Laos – szczepienia przed wakacjami

15 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Laos – państwo położone na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej – to kierunek chętnie wybierany przez turystów spragnionych egzotycznych wrażeń. Z pewnością ich tu nie zabraknie, lecz trzeba zadbać o to, aby problemy natury zdrowotnej nie pokrzyżowały planów.

Laos – zagrożenia zdrowotne

Podróżni odwiedzający Laos powinni zachować dużą dozę ostrożności, ponieważ w kraju tym istnieje zagrożenie wieloma chorobami, głównie malarią dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, a także grzybicami oraz innymi chorobami skórnymi. Przykrą przypadłością często nękającą turystów jest biegunka, dlatego istotna jest profilaktyka – najlepiej pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę oraz unikać spożywania potraw przyrządzanych na bazie surowych warzyw, suszonych ryb etc. Warto ponadto mieć na względzie niebezpieczeństwo w postaci ukąszeń jadowitych węży oraz chorych na wściekliznę zwierząt. W apteczce nie może zatem zabraknąć leków antymalarycznych i łagodzących problemy żołądkowe oraz repelentów  na komary, moskity i inne insekty. Przed wyjazdem koniecznie trzeba zapoznać się z komunikatami wydawanymi przez WHO, a dotyczącymi sytuacji zdrowotnej w Laosie. Stąd niejednokrotnie pojawiają się dylematy u osób pragnących odwiedzić Laos: szczepienia są potrzebne czy nie?

Laos – konieczne szczepienia

Wietnam, Laos, Kambodża – szczepienia obowiązkowe przy wjeździe do tych krajów nie są wymagane, poza pewnymi wyjątkami. Jeśli ktoś przyjeżdża do Laosu bezpośrednio z rejonów zagrożonych żółtą gorączką, musi okazać dokument potwierdzający ważność stosownego szczepienia.

Laos – zalecane szczepienia

Przed wyjazdem do Laosu standardowo zalecane są szczepienia przeciw:

– wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

–  chorobie Heinego i Medina (polio),

– durowi brzusznemu.

Ponadto w uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie szczepień przeciw:

– japońskiemu zapaleniu mózgu,

– cholerze,

– wściekliźnie,

– grypie.

Niezbędne są w tej sprawie konsultacje z lekarzem medycyny tropikalnej – informacje podane w tekście mają charakter poradnikowy. Specjalista podejmuje decyzję o doborze szczepień w oparciu o rozmaite przesłanki: wiek, płeć i stan zdrowia danej osoby, a także cel podróży oraz miejsce pobytu itp.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments