonać:

– przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B) – obie te szczepionki podaje się w trzech dawkach, przy czym drugą aplikuje się miesiąc po pierwszej, a trzecią po 6 miesiącach od drugiej; jeśli pomiędzy pierwszą a drugą dawką u osoby szczepionej wystąpi infekcja czy grypa, cykl szczepień powtarzany jest za jakiś czas od początku,

– przeciw durowi brzusznemu,

– przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze) – uodparnia na chorobę co najmniej 10 dni od szczepienia i chroni przez 10 lat,

– przeciw tężcowi i błonicy – podawana jest zwykle jako szczepionka potrójna, ze szczepionką przeciw krztuścowi,

– przeciw chorobie Heinego i Medina (polio).

Ponadto jeśli chodzi o szczepienia Meksyk, MSZ zaleca niektórym podróżnym wykonanie szczepień przeciw cholerze i wściekliźnie. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez lekarza w oparciu o indywidualne przesłanki.

Uwaga: powyższy artykuł zawiera tylko informacje przewodnikowe, przed wyjazdem do Meksyku każdy powinien zasięgnąć porady lekarskiej!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments