Kuba jest wyspą, którą rokrocznie odwiedza wielu turystów z różnych zakątków świata. Miejsce to słynie głównie z doskonałych ryb, owoców morza, cygar, rumu oraz gorącej, latynoskiej atmosfery. Sprawdźmy więc, jakie zakątki Kuby warto odkryć w pierwszej kolejności.
Kuba – ciekawe miejsca
– Hawana – stolica wyspy, a także nr 1 na mapie zwiedzania Kuby
Hawana jest miastem obfitującym w gorącą atmosferę, a także zabytki architektury kolonialnej – stare miasto La Habana Vieja w 1982 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie Hawany
Zwiedzanie stolicy Kuby najlepiej rozpocząć od Malecon – nadmorskiej promenady zlokalizowanej niedaleko centrum Hawany. Warto zaznaczyć, że Malecon jest przede wszystkim miejscem popołudniowych spotkań, randek, a także zabawy do białego rana.
Kolejnym punktem na mapie zwiedzania stolicy wyspy powinno być (wspomniane już) stare miasto – La Habana Vieja. Bogata w zabytki La Habana Vieja stanowi najstarszą część miasta, godną odwiedzania o każdej porze roku. Stare miasto Hawany warto przemierzać na własną rękę – szczególnie wąskie, kręte uliczki, naszpikowane klimatycznymi kawiarenkami, prowadzonymi przez rodowitych Kubańczyków. Na miejscu warto spróbować m.in. ropa vieja – tradycyjnej potrawki z mięsa, a także Cuba Libre lub Daiquiri – smakowitych drinków rozgrzewających zarówno ciało, jak i umysł…
Hawana – pozostałe miejsca warte odwiedzenia:
– Dawna dzielnica chińska.
Niewielu turystów wie, że niegdyś na Kubie mieszkała dość spora społeczność chińska. Pozostałością po tamtych czasach jest okazała dzielnica, w której można (nawet dzisiaj) odnaleźć małą chińską knajpkę.
– Dom Ernesta Hemingwaya.
Dom E. Hemingwaya jest malowniczą willą z przepięknym ogrodem, usytuowaną niedaleko Hawany. W budynku znajduje się wiele pamiątek oraz przedmiotów osobistych pisarza, które po dziś dzień wzbudzają szereg emocji wśród zwiedzających. Warto zaznaczyć, że Ernest Miller Hemingway spędził w Finca Vigia znaczną część swojego życia – bardzo burzliwego, a jednocześnie twórczego.
Willa została wybudowana w latach 80. XIX wieku przez hiszpańskiego architekta, a ciekawostką może być fakt, że właśnie w jej wnętrzach pisarz stworzył swoje dwa największe dzieła: „Komu bije dzwon” oraz „Stary człowiek i morze”.
– Muzeum Rumu Havana Club.
Nie od dzisiaj wiadomo, że symbolami Kuby – „Wyspy, jak wulkan gorącej…”, są rum, a także… cygara. Historię tego pierwszego można poznać w Muzeum Rumu Havana Club, czyli w miejscu, w którym rumu nie brakuje. Chętni mogą także spróbować lokalnych specjałów w muzealnym barze.
Hawana – co jeszcze warto zobaczyć?
– Fabrykę Cygar – szczególnie najstarszą fabrykę – Partagas, którą założono pod koniec lat dwudziestych.
– Hawańskie targi – targi obfitujące w stare przedmioty, rozmaitości, a także książki.
– Cabaret Tropicana – niezapomniane widowisko, które pozostanie w naszej pamięci na długi czas.
– Hotel Nacional – najpopularniejszy hotel w Hawanie. Ciekawostką może być fakt, że w Hotelu Nacional mieszkały takie znakomitości jak: Frank Sinatra czy Winston Churchill.
Inne wspaniałe miejsca na Kubie
– Trinidad de Cuba – miasto położone w środkowej Kubie, w pobliżu Morza Karaibskiego
Trinidad de Cuba jest miejscem, w którym czas zatrzymał się na dobre… (a dokładniej w latach 50 – tych). Miasto jest jednym z najstarszych na wyspie, dzięki czemu można tu odkryć wiele pozostałości po minionych dekadach. Na szczególne zauważenie zasługują klimatyczne uliczki, malownicze plaże, a także kubańskie restauracje pełne lokalnych specjałów. Odpoczynkowi w Trinidad de Cuba będzie towarzyszył charakterystyczny stukot konnych powozów.
– Cienfuegos – miasto położone na południowym wybrzeżu Kuby, około 250 km od Hawany
Cienfuegos jest miastem, w którym można poczuć się jak… w innym państwie. Z czego to wynika? Głównie z francuskich wpływów, które spowodowały, że miasto wyróżnia się na tle innych kubańskich miejscowości.
– Viñales – niewielkie miasto na Kubie, położone w centrum historycznego regionu uprawy tytoniu
Viñales jest typowo turystyczną miejscowością, otoczoną parkiem narodowym, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Charakterystycznym elementem Viñales są kolorowe (nierzadko pstrokate), jednopiętrowe budynki, przed którymi stoją wielkie, bujane fotele, a w fotelach – leniuchują Kubańczycy. Park narodowy otaczający Viñales posiada bardzo dużą powierzchnię, dlatego nie zaleca się uskuteczniania pieszych wędrówek – lepiej wybrać się konno.
– Playa Girón – plaża, a także wioska zlokalizowana na wschodnim brzegu Zatoki Świń, na południowym wybrzeżu Kuby
Playa Girón jest miejscem, w którym można odetchnąć po wielodniowym zwiedzaniu Kuby. Plażowanie, nurkowanie w głębinach morza, a także odwiedziny na farmie krokodyli – tyle przyjemności czeka tutaj na turystów. Podobnych atrakcji można także spodziewać się w Playa Larga.
– Varadero – jeden z największych, a także najbardziej znanych kurortów na Karaibach
Varadero jest miejscem dla osób spragnionych odpoczynku, zimnych drinków, a także egzotycznych krajobrazów. Ciekawostką może być fakt, że Varadero jest nazywane kubańskim Miami.
– Zatoka Świń („Bay of Pigs”) – legendarna zatoka Morza Karaibskiego
Zatoka Świń jest miejscem, które często pojawia się w filmach wojennych. To właśnie tutaj – w Zatoce Świń – w latach sześćdziesiątych USA przeprowadziło nieudaną próbę obalenia Fiedela Castro.
Dodatkowe atrakcje Kuby:
– Cenoty – możliwość skakania do wody z wysokości, nurkowania, a także pływania w jaskiniach.
– Wodospad El Nino – wspaniałe miejsce na spacer oraz podziwianie kubańskiej flory.
– „Pływanie z delfinami” – doskonała atrakcja zarówno dla małych, jak i… dużych.
– „Farma krokodyli” – miejsce, w którym można zobaczyć setki krokodyli w każdym wieku. Te malutkie można nawet… pogłaskać.
Wybierasz się z rodziną na Kubę? Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem podczas lotu? Koniecznie zabierz ze sobą kolorowe książeczki, malowanki, a także ulubione bajeczki. Czytanie bajek, podobnie jak podróże, poszerza horyzonty.