Lesbos – co warto zobaczyć?

23 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Lesbos, nazywana „Wyspą Ciszy i Spokoju”, jest grecką, górzystą wysepką zlokalizowaną w północno – wschodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeża Turcji. Ciekawostką może być fakt, że mieszkańcy Grecji nazywają ją Mitilini.

Wyspa słońca i wina

Na Lesbos można spróbować wyśmienitego wina własnej produkcji, a także odpocząć na jednej z greckich plaż. To tutaj, w otoczeniu malowniczych osad oraz miasteczek, urodził się Ezop – twórca greckich bajek wierszowanych o zwierzętach. Sprawdźmy więc, jakie miejsca na wyspie zasługują na szczególną uwagę.

Lesbos – ciekawe miejsca

– Mitylena, Mitylene – stolica, a także największe miasto Lesbos

Mitylena uchodzi za najpiękniejsze miasto na wyspie Lesbos. Ciekawostką może być fakt, że na wyspie (a dokładniej w Mitylenie) mieszkała Safona – najsławniejsza poetka starożytnej Grecji.

– Skamieniały Las – miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Największą atrakcją wyspy Lesbos jest Skamieniały Las – drugi pod względem wielkości skamieniały las sekwoi na świecie. To właśnie tutaj – na wyspie określanej mianem Mitilini, można znaleźć wspaniale zachowane prehistoryczne „olbrzymy”. Trzeba również wspomnieć, że las sekwoi jest położony w zachodniej części wyspy.

– Glykfylousa Panagia – Kościół pod wezwaniem Matki Bożej

Glykfylousa Panagia jest budowlą, która znajduje się na szczycie kamiennego bloku. Aby móc dostać się do wnętrza kościoła pod wezwaniem Matki Bożej, trzeba pokonać aż 114 schodów wyrzeźbionych w kamieniu.

– Molivos (Mithymna) – miejscowość zlokalizowana w północnej części wyspy

Molivos (Mithymna) jest miasteczkiem położonym na wysokim wzniesieniu, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

– Eressos – mokradła zamieszkałe przez żółwie, a także rzadkie gatunki ptaków. Eressos stanowi doskonałe miejsce dla miłośników fauny oraz flory.

– Petra – niewielka miejscowość położona na północno – zachodnim wybrzeżu wyspy Lesbos

Niewątpliwą atrakcją Petry jest skała, na której został umieszczony kościół – w kościele znajduje się cudowna ikona Maryi Słodko Całującej.

Coś dla ducha, coś dla ciała…

Turyści chcący natomiast skosztować kąpieli słonecznych, mają do dyspozycji długą, piaszczystą plażę. Petra słynie także ze wspaniałej greckiej kuchni.

– Skala Eressos – plaża, na której można wypocząć po trudach zwiedzania Lesbos

Skala Eressos jest długą, a także świetnie zagospodarowaną plażą, nagrodzoną Błękitną Flagą – za czystość oraz dbałość o środowisko. Ciekawostką może być fakt, że w okolicy znajduje się wzgórze Vigla z ruinami antycznego Eressos – to właśnie tutaj przyszła na świat poetka Safona.

– Sigri – miejsce pełne klimatycznych kawiarenek oraz tawern

Sigri jest nadmorską, a także bardzo urokliwą miejscowością (osadą), zlokalizowaną na niewielkim cyplu. Charakterystycznym elementem miejsca są białe domy z czerwonymi dachami – z daleka rzucające się w oczy. W Sigri można znaleźć m.in. malowniczą, piaszczystą plażę, klimatyczne kawiarenki oraz tawerny, a także dobrze zachowaną twierdzę z sułtańskim herbem.

– Anaxos – niewielka nadmorska miejscowość, zlokalizowana w okolicach Petry.

– Eftalou – idealne miejsce dla osób, które zamierzają odpocząć od zgiełku dużych miast oraz nadmorskich kurortów

Eftalou jest cichą, a także kameralną miejscowością, polecaną osobom, które chcą zaznać odrobiny spokoju.

– Źródła lecznicze – historyczne źródła termalne, polecane osobom zmagającym się z dolegliwościami dermatologicznymi oraz reumatycznymi.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments