Madera – co warto zobaczyć?

7 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4.4]

Madera (często nazywana „Wyspą Wiecznej Wiosny”, „Wyspą Kwiatów” oraz „Perłą Atlantyku”) jest portugalskim archipelagiem zlokalizowanym na Oceanie Atlantyckim. Stolicą Madery jest miasto Funchal, natomiast językiem urzędowym jest język portugalski.

Uwaga! Decydując się na wyjazd na romantyczną „Wyspę Wiecznej Wiosny”, warto wcześniej sprawdzić, gdzie czekają na turystów największe atrakcje.

Madera – ciekawe miejsca

– Funchal – ośrodek administracyjny Região Autónoma da Madeira

Funchal jest stolicą Madery, a także miastem w Portugalii – leży na południowym wybrzeżu wyspy Madera. Wśród najważniejszych atrakcji Funchal należy wymienić:

– Stare Miasto (czyli Zona Velha) – charakteryzujące się obecnością niezwykłych malunków umieszczonych na drzwiach. Warto wiedzieć, że Stare Miasto (stara część miasta Funchal) jest także pełne zabytkowych kościołów, kaplic oraz klimatycznych restauracji czy kafejek.

– Mercado dos Lavradores (Rynek Rolników) – czyli ogromny targ znajdujący się nie pod gołym niebem, a w ogromnym budynku. Należy podkreślić, że rynek został podzielony na trzy części: na część rybną, owocowo – warzywną oraz część kwiatową. Na miejscu turyści będą mogli kupić lokalne wspaniałości, suszone owoce, a także alkohole wyprodukowane na wyspie.

– The Monte Palace Tropical Garden – przepiękny Ogród Orientalny, w którym można podziwiać rośliny pochodzące z dalekich Chin, a także Japonii. Przechadzając się po Tropical Garden, na każdym kroku będzie można natrafić na posągi oraz budowle charakterystyczne dla wschodniej Azji.

– Fortaleza de São Tiaro (Fortecę Św. Jana Chrzciciela) – najbardziej charakterystyczny budynek w mieście Funchal. Fortaleza de São Tiaro została zbudowana w XVI wieku – w celu zabezpieczenia miasta przed piratami, natomiast w czasach obecnych – służy jako doskonały taras widokowy. Należy również dodać, że w Fortecy znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej.

– Teleférico – kolejkę linową jadącą ze Starego Miasta (Zona Velha) na wzgórze Monte. W trakcie trwania wycieczki będzie można podziwiać wspaniałą panoramę Funchal, a także spoglądać na ocean.

– Sanki – niespotykaną nigdzie indziej atrakcję turystyczną. Jak już zostało wcześniej napisane, ze Starego Miasta (Zona Velha) na bajkowe wzgórze Monte można dostać się kolejką linową (Teleférico). Droga powrotna ze wzgórza Monte może jednak dostarczyć turystom jeszcze więcej atrakcji. Uwaga! Drogę powrotną na Stare Miasto warto pokonać na… sankach, a dokładniej – na saniach wyposażonych w metalowe płozy, jeżdżących po… asfalcie. Ciekawostką będzie fakt, że sanie nie zjeżdżają same, są natomiast popychane przez specjalnych przewoźników.

– Półwysep São Lourenço – najdalej na wschód wysunięta część Madery

Półwysep São Lourenço (Świętego Wawrzyńca) jest miejscem, w którym można poczuć się jak na końcu świata… Kosmiczne krajobrazy (rodem z „Władcy Pierścieni”), księżycowe widoki, a także szum oceanu, zachęcają do kontemplowania chwili… Warto zaznaczyć, że São Lourenço (Półwysep Świętego Wawrzyńca) jest także terenem, który szczególnie upodobali sobie trekkingowcy oraz miłośnicy długich wędrówek lub spacerów.

– Câmara de Lobos – niezwykle urokliwa miejscowość na wyspie Madera

Câmara de Lobos jest drugim pod względem wielkości miastem na Maderze, rokrocznie przyciągającym tysiące turystów spragnionych wizualno – cielesnych doznań. Câmara de Lobos, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1996 roku, urzeka kolorowymi portami, klimatycznymi barami oraz wielobarwnymi łodziami.

Madera – pozostałe miejsca warte odwiedzenia:

– „Dolina Zakonnic”(Curral das Freiras) – kraina przepełniona kasztanami. Warto zaznaczyć, że Curral das Freiras jest trudno dostępną doliną, umiejscowioną w centralnej części wyspy Madera. Miejsce zostało założone przez zakonnice z klasztoru Santa Clara z Funchal, w celu ochrony krainy przed atakami piratów. Na szczególną uwagę zasługują tutejsze przysmaki, głównie grillowane kasztany, nietłuste frytki oraz likier z kasztanów jadalnych.

– Cabo Girão – najpiękniejszy klif w Europie, a także punkt widokowy wyposażony w przeszkloną podłogę na wysokości 580 m n.p.m.
Cabo Girão to rozrywka dla turystów o mocnych nerwach…

– Santana – malownicza wioska wypełniona domkami rodem ze starodawnych bajek oraz baśni.

– Ponta do Garajau (nazywana maderskim Rio de Janeiro) – miejscowość, w której znajduje się charakterystyczna figura Chrystusa. Warto podkreślić, że oprócz masywnej statuy, spotkamy tam także piękne kwiaty oraz kaktusy.

– Porto Moniz – maleńka miejscowość, której absolutnym fenomenem jest kompleks naturalnych basenów. Na miejsce można dojechać kilkoma autobusami.

– Calheta – miasto, a także gmina w Portugalii (na wyspie Madera). Ciekawostką może być fakt, że jedna z dwóch miejskich plaż jest sztucznie usypana piaskiem z afrykańskiego Maroka.

– Przełęcz Encumeada (1.007 m n.p.m.) – jedna z najpiękniejszych przełęczy na „Wyspie Wiecznej Wiosny”.

– Ribeira Brava – urzekające miasteczko z charakterystycznym szesnastowiecznym kościołem w centrum.

– Camacha – ośrodek wikliniarstwa oraz folkloru. Na miejscu można zobaczyć, w jaki sposób wyplata się koszyki.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments