Wykwintne trunki, bajeczne krajobrazy, niecodzienna architektura oraz pyszna regionalna kuchnia – czyż nie tego większość z nas szuka, gdy chce wypocząć? Podróże z kieliszkiem w dłoni po winiarskich zakątkach świata to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów turystyki, zwany enoturystyką. Niewątpliwie, dla miłośników wina największe znaczenie ma zwiedzanie, degustowanie i rozmawianie o swoim ulubionym trunku. Są oni przekonani, iż wino nigdzie indziej nie smakuje tak wybornie, jak w kraju i miejscu, w którym powstaje. Winne programy obejmują nie tylko odwiedziny w winnicach, degustacje wina oraz posiłki w dobranych, regionalnych restauracjach, ale również zwiedzanie atrakcyjnych obiektów. Czy warto wybrać się na degustację win na Malcie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Enoturystyka na Malcie
Enoturystyka to podróże do winnic, odwiedzanie miejsc związanych produkcją wina, uczestnictwo w różnego rodzaju prezentacjach i świętach tematycznych oraz, co najważniejsze – degustacja trunku. Warunkiem każdego enoturysty jest otwartość na zdobywanie wiedzy związanej z winem oraz jego kulturą. Zatem, enoturystą nie jest przypadkowy człowiek, który nie chce rozwijać wiedzy winiarskiej.
Malta jest znana na świecie z produkcji win, które bukietem swoich zapachów oraz wyśmienitym smakiem są w stanie zachwycić każdego konesera. Turystyka winna na Wyspach Maltańskich jest bardzo popularna, aczkolwiek nie jest dobrze znana przez polskich smakoszy trunku. Polacy we własnym tempie odkrywają te śródziemnomorskie wyspy. W tym celu organizowanych jest wiele wycieczek winiarskich, jak np. https://podrozezwinem.pl/produkt/malta-joannici-i-wino/. To projekt dla osób, które chcą nieustannie pogłębiać tajniki winiarstwa, i tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę w kierunku enologii. Biorąc udział w wycieczce, z pewnością zwiedzimy miejsca, w których poznaje wino i poznamy wspaniałych ludzi, którzy je tworzą.
Historia winiarska na Malcie
Zanim jednak wybierzemy się w podróż, warto przybliżyć sobie samą historię maltańskiego wina. Uprawę winorośli na Malcie rozpoczęli Felicjanie. Nowoczesny przemysł winiarski rozwinął się na początku XX wieku. Wówczas powstały dwie winiarnie – Marsovin i Emmanuel Delicata. Brak wsparcia ze strony rządu spowodował, że na terenie Malty początkowo produkowano bardzo kiepskie wino. Po wejściu kraju do Unii Europejskiej, cła ochronne za import zostały uchylone, co zmusiło producentów do produkcji dobrych jakościowo win.
Popyt na maltańskie wina nieustannie wzrasta. Niektóre z winiarni, aby sprostać zapotrzebowaniu, korzystają z gron importowanych. Ogólna powierzchnia winnic położonych w głównej mierze w północnej części Wysp Malta i Grozo wynosi ok. 500 ha. Wśród ponad 30 szczepów należących do Malty najpopularniejsze są plenne rodzime odmiany, tj. gellewza i mammolo (wino czerwone) oraz girgentina i gennarua (wino białe). Stanowią one aż 70% upraw, jednak dają wino niewyróżniającej się jakości. Od ubiegłego wieku uprawia się również odmiany międzynarodowe, do których należą między innymi: merlot, chardonnay, syrah, czy petit verdot.
Degustacje na Malcie
Wszystkie, najprężniej rozwijające się winiarnie na Malcie, do których zalicza się Marsovin, Emmanuel Delicata, Camilleri Wines, Montekristo i Meridiana, gwarantują możliwość zwiedzania oraz degustacji. Niewątpliwie, Marsovin i Delicata to jedne z najstarszych winiarni, które produkują 3,5 mln butelek rocznie. Z kolei największym areałem własnych winnic może pochwalić się Meridiana (19 ha). Wina produkowane są także na Wyspie Gozo. Tamtejsi producenci to Ta’ Mena Winery i Ta-Massar.
Główne winnice organizują szereg wycieczek z przewodnikiem oraz liczne degustacje. Zwykle prowadzi ją właściciel lub pracownik winnicy. Spotkanie rozpoczyna się wstępem przybliżającym historię i tradycje winiarskie na Wyspie. Następnie goście zostają zaproszeni do stołu, gdzie do wina podaje się lokalne przekąski tj. gozo z pieprzem, cunservę, suszone pomidory, kapary, chleb maltański, oliwę oraz wiele innych. W trakcie degustacji można zwiedzić piwnicę, w której przechowywane są trunki oraz zobaczyć jak produkowane jest wino. Jeśli podczas kosztowania któreś z win nam szczególnie zasmakuje, możemy bez przeszkód je kupić. Winiarnie organizują degustacje przynajmniej raz na tydzień – w zależności od zaplanowanych rezerwacji. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim przedsięwzięciem, warto dokonać rezerwacji odpowiednio wcześniej. Z uwagi na komfortową sytuację, organizatorzy dbają o to, aby nie uczestniczyły w niej tłumy, lecz mniejsze grupy, które łatwiej oprowadzić po gospodarstwie, magazynach i zakładach produkcyjnych.
Atrakcje na Wyspach Maltańskich
Archipelag Wysp Maltańskich niewątpliwie kryje w sobie wiele atrakcji – lazurowe laguny, majestatyczne klify, starożytne świątynie oraz niepowtarzalne zabytki. Jeśli jesteś miłośnikiem wina i pragniesz pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania, Wyspy Maltańskie mają Ci wiele do zaoferowania.
Na Malcie nie ma oficjalnych szlaków winnych, niemniej jednak Qormi i Valletcie odbywa się Festiwal Wina. Podczas lokalnej imprezy można skosztować wyrobów popularnych, maltańskich producentów wina. Dzięki uczestnictwie w festiwalu, enoturyści z pewnością będą bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. Święto stwarza warunki do poznania nowych, ciekawych osób, przeprowadzenia dyskusji na temat wina z miłośnikami trunku. Enoturysta może bez przeszkód rozpocząć przygodę z winem na Malcie – oczywiście, w miarę swoich możliwości, jako wytrawny lub mniej doświadczony, początkujący degustator.
Wycieczki związane ze zwiedzaniem winnic obejmują całą produkcję od początkowej fazy fermentacji, aż po proces starzenia. W trakcie nich, enoturyści zwiedzają także muzea historii wina, gdzie mają możliwość degustacji oraz zakupu rozmaitych win. Oprócz tego, miłośnicy trunku odwiedzają miasta bliskie Malcie. Najczęściej jest to Valetta – barokowe miasto, wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W programie wycieczek zwykle przewidziane jest zwiedzanie ruin znanych świątyń i urokliwych uliczek, które niewątpliwie są bardzo charakterystyczne dla Malty. Podczas pobytu na Malcie warto zobaczyć również wspomniane wcześniej Gozo – drugą co do wielkości Wyspę Archipelagu Maltańskiego, która zachwyca niepowtarzalnymi winnicami, jak również urywistymi klifami i urokliwymi zatoczkami. Te i wiele innych atrakcji znajduje się w ofercie biura https://podrozezwinem.pl/produkt/malta-joannici-i-wino/.
Podsumowanie
Jaki jest wymarzony wypoczynek miłośników wina? Niewątpliwie taki, by w ramach odpoczynku, móc wybrać się na wycieczkę po winnicy, zasmakować ulubionego trunku i wymienić się spostrzeżeniami z innymi enoturystami. Organizowane w tym celu wyjazdy skupiają się przede wszystkim na odwiedzinach gospodarstwach winnych, czy imprezach z winem w roli głównej – świętach, prezentacjach czy festiwalach. Wakacyjne wyprawy do miejsc związanych z winem to doskonała okazja do poznania smaku nowych trunków, a przebywanie w miejscu, gdzie powstaje wino to prawdziwa gratka dla każdego pasjonata.