Majorka – paszport czy dowód osobisty? Na dowód? Bez paszportu?

14 stycznia 2023
Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 4.3]

Majorka jest wyspą należącą do Hiszpanii, dlatego też obywatele Polski oraz obywatele pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej nie są zobligowani do posiadania wiz turystycznych lub biznesowych. Dokumentami podróży uprawniającymi ich do przekroczenia granicy, a także pobytu na wyspie są ważny paszport lub dowód osobisty. Aktualny dokument stwierdzający tożsamość muszą posiadać także dzieci oraz młodzież poniżej 18. roku życia. W ich przypadku można legitymować się zarówno paszportem, jak i dowodem osobistym, który możesz wyrobić dla osoby niepełnoletniej. Co więcej, obecnie jest to możliwe online.

Jak długo ważny musi być dowód lub paszport?

Nie ma znaczenia, jak długo ważny jest Twój dokument. Ważne, aby pozostawał aktualny w momencie, kiedy będziesz przebywać na Majorce.

Możesz przebywać w Hiszpanii bez konieczności wyrobienia wizy przez 90 dni, bez względu na cel podróży.

Wjazd na Majorkę na paszport tymczasowy

Korzystanie z paszportu tymczasowego jak najbardziej umożliwia wjazd na terytorium Hiszpanii.  Zostaniesz wpuszczony do kraju.

Majorka - paszport czy dowód?

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią na Majorkę?

Zgodnie z hiszpańskimi przepisami nieletni, który podróżuje z osobą trzecią musi wypełnić  „odpowiednią dokumentację na podstawie obowiązującego ustawodawstwa krajowego (tj. polskiego)”. W polskich przepisach nie ma jednak obowiązku prawnego przedstawienia przez opiekunów zgody na piśmie, nie ma też specjalnych procedur ani wzorów dokumentów. Mimo to sugerowane jest w przypadku wyjazdu bez opiekunów prawnych lub rodziców przygotowanie pełnomocnictwa notarialnego podpisanego przez rodziców lub opiekunów prawnych. Prawdopodobnie ten dokument nie będzie wymagany, natomiast lepiej go mieć dla spokojnej głowy.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments