Kuba – szczepienia przed wakacjami

9 stycznia 2018
Click to rate this post!
[Total: 24 Average: 4.6]

Kuba – wyspiarskie państwo leżące na Morzu Karaibskim – to turystyczne marzenie wielu osób. Warto się tam wybrać z różnych powodów, aczkolwiek do wyjazdu trzeba się należycie przygotować – i skonsultować z lekarzem w sprawie szczepień.

Kuba – czy potrzebne szczepienia?

Podróż do któregokolwiek z krajów Ameryki Środkowej zawsze wiąże się z pewnymi zagrożeniami w obszarze zdrowotnym. Jeśli obieramy kierunek jakim jest Kuba, szczepienia nie są co prawda obligatoryjne, ale lepiej je wykonać. Na podróżnych nie czyha co prawda niebezpieczeństwo w postaci malarii, ale istnieje spore prawdopodobieństwo zatrucia pokarmowego czy zapadnięcia na takie choroby jak np. leptospiroza czy gorączka Denga. Ta pierwsza może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań – niewydolności nerek bądź  zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Druga z wymienionych chorób jest natomiast przenoszona jest przez komary – niestety, skutecznego leku przeciwko niej nie ma, stąd ogromną rolę odgrywa profilaktyka.

Kuba – szczepienia obowiązkowe

Obowiązkowe szczepienia przed Kubą są zbędne, ponieważ w kraju tym posiadanie międzynarodowej karty szczepień nie jest wymagane. Nie oznacza to wcale, że rezygnacja ze szczepień jest dobrym pomysłem, gdy komuś marzy się Kuba – jakie szczepienia warto wykonać, o tym w dalszej części artykułu.

Kuba – zalecane szczepienia

Kiedy wybranym przez nas miejscem na spędzenie urlopu jest Kuba, szczepienia przed wyjazdem trzeba wykonać ze stosownym wyprzedzeniem. Dobór szczepień to kwestia podyktowana indywidualnymi przesłankami, stąd też każdy powinien odwiedzić lekarza. Standardowo zalecane są szczepienia przeciw:

–  wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

– tężcowi i błonicy,

– durowi brzusznemu,

– chorobie Heinego i Medina (polio),

– wściekliźnie – szczególnie ważne w przypadku osób, które będą przebywać w niewielkich miasteczkach oraz na wsiach.

Ponadto niektórym podróżnym zaleca się szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Uwaga: powyższy artykuł zawiera tylko informacje przewodnikowe, przed wyjazdem do Meksyku każdy powinien zasięgnąć porady lekarskiej!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments