Każdego roku Park Narodowy Bory Tucholskie odwiedza około 33 tysięcy turystów. Jest to stosunkowo młody park, gdyż został założony dopiero w 1996 roku. Park zajmuje 46,13 km², z czego 324,30 ha jest objętych ścisłą ochroną. Co ciekawe, Bory Tucholskie są wpisane jako rezerwat biosfery UNESCO.
Czym jest głuszec?
Głuszec zwyczajny to ptak z rodziny kurowatych. W związku z tym, że jest zagrożony wyginięciem i w Polsce jest objęty ochroną gatunkową ścisłą od 1995 r. Samce wyraźnie różnią się od samic, gdyż są zdecydowanie większe i inaczej ubarwione. Samce głuszca charakteryzują się żółtym dziobem i czerwoną obwódką górnej części oka. Na ciemnych skrzydłach występują białe plamy, a ogon jest charakterystycznie wykrzywiony do góry. Z kolei samica głuszca ma upierzenie brunatne z białymi prążkami na korpusie.
Logo parku
Logo PN Bory Tucholskie przedstawia głuszca siedzącego na gałęzi sosny z widokiem na las i jezioro. Głuszec z logo przedstawia postawę, jaką przyjmuje podczas toków (okresu godowego).
Dlaczego został umieszczony w logo Borów Tucholskich?
Głuszec niegdyś bardzo licznie zamieszkiwał tereny Borów Tucholskich. Ze względu na to, że Bory Tucholskie są dokładnie takim środowiskiem, jakiego głuszec potrzebuje. Przede wszystkim są to tereny starych borów mieszanych o zwartym poszyciu, które zapewnia zarówno schronienie, jak i pożywienie.
Jednak w związku z działalnością człowieka gatunek ten stopniowo zaczął wymierać na tym obszarze. Prawdopodobnie ostatni osobnik został odstrzelony w 1975, czyli 21 lat przed utworzeniem parku. Zatem wybór logo Parku Narodowego Bory Tucholskie był celowym zabiegiem, który miał na celu podkreślenie istotności ochrony przyrody i zagrożonych gatunków.
Gdzie w Polsce można spotkać głuszca?
- Lasy Janowskie
- Puszcza Solska
- Puszcza Augustowska
- Beskid Śląski
- Beskid Żywieckiego
- Gorce
- Tatry
- Sudety
- Bory Dolnośląskie
Podsumowanie
Przykład głuszca zwyczajnego i jego umieszczenie na logo Borów Tucholskich pokazuje, jak ważna jest ochrona środowiska i gatunków roślin zwierząt w nim żyjących. Zwiększając świadomość ekologiczną ludzi, można uratować bioróżnorodność, która w ostatnich dekadach została znacznie zmieniona.