Mauritius – szczepienia przed wakacjami

12 stycznia 2018

Planujesz odwiedzić Mauritius, wyspiarski kraj leżący w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego? Wyprawa z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń, lecz warto się postarać o to, aby były to wyłącznie miłe wspomnienia nie mające związku z kłopotami zdrowotnymi.

Mauritius – szczepienia, zdrowie, najważniejsze informacje

Osoby wybierające się na Mauritius powinny pamiętać o ryzyku zachowania na malarię. W związku z tym należy mieć ze sobą leki przeciwmalaryczne oraz repelenty na komary, moskity i inne insekty. Przyda się też moskitiera. Oprócz tego w apteczce nie może zabraknąć leków przeciw biegunce. Problemów żołądkowych da się uniknąć – podczas pobytu na wyspie należy spożywać wyłącznie butelkowaną wodę oraz unikać surowych warzyw i owoców w jakiejkolwiek postaci. Często w tym kontekście pada pytanie o to czy potrzebne są szczepienia na Mauritius.

Mauritius – wymagane szczepienia

Od osób wybierających się na Mauritius szczepienia obowiązkowe nie są wymagane. Posiadanie międzynarodowej karty szczepień nie jest koniecznością, aczkolwiek można oczywiście zabrać ją ze sobą. Ale uwaga: na Mauritius szczepienia przeciwko żółtej gorączce są nieodzowne, jeśli przybywamy tutaj bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Mauritius – jakie szczepienia są zalecane?

W związku z powyższym nierzadko pojawia się dylemat u podróżnych jadących na Mauritius – czy potrzebne szczepienia? Przed wyprawa zaleca się standardowo wykonanie szczepień przeciwko:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio).

W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie również i innych szczepień, np. przeciw wściekliźnie. Jest to jednak sprawa indywidualna – istotne znaczenie mają tu rozmaite przesłanki jak m.in. wiek podróżnego i jego stan zdrowia. W niniejszym tekście zawarte zostały tylko informacje przewodnikowe – w ramach przygotowań do wyjazdu na Mauritius trzeba uwzględnić wizytę u lekarza.

 

Zobacz Również

Komentarze