Madagaskar – szczepienia przed wakacjami

11 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 122 Average: 4.3]

Madagaskar jest wyspiarskim krajem leżącym u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. To czwarta pod względem wielkości wyspa świata. Pomimo, iż przez ONZ Madagaskar jest zaliczany do krajów słabo rozwiniętych, dla turystów stanowi bardzo atrakcyjny kierunek.

Ważne informacje i szczepienia ochronne – Madagaskar

Madagaskar nie należy do popularnych kierunków turystyki masowej, stąd też do wyjazdu trzeba się właściwie przygotować. Przede wszystkim niezastąpiona będzie odpowiednio wyposażona apteczka – powinny się w niej znaleźć m.in. leki na biegunkę, problemy gastryczne i przeciwmalaryczne. Pamiętajmy również o tym, aby unikać surowych warzyw i owoców oraz przyrządzonych na ich bazie dań, napojów z kostkami lodu oraz lodów. Najlepiej pić wyłącznie butelkowaną wodę. Ponadto niezbędne jest zabezpieczanie się przed komarami i innymi insektami. Nie bez powodu pojawia się w tym kontekście pytanie: planując podróż na Madagaskar, jakie szczepienia dobrze jest wykonać?

Madagaskar – wymagane szczepienia

Turystów wybierających się na Madagaskar szczepienia obowiązkowe nie dotyczą. Międzynarodową kartę szczepień można posiadać, lecz nie jest to wymagane. Uwaga: jest jednak pewien wyjątek! Przyjeżdżając bezpośrednio z rejonów, na których występuje żółta gorączka na  Madagaskar, szczepienia przeciwko tej chorobie są obligatoryjne!

Madagaskar – zalecane szczepienia

Standardowo zalecane szczepienia na Madagaskar to szczepienia przeciw:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu.

Dobór szczepień to sprawa indywidualna, stąd też nieodzowne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Oprócz powyżej wymienionych szczepień lekarze zalecają w niektórych przypadkach wykonanie także szczepień przeciw wściekliźnie oraz cholerze. Wszystkich pacjentów uczulają ponadto na przywiązywanie należytej wagi do profilaktyki antymalarycznej. Oto zła wiadomość dla osób wyruszających na Madagaskar – szczepionki przeciwko malarii nie ma, dlatego tak istotne jest przestrzeganie pewnych wskazówek. Trzeba mieć ze sobą moskitierę oraz repelenty  na komary, moskity i inne insekty.

Ważne: powyższy artykuł zawiera tylko informacje przewodnikowe, przed wyjazdem na Madagaskar należy udać się do lekarza!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments