Malediwy – szczepienia przed wakacjami

12 stycznia 2018

Malediwy – wyspa marzeń na Oceanie Indyjskim. Bajeczne krajobrazy, jedne z najpiękniejszych na świecie plaż i krystalicznie czysta woda w turkusowym kolorze – któż nie chciałby zobaczyć tego na własne oczy? Sporo jest powodów, dla których warto wybrać się w te strony, ale trzeba pamiętać o tym, by problemy zdrowotne nie zakłóciły pobytu.

Malediwy – szczepienia i zagrożenia w obszarze zdrowia

Malediwy nie są krajem objętym ryzykiem epidemiologicznym, aczkolwiek kilka kwestii należy mieć na uwadze. Z pewnością przydadzą się leki antymalaryczne oraz inne środki zabezpieczające przed komarami i insektami – pomimo tego, że prawdopodobieństwo zachorowania na malarię jest nieduże. Na baczności powinny ponadto mieć się kobiety w ciąży bądź planujące zajście w ciąże, ponieważ w latach 2015 i 2016 stwierdzono na wyspie przypadki zarażenia wirusem Zika powodujący u dorosłych objawy w postaci gorączki i wysypki. Wirus ten jest przenoszony główne przez komary i stanowi największe zagrożenie dla ciężarnych kobiet. Wskazane jest więc stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czy zatem potrzebne są szczepienia na Malediwy?

Malediwy – szczepienia obowiązkowe

Najważniejsza informacja dla osób planujących wyjazd na Malediwy – szczepienia obowiązkowe nie są konieczne, poza jednym wyjątkiem. Dotyczy on osób, które przybywają z regionów występowania żółtej gorączki bezpośrednio na Malediwy – szczepienia ochronne przeciw wspomnianej chorobie są w tym przypadku obligatoryjne.

Malediwy – szczepienia zalecane

Przed podróżą na Malediwy – jakie szczepienia warto wykonać? Standardowo zaleca się wykonanie szczepień przeciwko:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– cholerze,

– tyfusowi,

– odrze.

W niniejszym artykule zostały zamieszczone jedynie przewodnikowe informacje. O doborze szczepień decyduje lekarz, dlatego też należy wybrać się do niego na kilka tygodni przed planowanym terminem wyjazdu na Malediwy.

 

Zobacz Również

Komentarze