Madagaskar – co warto zobaczyć?

12 maja 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Madagaskar, oficjalnie Republika Madagaskaru, jest przepięknym państwem wyspiarskim, zlokalizowanym w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo – wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Bezapelacyjnymi symbolami wyspy są lemury (tzw. małpiatki madagaskarskie) oraz wspaniałe parki, które zachwycają różnorodnością fauny i flory. Być na Madagaskarze i nie zobaczyć lemurów? To zwyczajnie nie wypada… Pamiętajmy jednak, że małpiatki madagaskarskie to nie wszystkie atrakcje tej afrykańskiej krainy. Sprawdźmy więc, co jeszcze warto zobaczyć będąc w Republice Madagaskaru.

Madagaskar – ciekawe miejsca

1). Antananarywa (potocznie Tana) – stolica Madagaskaru

Antananarywa jest miastem, które kusi turystów afrykańską egzotyką, malowniczym położeniem, a także gwarem i kolorami – tutaj żaden turysta nie może narzekać na nudę. Jeśli jesteście Państwo nastawieni na zwiedzanie stolicy Madagaskaru, koniecznie zapoznajcie się z jej najważniejszymi atrakcjami. A oto i one:

• Pałac Królowej lub Pałac Królowej Ranavalony (malg. Rova Manjakamiadana) – królewski kompleks pałacowy górujący nad miastem. Ciekawostkę stanowi fakt, że w 1995 roku drewniany kompleks został strawiony przez ogień.
• Pałac Andafiavaratra (The Andafiavaratra Palace) – siedziba rządu, a także miejsce, w którym przechowywano cenne eksponaty wywiezione z płonącego Pałacu Królowej.
• Muzeum Etnologii w Antananarywie – prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników poznawania innych kultur. W zbiorach niniejszego muzeum znajdują się m.in. malgaskie narzędzia, piękna biżuteria, amulety oraz stroje.
• Tsimbazaza Zoo (Botanical and Zoological Garden of Tsimbazaza) – ogród zoologiczny połączony (ze wspomnianym już) Muzeum Paleontologii i Etnologii. Jego najważniejszą atrakcją są oczywiście lemury, a właściwie 21 spośród 35 żyjących gatunków.
• Farma Krokodyli – miejsce, w którym hoduje się ponad 100 dorodnych okazów – na mięso oraz skóry. Zaskakujący jest również fakt, że gady są przetrzymywane w warunkach zbliżonych do naturalnych.
• Park Lemurów – park zlokalizowany około 25 kilometrów od centrum miasta.
• Królewskie Wzgórze Ambohimanga – niezwykła atrakcja turystyczna Antananarywy, położona w odległości 20 kilometrów od miasta. To niezwykłe, osnute mgiełką tajemnicy miejsce, stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników historii.
• Jezioro Anosy (Lac Anosy) – najważniejszy akwen w stolicy Madagaskaru. Ciekawostkę stanowi fakt, że jezioro przypomina swoim kształtem… serce.
• Kolorowe targowiska – gwarne, wiecznie tętniące życiem stragany, które oferują turystom niezliczoną ilość pamiątek. Wśród najciekawszych souvenirów należy wymienić: kosze (wyplatane przez tubylców), biżuterię, drzeworyty, wyroby ze skóry, a także gry planszowe (np. szachy).

Uwaga! W stolicy Madagaskaru można znaleźć nie tylko targowiska oferujące pamiątki oraz lokalne specjały, ale także targowiska kwiatowe, a nawet… bambusowe.

2). Park Narodowy Montagne d’Ambre – miejsce będące kwintesencją niezwykłej przyrody, spokoju oraz majestatycznego piękna. Znajduje się w północnej części Madagaskaru i słynie z porośniętych dziką roślinnością formacji wulkanicznych oraz malowniczych wodospadów.

3). Park Narodowy Isalo – malowniczy park położony w południowo – zachodniej części wyspy (zajmuje powierzchnię 81 540 ha). Na jego terenie można spotkać ponad 400 gatunków roślin, 77 gatunków ptaków oraz 14 gatunków nocnych lemurów.

4). Park Narodowy Tsingy de Bemaraha – niezwykły rezerwat przyrody, który charakteryzuje się obecnością wapiennych iglic oraz rzadkiej rodziny małpiątek. Można dotrzeć do niego kierując się na zachód.

Ciekawostka! Park ten w 1990 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

5). Park Narodowy Andasibe-Mantadia – park podzielony na dwie odrębne części: na niewielki rezerwat specjalny Analamazaotra oraz Park Narodowy Mantadia. Znajduje się w środkowo – wschodniej części Madagaskaru.

6). Aleja Baobabów – najbardziej spektakularna atrakcja na wyspie.

Aleja Baobabów jest miejscem, które stworzyła sama Matka Natura. Te majestatyczne, osnute mgłą tajemnicy kolosy, stanowią pozostałość po gęstym, nieistniejącym już lesie. Ciekawostkę stanowi również fakt, że niektóre olbrzymy mają ponad 30 metrów wysokości.

Kiedy odwiedzić Aleję Baobabów? Najlepiej w tzw. porze suchej (czyli od maja do października).

Gdzie znajduje się Aleja Baobabów? Około 30 kilometrów od Morondavy – miasta w zachodnim Madagaskarze.

7). Nosy Be („Duża Wyspa”) – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Republiki Madagaskaru.

Nosy Be jest miejscem, w którym można oddać się błogiemu lenistwu… Turkusowa woda, delikatny piasek pod stopami, a także klimatyczne restauracyjki serwujące świeże owoce morza to zaledwie kilka atrakcji niewielkiej „Dużej Wyspy”. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.

8). Nosy Boraha (fr. Île Sainte-Marie) – wyspa położona u wschodniego wybrzeża Madagaskaru.

Nosy Boraha stanowi jedyny na świecie cmentarz… piratów. Piracka nekropolia znajduje się na niewielkim wzgórzu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na zatokę. Na ciekawskich czeka tam 30 nagrobków z namalowanymi czaszkami oraz skrzyżowanymi kośćmi. Warto zobaczyć to na własne oczy!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments